چهاردهمین نشست مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد فناوری در پارک زیست فناوری خلیج فارس(قشم) برگزارشد

۱۵ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۰:۰۶ کد : ۸۷۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۴
در نشست مشترک رؤسای پارک‌های علم و فناوری که در جزیره قشم برگزار شد اهدافی همچون، هم‌افزایی بیشتر بین تصمیم‌گیران پارک‌های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور و تعامل و همفکری مدیران در این حوزه،&...
چهاردهمین نشست مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد فناوری در پارک زیست فناوری خلیج فارس(قشم) برگزارشد
در نشست مشترک رؤسای پارک‌های علم و فناوری که در جزیره قشم برگزار شد اهدافی همچون، هم‌افزایی بیشتر بین تصمیم‌گیران پارک‌های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور و تعامل و همفکری مدیران در این حوزه،  تبادل نظر با مسئولان وزارت علوم، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، حوه استقرار شرکت‌های خارجی در پارک‌های علم و فناوری داخل کشور  مورد بررسی قرار گرفت.
آسان‌سازی قوانین بیمه، مالیات، گمرگ، کمبود بودجه، و نحوه استقرار شرکت‌های خارجی در پارک های علم و فناوری داخل کشور از دیگر موارد مهمی است که رؤسای پارک‌های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور  در این گردهمایی پیرامون آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.
دکتر خسرو پیری مدیرکل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در این نشست اظهار داشت: 38 پارک علم و فناوری و 167 مرکز رشد فناوری در کشور فعالیت می کنند که محوریت توسعه فناوری در استانها را بر عهده دارند. از تعداد 38 پارک علم و فناوری کشور، 8 پارک مربوط به دانشگاه های کشور، 27 پارک مربوط به وزارت علوم، 1پارک در زیر مجموعه ریاست جمهوری و 2 پارک هم زیرمجموعه جهاد دانشگاهی است و 1 پارک نیز توسط بخش خصوصی در کشور در حال راه اندازی است.
وی افزود: تقویت جریان فناوری در نظام علمی کشور بر عهده  پارک های علم و فناوری است و در همین راستا برگزاری کارگاههای ارائه ایده های نو یا استارت آپ ها و المپیاد طرح های کسب و کار دانشجویی به ابن موسسات واگذار شده است.
مدیرکل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: با توجه به برنامه های وزارت علوم برای تحول دانشگاهها از دانشگاههای نسل دو و پژوهش محور به دانشگاههای کارآفرین، مدل دانشگاه کار آفرین مبتنی بر فناوری با همکاری پارک های علم و فناوری به صورت آزمایشی در دو دانشگاه کشور اجرایی می شود.
وی با اشاره به اینکه اطلاعات پارک های علم و فناوری کشور گردآوری شده و در دست انتشار است گفت: اطلاعات مهمترین دستاوردهای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور و نگاه  تحلیلی به  اهمیت آنها نیز به زودی گرد آوری و منتشر می شود.
دکتر پیری گفت:  در راستای  افزایش توانمندی پارک های علم و فناوری و ایجاد همگرایی در داخل با دستگاههای مختلف  اجرایی کشور  و انجمن علمی این پارک ها تفاهم نامه هایی منعقد شده است و در سطح بین الملل  نیز با شورای تحقیقات ملی و وزارت آموزش و دانشگاههای ایتالیا و بنیاد ملی تحقیقات آفریقای جنوبی تفاهم نامه مشترک به امضا رسیده است.
وی اظهار داشت: کارگروههای مختلفی در وزارت علوم برای بررسی مسائل پارک های علم و فناوری تشکیل شده است و با استفاده از نظرات این کارگروهها ، پیش نویس تاسیس شرکت های دانش بنیان توسط اعضای هیئت علمی تدوین شده است.
 دکتر پیری افزود: همچنین تدوین آیین نامه تاسیس شرکت های دانش بنیان با مشارکت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در این کارگروهها درحال انجام است.
مدیرکل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به ضرورت ارزیابی و پایش پارک های علم و فناوری کشور تاکید کرد: باید میزان اثر گذاری پارک های علم و فناوری در افزایش تولید محصولات دانش بنیان استانها مشخص شود.
وی افزود: یکی از برنامه های اصلی وزارت علوم تقویت و توانمند سازی نیروهای انسانی شاغل در پارک های علم و فناوری است و در همین راستا کارگاههای آموزشی مختلفی برگزار شده است که پارک های علم و فناوری همدان، اصفهان و یزد محوریت و مسئولیت برگزاری این کارگاههای آموزشی را برعهده داشته اند.
گفتنی است چهار دهمین نشست مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد فناوری سراسر کشور به مدت دو روز  در پارک زیست فناوری خلیج فارس(قشم) برگزار گردید و معاون پژوهش و فناووری وزیر علوم، مدیرکل برنامه ریزی امور فناوری و مدیرکل پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری این وزارتخانه و نیز مسئولانی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سازمان مناطق آزاد حضور داشتند.