رئیس پارک علم و فناوری خوزستان:

چشم‌انداز کشورهای توسعه‌یافته کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی است

۲۱ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۰ کد : ۳۸۱۶۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۲
دکتر بابک مختاری رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به لزوم استفاده روزافزون از سوخت‌های تجدیدپذیر، گفت: چشم‌انداز کشورهای توسعه یافته، کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی است و ما باید به این سمت حرکت کنیم.
چشم‌انداز کشورهای توسعه‌یافته کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی است

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خوزستان، دکتر مختاری در آئین رونمایی از محصول درخت خورشیدی شرکت الکترومکانیک فرپاک وابسته به پارک علم و فناوری خوزستان اظهار داشت: با افزایش قیمت نفت، کشورهایی که مصرف بنزین بالایی داشتند شروع کردند به برنامه‌ریزی‌های متعدد برای کاهش استفاده از این انرژی که یکی از این برنامه‌ها کاهش مصرف سوخت بود و به مرور زمان مصرف سوخت اتومبیل‌ها را از ۱۲ لیتر به ۴ و ۵ لیتر رساندند.
وی افزود: در ادامه به مرور زمان بحثی که همیشه در بین دانشمندان وجود داشته این بوده که چرا ما از انرژی خورشیدی، این منبع انرژی خداوندی که تمام‌نشدنی هست استفاده نکنیم و این فرضیه باعث توجه جدی کشورهای توسعه‌یافته به منابع تجدیدپذیر شد.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان تصریح کرد: یکی از فرضیه‌هایی که پشت افزایش قیمت نفت از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ بوده این است که غرب و کشورهایی که بیشترین مصرف انرژی را داشتند به دنبال این بودند که توسعه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، اقتصادی شود و بعد از گران شدن قیمت سوخت‌های فسیلی، سرمایه‌گذاری در این بخش در دنیا افزایش یافت.
وی گفت: در حال حاضر آلمان برنامه دارد تا سال ۲۰۳۰ ماشینی با کارکرد سوخت‌های فسیلی نداشته باشد و هند نیز به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین، مصرف‌کننده سوخت‌های فسیلی همین برنامه را در سال ۲۰۳۰ دنبال می‌کند و خیلی از کشورهای دیگر نیز بنا را بر همین موضوع گذاشته‌اند و این موضوع ارزش نفت و مشتقات نفتی را در درازمدت، کم خواهد کرد.
دکتر مختاری افزود: ما باید این موضوع را در نظر بگیریم و یک آینده‌نگری برای کشور و به ویژه استان خوزستان در این حوزه داشته باشیم.
وی با اشاره به "درخت خورشیدی" محصول ساخته شده توسط "شرکت الکترو مکانیک فرپاک" آن را حاصل تلاش‌های خودشان دانست و گفت: با پول دولتی و وام با بهره بالا امکان ایجاد کار و اشتغال فراهم نیست مگر اینکه ارزش افزوده بالایی داشته باشد. ورود به حوزه انرژی‌های خورشیدی برای ما خیلی واجب است، با توجه به اینکه در کشور مزیت‌های خوبی در این حوزه داریم و باید ورود جدی به این حوزه داشته باشیم.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: ابتدا ما باید با ادبیات این موضوع آشنا شویم؛ ادبیاتی که می‌گوید انرژی خورشیدی چه هست و چه کاری می‌توان با آن انجام داد؟ و بعد بیاییم و ضمن آشنایی با تجهیزات و تعمیر و نگهداری آن‌ها، به فعالیت در این حوزه بپردازیم. کسانی که وقت و سرمایه‌شان را در این حوزه صرف می‌کنند در آینده‌ای نزدیک به شیوه خوبی، هزینه آن‌ها برخواهد گشت.
وی با ارائه مثالی به گریزناپذیر بودن توسعه پرداخت و گفت: تا قبل از اینکه نفت استخراج شود روغن الئو به عنوان اصلی‌ترین منبع چراغ‌های روشنایی در آمریکا استفاده می‌شد. سپس زغال‌سنگ به عنوان منبع اصلی انرژی قرار گرفت و بعد هم با کشف نفت، زغال‌سنگ کنار رفت و نفت به عنوان منبع اصلی انرژی مورد استفاده قرار گرفت و حالا با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر باید شاهد افول دوران نفت باشیم.
درخت خورشیدی یک محصول با قابلیت ذخیره انرژی خورشیدی و تولید برق است که با طراحی که دارد می‌تواند به عنوان یک المان شهری مورد استفاده قرار گیرد. این محصول علاوه بر تأمین روشنایی، امکان شارژ موبایل را نیز دارا می‌باشد.