بومی سازی انتقال فناوری تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در پارک علم وفناوری استان همدان

۰۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۲ کد : ۶۵۵۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۵
فناوری تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در استان همدان بین هیات آلمانی و متخصصان پارک علم و فناوری استان همدان به جهت بومی سازی مورد بررسی قرارگرفت. دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان ...
بومی سازی انتقال فناوری تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در پارک علم وفناوری استان همدان
 
فناوری تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در استان همدان بین هیات آلمانی و متخصصان پارک علم و فناوری استان همدان به جهت بومی سازی مورد بررسی قرارگرفت.
دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در حاشیه جلسه مشترک متخصصان این پارک با هیات آلمانی اظهار داشت در انتقال تکنولوژی و تولید محصول در کشور چند مرحله ضروری وجود دارد.
 مرحله اول: انتخاب و جذب که در این مرحله شرکت های داخلی یا دستگاه آورنده تکنولوژی می بایست فناوری را از نظر کارایی و مرقون به صرفه بودن از نظر اقتصادی انتخاب و سپس به داخل کشور منتقل کند. در صورتی که کار در همین مرحله به اتمام برسد و مراحل بعد مد نظر قرار نگیرد قطعاً یک انتقال فناوری ناموفق و محکوم به شکست صورت خواهد گرفت .
در مرحله دوم: که مرحله انطباق یا بومی سازی می باشد ، شرکت یا دستگاه داخلی می بایست شرایط اقلیمی اجتماعی و جغرافیایی و ... را در به کارگیری تکنولوژی و تولیدات آن مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار دهند .
در مرحله سوم : مرحله توسعه و انتشار می باشد در دو مرحله اخیر دانشگاه ها ، پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان نقش اصلی را بر عهده دارند و می بایست از فناوری وارداتی استفاده بهینه نمایند به گونه ای که نوآوری در فناوری تحقق یابد .
وی در ادامه گفت: بر اساس این نوآوری باید کمیت و کیفیت فناوری واردتی را ارتقا داد و در استقرار و انتشار این تکنولوژی توام با نوآوری در سایر نقاط کشور و حتی صادرات به سایر کشورها انجام گردد که به این مجموعه اقدامات اجرایی و عملیاتی می توان عنوان پیوست فناوری اطلاق نمود.
 دکتر کزازی افزود: با عنایت به اینکه پیگیری سیاست های ابلاغی در خصوص اقتصاد مقاومتی اولویت اول در کشور می باشد. ابلاغیه اخیر معاون محترم اول ریاست جمهوری برای صیانت از بازار ملی (پیوست فناوری) اقدامات  اجرایی دستگاه های مسئول باید دقیق و کارشناسی باشد .
در این جلسه مقام ارشد هیات آلمانی در خصوص همکاری با واحد تحقیق و توسعه پارک علم و فناوری قول مساعد داد.
 گفتنی است در پایان جلسه مدیر شرکت سولار انرژی همدان گفت: واحد تحقیق و توسعه برای انتقال این فناوری و بومی کردن آن با همکاری پارک علم و فناوری استان همدان ایجاد خواهد شد.