تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار منعقد شد

۳۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۰ کد : ۷۹۴۱ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۸
تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار در راستای مشارکت، همکاری و استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات طرفین در ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی در منطقه آزا...
تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار منعقد شد
تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار در راستای مشارکت، همکاری و استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات طرفین در ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی در منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار و به منظور حمایت از گسترش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان و تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان در بازارهای داخلی و بین‌المللی منعقد شد.
در این نشست دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: یکی از سیاست‌های اساسی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دنبال می‌کند، استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در راستای توسعه اقتصاد علمی در کشور است.
وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت‌های علمی در رسیدن به اقتصاد دانش بنیان بهره برد تصریح کرد: در دنیای امروز سرمایه‌های فکری، خلاقیت‌ها و ظرفیت‌های دانش نقش اساسی را ایفا می کنند و در دنیای پیشرفته کنونی بیش از 85% سرمایه‌های اصلی که حرکت دهنده اقتصاد است سرمایه‌های دانشی (فکر بنیان) می‌باشد.
دکتر احمدی خاطرنشان کرد: منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار ظرفیت و پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند دروازه‌ای برای ارتباط حوزه فناوری با دیگر کشورهای جهان باشد.
در ادامه نشست دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هم اکنون 39 پارک علم و فناوری در سراسر کشور مشغول فعالیت می باشند اظهار داشت: هم اکنون در هر استان حداقل یک پارک علم و فناوری داریم.
وی افزود: بیش از 170 مرکز رشد در حوزه های مختلف تاسیس شده و بیش از 4000 شرکت دانش بنیان و فناور در پارک های علم و فناوری مستقر هستند که این امر سبب اشتغال 30 هزار نفر شده است.
دکتر پیری با بیان اینکه مناطق منطقه آزاد تجاری – صنعتی،مناطقی هستند که به صورت خاص و ویژه از لحاظ ایجاد پارک علم و فناوری مورد بررسی قرار می گیرند تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری دارای پتانسیل بالایی می‌باشند، چرا که جوانان خوش فکر و خلاق وارد این حوزه شده و به امید خدا اقتصاد جدیدی در کشور رقم خواهد خورد.
وی خاطرنشان کرد: بحث توسعه پارک‌های علم و فناوری مناطق آزاد جزو سیاست های اولویت‌دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت پژوهش و فناوری این وزارتخانه است که امید است با ایجاد پارک هایی با حوزه های تخصصی مختلف که بر اساس مزیت های منطقه‌ای، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به وجود می‌آید، نه تنها باعث توسعه منطقه شوند بلکه موجب توسعه ملی و اثرگذاری در سطح منطقه و بین‌المللی شود.
دکتر پیری در خاتمه افزود: منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار جزو مناطق استراتژیک کشور است و امیدواریم با ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی در این منطقه فضای مطلوب اقتصادی و همکاری بین کشورهای منطقه ایجاد شود.
این تفاهم‌نامه همکاری به منظور زمینه‌سازی تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان زیرساخت اصلی مقاوم‌سازی اقتصاد ملی و در راستای سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز اهداف و سیاست‌های دولت در جهت دهی سرمایه‌های اجتماعی از جمله دانش آموختگان جوان و تولیدکنندگان به سوی کسب و کارهای دانش بنیان توسط دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و مهندس حامدعلی مبارکی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار به امضا رسید.
ارائه مشاوره و همکاری درخصوص انجام مطالعات اولیه، راه اندازی و طراحی پارک و نظارت بر آن، فراهم کردن امکان استفاده واحدهای فناور مستقر در پارک از تجهیزات آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌های تخصصی وسایر امکانات دانشگاه‌های منطقه در چارچوب قوانین ودستورالعمل‌های مربوطه، همکاری و مشارکت در ارائه خدمات آموزشی به واحدهای فناور، همکاری با سازمان در زمینه توسعه، بومی سازی و انتقال فناوری ها و دانش های فنی توسعه واحدهای فناور به صنایع و بنگاه های اقتصادی و مرتبط با صنعت و همکاری و مشاوره در زمینه بازاریابی داخلی و خارجی و صادرات محصولات دانش بنیان و دستاوردهای واحدهای فناور از جمله تعهدات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این تفاهم نامه است.
همچنین تصویب موضوع ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار، انجام مطالعات اولیه طراحی و راه اندازی پارک از طریق تیم مشاوره ای مورد تأیید وزارت علوم، تدوین برنامه کسب و کار پنج ساله تأسیس و راه اندازی پارک، استفاده از ظرفیت دانشگاه های منطقه و نواحی هم جوار جهت هدایت و تشویق اعضای هیئت علمی،  دانشجویان و دانش آموختگان در دستیابی به یافته های پژوهشی منجر به فناوری، کمک به ایجاد کریدور صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان، بازاریابی محصولات و خدمات ارائه شده از سوی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور سراسر کشور و راه اندازی سامانه های تخصصی و حمایت از صادرات محصولات شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، برخی از مفاد مورد تعهد سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار در این تفاهم نامه همکاری می‌باشد.
گفتنی است مدت اعتبار این تفاهم نامه از تاریخ انعقاد به مدت پنج سال است که با اعلام قبلی و موافقت طرفین قابل تمدید و یا فسخ و ابطال می باشد.