برگزاری کارگاه آموزشی «تجاری سازی ایده تا محصول» دانشگاه شهید باهنر کرمان

۲۲ تیر ۱۳۹۳ | ۰۹:۱۶ کد : ۵۴۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۶
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شهید باهنر کرمان در تاریخ 4/4/93 کارگاه آموزشی با عنوان «تجاری سازی ایده تا محصول» در تالار وحدت دانشگاه برگزار کرد که دکتر کریمیان اقبال بعنوان مدرس در این کارگاه حضور د...
برگزاری کارگاه آموزشی «تجاری سازی ایده تا محصول» دانشگاه شهید باهنر کرمان
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شهید باهنر کرمان در تاریخ 4/4/93 کارگاه آموزشی با عنوان «تجاری سازی ایده تا محصول» در تالار وحدت دانشگاه برگزار کرد که دکتر کریمیان اقبال بعنوان مدرس در این کارگاه حضور داشتند.
دکترکریمیان اقبال گفتند: ما وظیفه داریم در قالب اسناد بالادستی برنامه ریزی کنیم و فاصله بین دانشگاه و جامعه را ازطریق ایجاد پارک ها و مراکز رشد واحدهای فناوری به حداقل برسانیم و بتوانیم یافته ها و تحقیقات پژوهشی را درراستای نیاز جامعه و بازار با توجه به قوانین و فرهنگ کشور تجاری سازی کنیم.
بنابراین برای رسیدن به این هدف باید برای جوانان تحصیل کرده و ایجاد کسب و کار آنها برنامه ریزی کنیم و در این راستا دانشگاه ها در کنار آموزش و پژوهش باعث تغییر و تحول در زمینه تجاری سازی یافته های پژوهشی و ایجاد روحیه کارآفرینی و توسعه ارتباطات و شبکه سازی در توسعه علم و نوآوری باشند.
دانشگاه ها باید روی موضوعات و ایده هایی که قابل تجاری شدن است سرمایه گذاری کنند تا با پیاده سازی آن کسب درآمد برای جوانان ما باشد. ایشان اشاره کردند خوشبختانه فرهنگ تحصیل تا کسب و کار با تجاری شدن و پیاده سازی ایده ها در بعضی از دانشگاه های ما جا افتاده و باید سعی کنیم در تمام دانشگاه ها این روش را فرهنگ سازی کنیم.
ایشان دومین اقدام را ایجاد و راه اندازی دفتر انتقال تکنولوژی در دانشگاه ها و تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های کارآفرین و ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین دانشجویان دانستند. اساتید و اعضای هیات علمی در دانشگاه ها با ایجاد شرکت دانش بنیان در این مسیر قدم بردارند و تبدیل ایده به محصول را با توجه به قوانین و فرهنگ کشور پیاده سازی کنند. ایشان مراکز رشد را نیز اهرم جدی برای تشکیل شرکت توسط اعضای هیات علمی دانستند.
بنابراین برای رسیدن به اهداف باید وضعیت فعلی کشور را بسنجیم و با بررسی نقاط swot راهبردها را مشخص کنیم و از فرصتها حداکثر استفاده را بنمائیم. خوشبختانه در این دو دهه کشور ما در زمینه رشد علم و نیروی انسانی تحصیل کرده رشد چشم گیری داشته که با کنار هم قراردادن آنها و انتخاب مدیریت شایسته می توانیم موانع را برطرف کرده و به اقتصاد دانش بنیان برسیم. ایشان اشاره کردند که پارک کرمان پارک استانی است و باید همه اساتید و دانشجویان دانشگاه های منطقه در آن فعالیت داشته باشند.
دکتر کریمیان اقبال گفتند که ایجاد چند پارک علم و فناوری تخصصی با همکاری وزارتخانه های نفت، کشاورزی، ارتباطات و فناوری و نیرو از برنامه های آینده ماست.
ایشان در آخر کارگاه به سوالات اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان در رابطه با کارآفرینی پاسخ دادند.
 در بعدازظهر همان روز بازیدی از مرکز رشد واحدهای فناوری شهرستان بم داشته و از نزدیک با دغدغه ها و مشکلات آنان آشنا و توصیه های لازم در این زمینه را ارایه نمودند.