بازدید از پارک علم وفناوری زنجان

۳۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۴ کد : ۴۷۷۱ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۲
دکتر کریمیان اقبال مدیرکل دفتر امور فناوری از پارک علم وفناوری استان زنجان در تاریخ چهارشنبه 26 شهریور بازدید کردند.در ابتدای نشستی با حضور اعضای ستاد پارک برگزار گردید و سپس بازدیدی از واحدهای مستقر ...
بازدید از پارک علم وفناوری زنجان
دکتر کریمیان اقبال مدیرکل دفتر امور فناوری از پارک علم وفناوری استان زنجان در تاریخ چهارشنبه 26 شهریور بازدید کردند.
در ابتدای نشستی با حضور اعضای ستاد پارک برگزار گردید و سپس بازدیدی از واحدهای مستقر در پارک صورت پذیرفت.
  در حاشیه این بازدید نشست هم اندیشی روسای دانشگاه های این استان در محل پارک علم و فناوری زنجان برگزار شد که مدیر کل دفتر امور فناوری با اشاره به اینکه با وجود کارهای انجام شده آنگونه که باید و شاید ارتباط لازم بین صنعت و دانشگاه برقرار نشده است افزود: حلقه های مفقوده ای در نبود پیوند بنیادین این دو بخش مهم وجود دارد که به نوبه خود مشکلات عدیده ای را موجب شده است.
وی نبود کار گروهی و تیمی را از جمله معضلات جدی دانشگاهها در دستیابی به برنامه های مدون به ویژه صنعت ذکر کرد.
کریمیان اقبال افزود: ارایه راهکارهای مقطعی و کوتاه مدت نمی تواند مشکلات مربوط به ارتباطات دانشگاه و صنعت را برطرف کند و معضلات متعددی در این بخش دخالت دارد.
وی اظهار کرد: وزارت علوم برای رسیدن به اهداف توسعه فناوری، زیرساخت فناوری و توسعه دانش در تلاش است که انسجام درونی میان سازمان ها و ساختارهایی که در حوزه فناوری فعالیت دارند ایجاد کند و تعامل بیرونی خود را گسترش دهد.
مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه طی چند سال آینده تعداد متقاضیان مراکز آموزش عالی کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: هم اکنون گرایش بیشتر دانشجویان برای تحصیل در رشته های تحصیلات تکمیلی است و این مهم بدون حساب و کتاب پذیرش و بدون توجه به نیازهای بازار کار صورت می گیرد.
وی ابراز کرد: نیاز کاذب جوانان برای ادامه تحصیل و فشار خانواده ها از جمله علل ترغیب جوانان به تحصیل در مقاطع بالاتر است.
کریمیان اقبال ادامه داد: مدرک گرایی بی رویه بدون توجه به اهداف تعیین شده مشکلاتی را در حوزه اشتغال کشور فراهم کرده که توجه به این موضوع مهم ضروری است.
وی با تاکید بر اینکه در صورت عدم تغییر فعالیت های دانشگاهها در جذب و دیگر برنامه منجر به تعطیلی زود هنگام آنها خواهد شد اظهار کرد: مراکز آموزش عالی باید علاوه بر تمرکز برحوزه پژوهش و فناوری نسبت به فعالیت های فعلی خود دگرگونی لازم را ایجاد کنند.زنگ خطر تعطیلی دانشگاهها در شهرهای کوچک در مقایسه با کلانشهرها بیشتر به صدا درآمده است و این مهم به دلیل برخورداری شهرهای بزرگ از امکانات بالاتر و گرایش بیشتر دانشجویان به این شهرهاست.
وی افزایش بهره وری و کارآیی، زیرساخت و منابع انسانی، توجه دانشگاهها و دستگاههای متولی به حوزه فناوری و نوآوری و نگاه متفاوت مراکز آموزش عالی را از راههای توسعه و شکوفایی فناوری در دانشگاه ها بیان کرد.
کریمیان اقبال با بیان اینکه در هشت سال گذشته بیشتر به کمیت نه کیفیت فعالیت های دانشگاهها توجه شد، افزود: ایجاد دانشگاه های کار آفرین می تواند مشکلات و معضلات حوزه اشتغال و دیگر معضلات ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.