چهارمین نشست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان در پارک علم و فناوری این استان برگزار شد

۱۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۱ کد : ۸۷۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۸
چهارمین نشست کمیسیون کشاورزی با حضور رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان و روسای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان، نماینده شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، رییس گمرک استان سم...
چهارمین نشست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان در پارک علم و فناوری این استان برگزار شد
چهارمین نشست کمیسیون کشاورزی با حضور رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان و روسای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان، نماینده شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، رییس گمرک استان سمنان، دبیراجرایی اتاق بازرگانی استان سمنان، برخی از مقامات این استان در محل پردیس شاهرود پارک علم و فناوری برگزار شد.
در ابتدای این نشست رییس پارک علم و فناوری ضمن خوش آمدگویی به حضار گفت: پارک علم و فناوری استان سمنان یکی از اولین پارک‌هایی است که در کشور پایه‌گذاری شده است، این پارک در سال 1381 تاسیس شده است. فعالیت‌هایی که در پارک انجام می‌شود بسیار نزدیک به فعالیت‌هایی است که در اتاق بازرگانی انجام می‌شود. به همین دلیل تفاهم‌نامه‌ای آماده شده تا بتوان سطح روابط و تعاملاتمان را با اتاق بازرگانی استان افزایش دهیم.
 دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی ادامه داد: شباهت پارک و مراکز رشد به اتاق بازرگانی در این است که هر دو مجموعه متولی حمایت و پشتیبانی از بخش خصوصی هستند. شاید مهترین نهادهای دولتی که از بودجه دولت از بخش خصوصی در حوزه‌ی فناوری حمایت می‌کند پارک‌های علم و فناوری است. هم‌اکنون کارهای خوبی در سطح ملی درحال انجام است. از طرف اتاق بازرگانی تشکل‌هایی به صورت صنفی ایجاد شده است که شرکت‌های دانش‌بنیان در آن عضو شده‌اند و برای توسعه صادرات مشارکت می‌کنند.
وی اظهار امیدواری کرد در این نشست زمینه‌هایی فراهم شود تا توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و شرکت‌ها و موسساتی که در پارک و مراکز رشد هستند از طریق حمایت‌هایی که اتاق بازرگانی خواهد داشت، فراهم شود.
دکتر جلالی افزود: همیشه نگاه سنتی به مبادلات تجاری داریم که لازم است این نگاه کمی تغییر کند. هر وقت صحبت از سرمایه و سرمایه‌گذاری می‌کنیم، معمولا منظورمان سرمایه‌های ریالی است، در حالی که در پارک‌ها بیشتر سرمایه‌های معنوی و مالکیت فکری مدنظر است. صدور دانش فنی ممکن است در غالب همکاری‌های پارک و اتاق بازرگانی استان جای گیرد و بتوانیم بیشتر در این مورد صحبت کرده و به جمع‌بندی برسیم. صدور دانش‌فنی همواره ارزش افزوده بسیار بالایی دارد. ما مغزافزار و تفکر را می‌توانیم به جای کالاهای خام و فراوری شده صادر کنیم و از این طریق ارزش افزوده‌ی بالایی را به دست بیاوریم. البته در مراحل بعدی ممکن است این سرمایه‌های فکری تبدیل به یک‌سری پدیده‌هایی شوند که کمتر شناخته شده هستند.
وی شکل‌گیری این پدیده‌های جدید را مستلزم ایجاد استانداردها و کدهای شناسایی جدید عنوان کرد و گفت: ممکن است در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این پدیده‌ها کدهای شناسایی نداشته باشیم یا اداره استاندارد دستورالعمل استاندارد کردن آن‌ها را نداشته باشد و در ابتدای راه باشیم.
وی عدم اعتبارسنجی دارایی‌های فکری را یکی از مشکلات فناوران عنوان کرد و بیان داشت: اگر شخصی به بانک مراجعه کند و قرار باشد تسهیلات دریافت کند و بانک قرار باشد اعتبارسنجی انجام دهد، این اعتبارسنجی روی دارایی‌های فیزیکی خواهد بود. اما ارزیابی‌‎هایی که در پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود از جنس منابع فکری و سرمایه‌های انسانی است.
رییس پارک علم و فناوری استان سمنان ادامه داد: امیدواریم کم کم در این مسیر حرکت کنیم که ارزش‌گذاری روی سرمایه‌های غیرفیزیکی، سرمایه‌‎های انسانی و منابع فکری افزایش پیدا کند. همچنین بتوانیم با برگزاری این جلسات در محیط‌‌هایی که پشتیبان این نوع فعالیت‎ها هستند این مورد را بیشتر بشناسیم و به جامعه نیز معرفی کنیم. انشاا... روابط و دستوالعمل‌هایی را تنظیم کنیم که منجر به حمایت بهتری از ایده‌پردازان، فناوران و نوآوران شود.
در انتهای این نشست تفاهم‌نامه‌ای بین دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی (رییس پارک علم و فناوری استان سمنان) و علی اصغرجمعه‌ای (رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان) برای ارتقا سطح همکاری متقابل در راستای اهداف سازمانی امضا شد. مطابق این تفاهم بسترسازی برای سهولت تبادل اطلاعات در زمینه‌های مختلف، افزایش توان اجرایی در پیشبرد اهداف، کمک به حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه‌ی بین‌المللی، برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک و کمک برای ایجاد بستر‌های لازم به منظور انتقال فناوری از خارج از کشور به ایران و بالعکس در دستورکار طرفین قرار گرفت.