پارک علم و فناوری شریف میزبان مدیران مراکز رشد سراسر کشور بود.

سی‌ودومین نشست مدیران مراکز رشد واحدهای فناور سراسر کشور به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

۰۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۳ کد : ۵۲۸۴۳ اخبار آرشیو قدیمی اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۲۱۸
سی‌ودومین نشست مدیران مراکز رشد واحدهای فناور سراسر کشور به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در روز چهارشنبه مورخ ۲۵/۱۰/۹۸ با حضور جناب آقای دکتر کشمیری مدیرکل محترم دفتر برنامه ریزی امور فناوری، آقای مهندس دهبیدی پور رئیس محترم پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، آقای دکتر کریمیان اقبال مشاور امور بین الملل دفتر برنامه ریزی امور فناوری و جمعی از مدیران مراکز رشد کشور برگزار گردید.

«سی و دومین نشست مدیران مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه‌های سراسر کشور» روز چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه سال جاری به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در «سالن جابربن‌حیان، دانشگاه صنعتی شریف» برگزار شد.

این برنامه با سخنرانی «آقای مهندس دهبیدی‌پور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، آقای دکتر کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» صاحب‌نظران و فعالان این حوزه آغاز شد.

در این نشست آقای دکتر کشمیری، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ایراد سخنرانی پرداخت.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارائه ساختارهای اجرایی پیشنهادی در توسعه کارآفرینی، فناوری و نوآوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارائه برنامه گرنت فناوری، خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی، مجوز هیئت امنا برای توسعه همکاری پارک‌ها و دانشگاه‌ها را از جمله موضوعات سی و دومین نشست مدیران مراکز رشد واحدهای فناور بیان کرد.

دکتر کشمیری، مخاطبین برنامه گرنت فناوری را فناوران و نوآوران فعال در دانشگاه‌ها و مراکز دانشگاهی خواند و گفت: حمایت از انجام پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی با محتوای فناورانه و قابل تجاری‌سازی (گرنت جوانه)، حمایت از فعالیت‌های تحقیقاتی با محتوای قابل تجاری‌سازی اعضای هیئت علمی در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی (گرنت شکوفایی)، حمایت از فعالیت‌های شتابدهی و رشد شرکت‌های رویشی نوپا (گرنت رشد) محتوای برنامه گرنت فناوری هستند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عین حال ایجاد زیر ساخت‌های مناسب برای شرکت‌های دانش‌بنیان و اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از نکات مثبت در حوزه کسب و کار نوآورانه دانست و اظهار کرد: بر این اساس، یکی از دغدغه‌های جدی ما پر رنگ کردن حوزه فناوری و نوآوری در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است؛ چرا که امروزه شاهدیم که تصور عموم بر این است که پارک‌های فناوری مجموعه‌های جدایی از دانشگاه‌ها هستند.

دکتر کشمیری در ادامه صحبتهایش، گردش مالی ۴۳ پارک علم و فناوری ایجاد شده در کشور را ۱۰ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: یکی از چالش‌های اساسی در حوزه پارک‌ها، عدم اختصاص کامل اعتبارات است، ضمن آنکه در لایحه بودجه سال جاری اعتبارات این پارک‌ها تنها ۶ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به راه‌اندازی ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور، افزود: اخیراً وزارت بهداشت نیز نسبت به راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری وارد شده است. تعامل عناصر فعال در این اکوسیستم یکی دیگر از دغدغه‌های جدی ما در وزارت علوم است که خوشبختانه در این دوره از مدیریت وزارت علوم علاوه بر توجه به همگرایی و هم راستایی ارتباط مطلوبی میان وزارت علوم و معاونت علمی شکل گرفته است.

 


لینک دانلود فایل