با همکاری پارک علم و فناوری گیلان؛

نخستین مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی آغاز به کارکرد

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۱ کد : ۳۷۵۱۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۲
نخستین مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی کشور به همت پارک علم و فناوری گیلان در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی رشت آغاز به کار کرد.
نخستین مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی آغاز به کارکرد

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گیلان، دراین مراسم دکترخوش خلق سیما رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه یکی از موانع اساسی در مسیر اثربخشی تحقیقات عدم ارتباط مناسب بین مراکز پژوهشی و صنعت است، گفت: درپژوهشگاه تلاش داریم پلی برای انتقال دستاوردهای تحقیقاتی به واحدهای صنعتی باشیم؛ لذا توسعه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در دستور کار پژوهشگاه قرار دارد.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی افزود: پژوهش می تواند ثروت ایجاد کند و ما از طریق ایجاد مراکز رشد واحدهای فناور مانند همین مرکز رشد در منطقه شمال کشور در صدد هستیم ایده را به ثروت تبدیل کنیم.

دکترخوش خلق سیما همچنین به پیش بینی خروجی های فناورانه به ازای هر یک میلیارد تومان سرمایه گذاری در تحقیق در بخش های مختلف اشاره و عنوان کرد: ما باید به ازای هر یک میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه های درآمدزایی، دانش فنی، پتنت، قرارداد انتقال فناوری، یافته ترویجی و شرکت های استارتاپی، وضعیت تجاری سازی دانش را از طریق تحقیقات کاربردی ارتقا دهیم.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اعلام برنامه ریزی پژوهشگاه برای راه اندازی پارک علم و فناوری زیستی در استان البرز تا سال ۱۴۰۴ از دانشگاه گیلان و پارک علم و فناوری استان درخواست کرد با حمایت از مرکز رشد زمینه نقش آفرینی موثرتر آن در توسعه زیست فناوری کشاورزی کشور را فراهم کنند.

درادامه دکترمجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان با ابراز خرسندی از افتتاح این مرکز رشد، گفت: واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد از همه تسهیلات شرکت های دانش بنیان به جز معرفی به صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند می شوند.

وی افزود: پارک علم و فناوری گیلان با ۲۹۰ شرکت و هسته فناور جزو دو، سه پارک برتر کشور است.

دکترمتقی طلب به انعقاد ۲۰۹ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی در نمایشگاه هفته پژوهش امسال اشاره کرد و گفت: انعقاد این حجم قرارداد که ۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به شرکت های پارک علم و فناوری گیلان بود در حالی است صورت گرفت که حجم قراردادهای هفته پژوهش سال گذشته حدود ۷۷ میلیارد تومان بود و پیش بینی ما برای امسال هم حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان بود.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه زیست فناوری جزو ۱۶ فناوری برتر دنیاست و می تواند حلال بسیاری از مشکلات باشد، ابراز امیدواری کرد که مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی در رشت بتواند نقش شایسته ای در توسعه این حوزه فناوری و بهره مندی کشور از دستاوردها و محصولات آن ایفا کند.