انعقاد تفاهم نامه همکاری ایجاد مراکز رشد کشاورزی مشترک بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

۰۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۹:۴۲ کد : ۴۰۶۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۱
تفاهم نامه همکاری ایجاد مراکز رشد کشاورزی مشترک بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منعقد شد. به منظور ایجاد بستری مناسب جهت تحقق اقتصاد دانش ...
انعقاد تفاهم نامه همکاری ایجاد مراکز رشد کشاورزی مشترک بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
تفاهم نامه همکاری ایجاد مراکز رشد کشاورزی مشترک بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منعقد شد.
به منظور ایجاد بستری مناسب جهت تحقق اقتصاد دانش بنیان به عنوان زیر ساخت اصلی اقتصاد مقاومتی و در اجرای سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری به ویژه بند 5-2 آن مبنی بر "حمایت از تأسیس و توسعه شهرک‌ها و پارک‌های علم و فناوری" و اهداف و سیاست های دولت تدبیر و امید در جهت دهی سرمایه های اجتماعی به سوی کسب و کارهای دانش بنیان و نیز به منظور گسترش زیرساخت‌های توسعه فناوری و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و توسعه ساختارها و زیربناهای لازم برای رشد فعالیت‌های دانایی محور بخش کشاورزی، به ویژه ایجاد مراکز رشد، این تفاهم‌نامه بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به امضا رسید.
کمک به افزایش ثروت از طریق توسعه اقتصادی متکی بر فناوری و نوآوری،   حمایت از تکمیل فرآیند تبدیل ایده به محصول و تسریع در روند انتقال دانش‌فنی و فناوری، حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای فناور با هدف توسعه اقتصاد دانش‌‌بنیان، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات کشاورزی و تحقق ارتباط مراکز علمی پژوهشی با بخش های اقتصادی (تولیدی و خدماتی) کشور، کمک به حل مسائل و چالش‌های بخش کشاورزی از طریق بهره‌مندی از توان نخبگان، متخصصین و فناوران این حوزه و  ایجاد زمینه جذب کارآفرینان و اشتغال دانش‌آموختگان در قالب واحدهای فناور بخش کشاورزی اهداف این تفاهم نامه را تشکیل می‌دهند.
در این مراسم دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، سیاست های وزارت علوم را تکیه بر دید علمی و نه تنها کار کتابخانه‌ای صرف و تحقیقات خاص دانست، به طوری که فواید دستاوردهای علمی در زندگی اقشار مختلف مردم اثرگذار باشد.
وی با اشاره به 32 قرارداد منعقد شده توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بخش غیر دولتی, آن را کار ارزشمندی برشمرد که موجب ارتقای ارزش افزوده علم در جامعه می شود و بیان داشت: بخش خصوصی اطمینان می یابد که باید برای اثرگذاری، نقش‌آفرینی و بقای خود به محصولات ناشی از تحقیقات علمی روی آورد.
دکتر احمدی با اشاره به فرهنگ جهانی مبنی بر فروش آثار و تولیدات علمی، اقتصادی، کشاورزی، اهمیت نهادینه شدن این فرهنگ در کشور را یادآور شد و افزود: متاسفانه ما هنوز در آغاز راه هستیم و البته با شتاب خوبی جلو می رویم و کار امروز در مجموعه تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در این خصوص قابل تحسین می باشد. 
گفتنی است مراسم انعقاد قراردادهای انتقال فناوری و دانش فنی به بخش غیر دولتی با حضور دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در سالن همایش موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور برگزار شد.