آغاز به کار مرکز توانمند سازی کسب و کار نوپای فاوا در استان مازندران

۰۴ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۵ کد : ۳۴۳۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۹۵۳
مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کار نوپای فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) مازندران عصر یکشنبه در محل پارک علم و فناوری استان در ساری آغاز به کار کرد .
آغاز به کار مرکز توانمند سازی کسب و کار نوپای فاوا در استان مازندران

به گزارش روابط عمومی، مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کار نوپای فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) مازندران  پیرو امضای تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و  پارک علم و فناوری مازندران با هدف اثربخشی در سیاست گذاری های دولت از طریق ایجاد ارتباطی میان حلقه های مختلف بازار، دانشگاه، صنعت و همفکری با بخش خصوصی برای بهینه سازی طرح ها و ایده های نو ایجاد گردید.
 
رئیس پارک علم و فناوری مازندران در حاشیه راه اندازی این مرکز گفت: که این مرکز همسو با برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کمک به توسعه کسب و کارهای حوزه فناوری ارتباطات  و اطلاعات راه اندازی شده است.
دکترعلی معتمدزادگان افزود: تمامی مراحل کمک به کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات جهت تجاری سازی و ایده پردازی تجاری و همچنین پیداکردن سرمایه گذار از طریق این مرکز انجام و هدایت خواهد شد. 
وی توضیح داد : ترویج و تسهیل ارزش‌آفرینی، بررسی و تلاش برای توسعه بازار، تیم‌سازی، شبکه‌سازی و هم‌افزایی، خدمات و مشاوره کسب‌ و کار، خدمات و مشاوره قانونی از جمله اهداف این مرکز است .
او ادامه داد : مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کار های نوپا در تلاش برای حفظ تعادل بازار در بخش‌های مختلف زیست‌بوم کسب ‌و کارهای نوپا بوده و برای تقویت حلقه‌های ضعیف‌تر زیست‌بوم فعالیت خواهد کرد.
معتمدزادگان گفت : ماموریت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌ و کارهای نوپای فاوا ، توانمندسازی متخصصان فاوا و صاحبان ایده‌های کسب‌ و کار در این عرصه است و در این راستا، تسهیل روند ایجاد، رشد و توسعه‌ی کسب‌ و کارها و همچنین زمینه‌سازی برای تعامل آسان و آزاد و حرفه‌ای در حوزه‌ی آفرینش ، رشد و توسعه ی کسب‌ و کارهای نوپا را دنبال می کند.
وی افزود : در ترکیب شورای سیاست گذاری این مرکز سعی شده از دستگاههای استان از جمله سه دانشگاه بزرگ استان شامل دانشگاه مازندران ، دانشگاه صنعتی نوشیروانی و دانشگاه علوم کشاورزی ساری ، مراکز رشد این دانشگاهها، نظام صنفی یارانه ای و همچنین از بخش های اقتصادی استان کمک و همکاری گرفته شود. 
به گفته وی ، برای اداره بخشی از مرکز توانمندسازی شرکت استارت آپ های مازندران به صورت ماموریتی از بخش خصوصی نیز استفاده خواهدشد.
معتمدزادگان تاکیدکرد : برای همکاری و فعالیت در این مرکز هیچ گونه محدودیت سنی یا تحصیلی وجود ندارد تحصیلکردگان فارغ از دانشگاه نیز می توانند با مرکز همکاری کنند.
بر اساس آمارهای رسمی ، در دوره چهار ساله فعالیت دولت یازدهم یک هزار و 100 میلیارد تومان درحوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مازندرن سرمایه گذاری شد.
مازندران از جمله استان هایی است که تفاهم نامه همکاری میان وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) در حوزه ICT و IT در آن امضا شده است.
برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مازندران شامل مراحلی از جمله صدور مجوز و حمایت ، توسعه زیر ساخت در حوزه دسترسی ، توانمندسازی در راستای توسعه کسب وکارها ، توسعه سرویس و خدمت و توسعه خدمات در روستاهاست .
توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کار ، توسعه زیر ساخت در حوزه دسترسی با ایجاد خدمات اینترنت پرسرعت و سرویس دهی مرتبط، ایجاد مرکز تولید نرم افزارها ، ایجاد شتاب دهنده ، مرکز شکل گیری کسب و کار ، تاسیس و تشکیل کسب و کارهای اینترنتی و تجاری سازی ایده ها ، ایجاد شهر هوشمند و حمل و نقل هوشمند در شهرستان های ساری و رامسر از جمله محورهای این طرح است .


( ۱ )