برگزاری همایش سراسری معاونین پژوهش و فناوری دانشگاهها ،پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری در تبریز

۲۰ خرداد ۱۳۹۳ | ۰۹:۱۳ کد : ۵۵۳۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۱
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در همایش سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری در تبریز گفت: براساس تصویب شورای بورس در سال93 به حدود 500دانشجوی ...
برگزاری همایش سراسری معاونین پژوهش و فناوری دانشگاهها ،پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری در تبریز
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در همایش سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری در تبریز گفت: براساس تصویب شورای بورس در سال93 به حدود 500دانشجوی دکترا فرصت مطالعاتی اعطا می شود.
وی با تاکید بر ضرورت افزایش سهم پژوهش در بودجه دانشگاهها گفت: بر اساس ابلاغ وزیر علوم، تایید بودجه تفصیلی دانشگاهها منوط به افزایش سهم بودجه پژوهشی تا15درصد کل بودجه و اعزام حداقل 4عضو هیئت علمی برای فرصت های مطالعاتی است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم،با اشاره به برگزاری اولین جشنواره پژوهش و فناوری بین 9دانشگاه و مرکز پژوهشی منطقه سهند ابراز امیدواری کرد: شاهد افزایش رقابت های سالم بین دانشگاهها و مراکز پژوهش و فناوری کشور در راستای دست یابی به یک جایگاه پایدار در علم و فناوری منطقه در راستای افزایش آسایش و رفاه در جامعه باشیم.
دکتر احمدی اظهار داشت : در سال جاری که با نام "اقتصاد ، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی " توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است باید تلاش کنیم تا برنامه ریزیها و سیاست های حوزه پژوهش و فناوری در مسیر صحیح هدایت و جهت دهی شود.
وی تاکید کرد : اولویت وزارت علوم استفاده از خرد جمعی برای تصمیم گیری ها و سیاست گزاریهای کلان است و در حوزه پژوهش و فناوری نیزکلیه برنامه ریزیها اعم از اصلاح آیین نامه های موجود، تدوین آیین نامه های جدید و تدوین سیاست های کلان با استفاده از نظرات معاونین پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری انجام خواهد شد. معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: چالش های حوزه پژوهش و فناوری را می توان در دو بخش قوانین و زیر ساخت ها تفکیک کرد که در بخش قوانین ، شاهد این هستیم که برخی از آیین نامه ها در اجرا دارای موانع هستند و برای برخی قوانین نیز هنوز آیین نامه اجرایی تدوین نشده است.
وی افزود: براساس قوانین موجود ، باید در چند سال گذشته پژوهشگاههای غیر حاکمیتی به بخش خصوصی واگذار می شد ولی اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است، لذا احصا و تفکیک پژوهشگاههای حاکمیتی و غیر حاکمیتی از یکدیگرشروع شده و به زودی فهرست آنها اعلام می شود.
دکتر احمدی تاکید کرد : از موضوعات مهم زیر ساختی حوزه پژوهش و فناوری ، نبود معیار و ضابطه مشخص برای توزیع بودجه های پژوهشی بین دانشگاههاست که در این زمینه نیز اقداماتی برای تعین معیار مناسب شروع شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: برخی پژوهشگاهها از اهداف و ماموریت های خود دور شده اند، لذا برای هدفمند کردن ماموریت های پژوهشگاهها در نقاط مختلف کشور با توجه به نیازها و امکانات منطقه ای، آمایش ملی پژوهش و فناوری کشور درحال انجام است