با حضور استاندارهرمزگان دو محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری هرمزگان رونمایی شد

۱۳ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۴ کد : ۴۴۷۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۸۶
در مراسمی با حضور استاندار هرمزگان از دو محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری هرمزگان رونمایی شد. علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در مراسم رونمایی از دو محصول دانش بنیان با اشاره به اهمیت شرکت های ...
با حضور استاندارهرمزگان دو محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری هرمزگان رونمایی شد
در مراسمی با حضور استاندار هرمزگان از دو محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری هرمزگان رونمایی شد.
علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در مراسم رونمایی از دو محصول دانش بنیان با اشاره به اهمیت شرکت های دانش بنیان برای استفاده از ظرفیت های موجود استان هرمزگان خاطرنشان کرد، ظرفیت های استان هرمزگان در دو طرح مذکور پررنگ است که هر دوی این دو محصول می تواند نقش به سزایی در ایجاد اشتغال و افزایش بهره وری داشته باشد.
وی با اشاره به محصول کودهای ارگانیک و پلیمرهای زیستی از جلبک های خلیج فارس خاطرنشان کرد، شرکت دانش بنیان زیست دریا پروران آناهیتا با هدف بهره برداری از پتانسیل های زیستی آبهای دریایی جنوب کشور شکل گرفت تا با تکثیر و تولید جلبکها به عنوان یکی از ذخائر ارزشمند آبهای شور دریا و استفاده از فناوری های نوین محصولات ارزشمندی متعددی از آنها تولید کند که در حوزه های مختلف کشاورزی، داروسازی، پزشکی، محصولات بهداشتی و آرایشی و نیز حوزه های مختلف صنعت کاربردهای گسترده ای  دارند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این شرکت با دستیابی به بیوتکنیک های کشت برخی از جلبک های ماکروسکوپیک خلیج فارس موفق به استحصال دو نوع کود ارگانیک مایع و جامد از جلبک های قرمز و قهوه ای خلیج فارس شده است.
به گفته وی، با استفاده از جلبک های مورد اشاره پلیمرهای زیستی نظیر آگار، آلژینات و کاراجینان را نیز استحصال نموده است و آماده تجاری سازی این محصولات می باشد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به مزایای این محصولات اشاره کرد و گفت: این جلبک ها بی نیاز از مصرف آب شیرین بوده و در آب شور دریا کشت می شوند از سوی دیگر این محصولات ارگانیک موجب ارتقای سلامت و بهداشت جامعه نیز می شود.
فتی خاطرنشان کرد، مصرف کودهای ارگانیک جلبکی اثرات مخرب کودهای شیمیایی را کاهش می دهند و به طور چشمگیری کمیت و کیفیت محصولات باغی و زراعی را افزایش می دهد.
وی فعالیت در این خصوص را یکی از راه های مهم ورود و تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان همچنین به ارزش ریالی بالای این محصول اشاره کرد و گفت: از هر هکتار مزرعه کشت جلبک حدود 2 تن آگار قابل استخراج و استحصال می باشد که با قیمت هر کیلوگرم بین 200 تا 400 هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
فتی در ادامه گفت: دریا ظرفیت بالایی را برای مناطق ساحلی بوجود آورده که کمتر از آن استفاده می شود. در این مسیر یک شرکت دانش بنیان با تحقیقات متعددی که انجام داده به این نتیجه رسیده که با استفاده از این ظرفیت می توان دریا را به مرکز اشتغال زنان و مردان جوان جویای کار کرد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به کشت این محصول اشاره کرد و بیان داشت: مدت زمان کشت محصول از ابتدا تا زمان برداشت شش ماه به طول خواهد انجامید که در هر هکتار 60 تا 90 تن ماده تر جلبکی ظرفیت تولید خواهد داشت.
رونمایی از سامانه هوشمند برنامه ریزی عملیات هنگام
وی در ادامه به رونمایی از سامانه هوشمند برنامه ریزی عملیات هنگام اشاره کرد و بیان داشت: این سامانه توسط شرکت زمان پردازان اسپادان طراحی شده است.
فتی افزود: سامانه هنگام به عنوان قدرت بلامنازع سیستم برنامه ریزی و زمان بندی هوشمند در ایران، حاصل سال ها مطالعه و توسعه دقیق قابلیت ها در حوزه های پیشرفته هوش مصنوعی و برنامه ریزی مبتنی بر منابع است که در کنار توسعه و بهبود مستمر و خدمات پشتیبانی مناسب، محصولی مقیاس پذیر، قدرتمند و ارزش آفرین را به مشتریان ارائه می کند.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، عملکرد این سامانه قابل رقابت با اندک نمونه های مشابه شرکت های بزرگ خارجی بوده و تعدادی از قابلیت¬های ویژه آن در دنیا منحصر به فرد است.  همچنین بخش هایی از تکنولوژی استفاده شده در این سامانه در معتبرتین مجله دنیا در این زمینه به چاپ رسیده است.
وی ادامه داد، این سامانه دارای ماژول های مختلفی از جمله زمان بندی و تخصیص منابع سرویس های تعمیراتی، برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی اقدامات واحدهای ستادی سازمانی، برنامه ریزی پرتفلیوی پروژه ها  و برنامه ریزی اتاق عمل است.