افتتاحیه دهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی

۲۰ خرداد ۱۳۹۳ | ۰۹:۱۸ کد : ۳۵۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۲
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اعلام کرد: همه علوم از جمله سیاست و مدیریت باید در راستای اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در مراسم افتتاحیه دهمی...
افتتاحیه دهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اعلام کرد: همه علوم از جمله سیاست و مدیریت باید در راستای اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در مراسم افتتاحیه دهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی با بیان این که جهت‌گیری کشور به سمت فعالیت‌های ارزشمند و افتخار آمیز است، گفت: در این مسیر باید کاری نوین و مبتکرانه انجام شود و سیاست، اقتصاد و سایر علوم به سمت تکیه بر اصل دانش‌بنیان شدن برود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر این که نمی‌توان با الگوهای کلیشه‌ای به توفیقاتی در زمینه‌های گوناگون دست یافت، ادامه داد: در اتخاذ این مسیر هم باید خلاقیت داشت و هم باید روش‌های مختلفی را که با شرایط جدید کشور هماهنگ است، دنبال کرد.
وی با اشاره به جشنواره‌های گوناگون کشوری تصریح کرد: جشنواره های علمی همچون خوارزمی و فارابی نیز در کشور برگزار می‌شود، ولی جشنواره شیخ بهایی در توسعه کشور نقش بهتری می‌تواند ایفا کند زیرا مسئولان و رهبران نظام به دنبال پیشرفت فن‌آفرینی برای نظام هستند.
دکتر احمدی با تاکید بر این که فن‌آفرینی از عوامل حفظ نظام است گفت: اگر مردم و سرمایه گذاران بخواهند در مسیر حفظ نظام نقش‌آفرینی کنند به جز این راه، راهی نیست. وی با اشاره به اینکه با فن‌آفرینی هم فرهنگ متحول می‌شود و هم ارتباط منطقه‌ای و اقتدار ملی حفظ می‌شود، گفت: مسائل محیط زیست و نیروی انسانی به هم پیوسته است و به دنبال این هستیم که با عزم ملی و مدیریت جهادی آن را محقق کنیم.
دکتر احمدی با تاکید بر قوانین کافی برای تحقق اهداف ملی اظهار کرد: تنها مشکلی که داریم اجرای قوانین است و یکی از افتخارات ما این است که قانون و ظرفیت نیروی انسانی لازم را داریم.
وی با اشاره به اینکه کار و حضور فعالی در منطقه داریم، افزود: یک دهه برای اهداف خود تلاش کرده‌ایم و بنابراین باید با تمام نیرو به جلو پیش برویم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در خاتمه با تاکید بر کار و تلاش خاطر نشان کرد: توجه به زیرساخت‌ها، نیروی انسانی، فرهنگ‌سازی و تعمیق ابعاد فرهنگی از جمله کارهایی است که باید انجام دهیم و باید به همه دستگاه‌ها امید و آگاهی دهیم که می‌توانیم به اهداف خود برسیم.
در ادامه با بیان اینکه کارگاههای آموزشی و کمیسیون‌های دائمی در جشنواره‌هایی همچون جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند، اظهار کرد: جشنواره‌ها و کارها برای مردم، رفاه و پیشرفت آنهاست و این را نباید از یاد برد.
وی با تاکید بر شعار "برای مردم، به وسیله مردم" افزود: کارهایی که انجام می‌دهیم باید بر زندگی مردم تاثیر بگذارد و خروجی آنها برای مردم باشد.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به برنامه‌هایی که دانشجویان فنلاندی به صورت خودجوش در چند سال گذشته اجرا کرده‌اند، ادامه داد: در فنلاند در بدترین موقع سال دانشجویان برنامه‌ای برای فن‌آفرینان گذاشتند که چهار سال است برگزار می‌شود و اکنون در آن 7000 نفر شرکت کرده و 1200 شرکت برای ملاقات فن‌آفرینان به آنجا سفر می‌کنند.
کریمیان اقبال اضافه کرد: برگزاری برنامه توسط مردم ساده نیست، ولی امکان‌پذیر است و من در این هشت سالی که دور از کارهای اجرایی بودم آن را دیدم و یاد گرفتم. وی با ابراز امیدواری برای ورود کارآفرینان و فن‌آفرینان به اجرای برنامه‌ها تصریح کرد: آرزو دارم قدم به قدم کارآفرینان نسبت به برگزاری جشنواره‌ها حساس شوند و دولت نیز در این راه کمک کند و موانع را از جلوی آنها بردارد.
کریمیان اقبال تاکید کرد: نقش مردم بسیار کلیدی است و یادمان نرود ما برای خدمت رسانی به آنها اینجا هستیم.
سپس یوسلان نور مدیر ارشد برنامه‌ریزی بخش علوم یونسکو در قالب سخنرانی اش به بررسی وضعیت حوزه علم و فناوری در کشورهای در حال توسعه پرداخت و عوامل عقب ماندگی این کشورها در زمینه فناوری و نوآوری را برشمرد.
مدیر ارشد برنامه‌ریزی بخش علوم یونسکو می‌گوید: جشنواره شیخ بهایی جایگاهی برای پیشبرد نوآوری است و یکی از رویدادهای نادری است که ما در کشورهای در حال توسعه برای پیشبرد نوآوری داریم. به همین دلیل است که یونسکو به طور جدی، از این جشنواره حمایت می کند.
جشنواره شیخ بهایی هم جهت با رسالت‌های یونسکو در پیشبرد علم و فناوری است
یوسلان نور همچنین اظهارمی‌دارد: که این جشنواره هم جهت با رسالت‌های یونسکو در پیشبرد علم و فناوری و نوآوری در راستای صلح، توسعه پایدار و رفاه و امنیت بشر است.
وی می‌افزاید: در کشورهای در حال توسعه شرکت های کوچک و متوسط معمولا بسیار متکی و وابسته به فناوری های وارداتی هستند و تعداد قابل توجهی از این شرکت های وابسته به واردات خارجی وجود دارند که در صدد جدا شدن از بقیه اقتصاد هستند.
پس از پایان سخنرانی نماینده داوران مراسم تجلیل از داوران جشنواره در بخش های مختلف با حضور معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، مهدی کشمیری رئیس جشنواره و سروش علیمرادی دبیر جشنواره برگزار شد.
در ادامه و پس از پایان مراسم افتتاحیه نمایشگاه بورس عرضه فناوری و فرصت های سرمایه گذاری دهمین دوره جسنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی توسط معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم و رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افتتاح شد.