با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، ساختمان جدید پارک علم و فناوری استان کردستان افتتاح شد

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۵ کد : ۳۳۶۴۰ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۵۹۲
همزمان باهفته بزرگداشت دولت، ساختمان جدید پارک علم و فناوری استان کردستان باحضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری افتتاح و به بهره برداری رسید.
با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، ساختمان جدید پارک علم و فناوری استان کردستان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور معاونان استانداری کردستان، فرماندار شهرستان سنندج، رئیس دانشگاه کردستان و تعدادی از مقامات استان کردستان برگزار شد، دکتر احمدی ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر در سخنانی به اهمیت نقش فناوری در توسعه اقتصادی و اشتغالزایی در استان کردستان اشاره کرد و گفت: با وجود نیروی قابل توجه علمی و فارغ التحصیل دانشگاهی منطقه از یک طرف و نیز ظرفیت ها و پتانسیل موجود در منطقه و بویژه همجواری با کشورهای عراق و ترکیه از طرف دیگر، پارک علم و فناوری استان می تواند محلی برای فعال شدن نیروی انسانی دانش محورباشد.

وی افزود: پارک علم و فناوری کردستان تولید محصولات فناورانه مورد نیاز منطقه، کشور و کشورهای همسایه را تامین می کند و همچنین می تواند اشتغال دایم، پایدار و زایشی برای جوانان این منطقه ایجاد کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، توسعه فناوری و تبدیل علم به محصول قابل استفاده را تنها راه پیشرفت همه جانبه و پایدار کشور برشمرد و گفت: هرقدر میزان سهم درآمد ناخالص ملی کشور از نفت، گاز و منابع طبیعی کاهش یافته و میزان سهم آن از توان فکری و دانشی جامعه بالاتر رود به سمت توسعه واقعی و پایدار نزدیک تر می شویم و پارک های علم و فناوری یکی از اصلی ترین مکان هایی است که تولیدات آنها سهم درآمد ناخالص ملی برخاسته از توان دانش بنیانی و دانایی محوری را بالاتر می برد.

دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری از پیشرفت های علمی و فناوری کشور طی چند سال اخیر و بویژه در دولت یازدهم سخن گفت وافزود: خوشبختانه در دولت یازدهم شیب رشد و شتاب علمی و فناوری کشور بسیار مطلوب و افزایشی بوده است به طوری که مطابق گزارش دو پایگاه معتبر بین المللی آی اس آی و اسکوپوس به ترتیب ۴ و ۲ پله ارتقای جایگاه و رتبه در جهان داشته ایم.

وی افزود: سهم ایران بویژه در تولید علم برتر و پراستناد رشد بسیار مطلوبی را داشته است و هم اکنون ایران ۲/۲ درصد علم برتر دنیا را تولید می کند درحالیکه جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را شامل می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به پیشرفت های نوآوری و فناوری کشور در طی ۴ سال اخیر اشاره کرد و افزود: رتبه نوآوری ایران در گزارش پایگاه جی آی آی ( GII ) طی سه سال اخیر حدود ۴۰ رتبه ارتقا را نشان می دهد و رتبه ایران از حدود ۱۲۰ در دنیا در سال ۲۰۱۳ به رتبه ۷۵ در سال ۲۰۱۷ ارتقا پیداکرده است.

وی گفت: با برنامه ریزی و اقدامات صورت گرفته طی ۴ سال اخیر تعداد شرکت های دانش بنیان به حدود ۴۰۰۰ شرکت در سال ۱۳۹۶ ارتقا یافته است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: حدود ۱۲۰۰ شرکت از شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری مستقر هستند و این شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در طی سه سال اخیر حدود دوازده هزار میلیارد تومان فروش داشته اند که حدود ۵۲۰ میلیون دلار از این فروش متعلق به صادرات به سایرکشورها بوده است.

دکتر احمدی از مسئولان پارک علم و فناوری استان کردستان، مقامات استان و استانداری کردستان، روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و بویژه خیرین استان کردستان که با حمایت های مادی و معنوی خود باعث شدند ساختمان این پارک در زمان کوتاهی احداث و به بهره برداری برسد قدردانی و تشکر کرد.

بر اساس این گزارش در این مراسم دکتر فیروزی، معاون اقتصادی استاندار کردستان طی سخنانی به ظرفیت های انسانی و منابع طبیعی و موقعیت استراتژیک استان کردستان اشاره کرد و گفت: وجود ده هزار دانشجو در دانشگاه کردستان و ده ها هزار دانشجو در سایر دانشگاه های دولتی و غیردولتی ظرفیت خوبی را برای فعال شدن پارک علم وفناوری استان کردستان ایجاد کرده است.

گفتنی است ساختمان جدید پارک علم و فناوری استان کردستان که به مساحت شش هزار و پانصد متر مربع و در ۵ طبقه از سه سال قبل کلنگ زنی شده بود، با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در روزپایانی هفته دولت افتتاح و به بهره برداری رسید.