۸۰ درخواست ثبت اختراع به پارک فناوری آذربایجان غربی ارجاع شد

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۷ کد : ۳۹۷۳۰ اخبار
تعداد بازدید:۵۲۱
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: ۸۰ مورد اختراع توسط جوانان و نخبگان این استان برای ثبت و تایید به این پارک در استان ارجاع داده شده است.
۸۰ درخواست ثبت اختراع به پارک فناوری آذربایجان غربی ارجاع شد

حسن حیدری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲۸ مورد از این تعداد مورد تایید قرار گرفته و ۱۱ مورد نیز توسط هیات داوران رد شده است.
وی ادامه داد: ۴۱ طرح نیز توسط هیات داوران و اساتید استانی در حال بررسی و ارزیابی است و نتیجه نهایی در اسرع وقت اعلام می شود.
وی اضافه کرد: پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در سال گذشته چهار طرح را در سازمان جهانی ثبت اختراعات wipo به نام خود ثبت کرده است.
حیدری ادامه داد: دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات با استفاده از روش مایکروویو، قلم پلاسما با کاربرد پزشکی، دستگاه بی خطر ساز زباله های عفونی بیمارستانی با استفاده از امواج مایکروویو و دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی پلاسمای سرد چهار اختراعی بودند که به ثبت بین المللی رسیده است.
وی اضافه کرد: قبل از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام فکری و ثبت اختراع در آذربایجان غربی وجود نداشت و مخترعان مجبور بودند برای ثبت اختراعات خود به استان های همجوار یا به تهران سفر کنند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ادامه داد: از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام فکری و ثبت اختراعات نیز به پارک علم و فناوری این استان واگذار شد که این امر کار مخترعان را تسهیل کرد.
حیدری اضافه کرد: این موارد اختراع در بخش های مختلف کشاورزی، مکانیک، آب و فاضلاب، فناوری، شیمی، بیوشیمی، داروسازی، برق و الکترونیک بوده است.
وی ادامه داد: صاحبان اختراع می توانند با مراجعه به سایت مرکز مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir نسبت به ثبت اظهار نامه اختراع خود و دریافت شماره اظهار نامه و رمز شخصی خود اقدام کنند.
وی اضافه کرد: متقاضی پس از دریافت تاییدیه از کارشناس ثبت اختراع می تواند پارک علم و فناوری آذربایجان غربی را به عنوان مرجع دارای صلاحیت برای استعلام به مرکز مالکیت معنوی معرفی کرده و سایر مراحل را پی گیری کند.
به گزارش ایرنا پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با هدف بسترسازی برای تولید ثروت از طریق علم و فناوری تاسیس شده است؛ این نهاد به عنوان یکی از ارکان مهم شکل گیری و توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش می‌کند تا با استفاده از موقعیت ممتاز همجواری با سه کشور آسیایی و اروپایی و دارا بودن هفت مرز رسمی در سطح کشور به حمایت همه جانبه از شرکت‌های مبتنی بر دانایی و خلاقیت و جذب سرمایه‌ گذار بپردازد.
این پارک در تلاش است تا زمینه تجاری سازی و بازاریابی ایده های نوآورانه و فناورانه را فراهم کند و نقش کلیدی در یاری رساندن به حضور فعال این شرکت ها در سطوح ملی و بین المللی داشته باشد.
از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۲ رویداد شتاب 'استارت آپ ویکند' با حمایت پارک علم و فناوری در آذربایجان غربی برگزار شده است و در مجموع ۳۹ ایده منتخب در مراکز رشد مراحل نخست اجرایی را طی می کند.
 

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری ارومیه