توسط محققان پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی انجام شد؛

طراحی و ساخت الکتروگونیامتر دیجیتال برای سنجش میزان انحراف گردن

۲۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۴ کد : ۳۷۵۹۱ اخبار
تعداد بازدید:۶۶۷
برای نخستین بار در کشور، پژوهشگران شرکت مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، موفق به طراحی و ساخت الکتروگونیامتر دیجیتال برای سنجش میزان انحراف گردن شدند.
طراحی و ساخت الکتروگونیامتر دیجیتال برای سنجش میزان انحراف گردن

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، مهندس جعفر آقازاده، مدیر شرکت دانش‌بنیان «پویا راهبرد آذربایجان» مستقر در پارک علم و فناوری استان آذربایجان‌شرقی که در حوزه مهندسی پزشکی در استان فعالیت می‌کند، اظهار داشت: این طرح فناورانه اخیر از سوی پژوهشگران این شرکت طراحی و ساخته شده و هم اکنون در مرحله تجاری‌سازی است.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر این دستگاه در دانشکده توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مورد استفاده بیماران قرار می‌گیرد، افزود: در طراحی و ساخت این دستگاه از نمونه مشابه خارجی استفاده نشده و همچنین این دستگاه مشابه داخلی و خارجی ندارد و توسط محققان این شرکت طراحی و ساخته شده است.
مهندس آقازاده تصریح کرد: این دستگاه امکان ارزیابی دقیق و دیجیتال برای اندازه‌گیری تمام دامنه‌های حرکتی‌گردن به صورت همزمان را فراهم ساخته است. در این دستگاه درمانگر یا آزمونگر به طور همزمان ضمن رویت دامنه حرکتی در صفحه نمایش، وجود یا عدم وجود حرکات تقلبی یا جبرانی در هرکدام از حرکات موجود را بررسی و اندازه‌گیری می‌کنند.
وی جاگیری آسان، راحت و ایمن همانند عینک بر روی سر را از جمله ویژگی‌های دستگاه بیان کرد و افزود: در هنگام استفاده از این دستگاه دستان درمانگر برای راهنمایی و کنترل حرکات بیمار آزاد خواهد بود، به طوریکه با جاگیری دستگاه بر روی گوش‌ها و بینی باعث کاهش ۱۰ درصدی خطای جاگذاری نسبت به شیب‌سنج‌های مستقل (دستی) می‌شود.
مدیر شرکت دانش‌بنیان "پویا راهبرد آذربایجان"، کاهش تاثیر اشعه بر روی افراد و کاهش کلیه هزینه‌های تصویرگرهای پزشکی را از دیگر قابلیت‌های این دستگاه برشمرد و یادآور شد: این دستگاه فیدبک‌دار است به طوری که بعد از تشخص میزان انحراف برحسب درجه بعد از عمل فیزیوتراپی، دوباره می‌توان به وسیله این دستگاه تست مورد نظر را روی بیمار انجام داد تا میزان بهبودی مشخص شود.
این محقق در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه تشخیص علت درد گردن یکی از عوامل کلیدی درمان است، افزود: کاهش دامنه حرکتی گردن که یکی از مهم‌ترین یافته‌های بالینی بیماران مبتلا به گردن درد و سردرد است منجر به محدودیت در انجام فعالیت‌های روزمره از جمله رانندگی و کار با کامپیوتر شده که رفع این محدودیت‌ها معمولاً در اولویت درمان‌های فیزیوتراپی قرار دارد.


( ۱ )