برگزاری اولین رویداد منطقه ای بازار تبادل فناوری توسط پارک علم و فناوری استان همدان

۰۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۹:۳۴ کد : ۳۳۴۴۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۳
اولین رویداد منطقه ای بازار تبادل فناوری استان همدان با حضور معاون استاندار همدان، دکتر خجسته نماینده شهر همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، مدیران دستگاه های اجرایی، بیش از ۳۰ سرمایه گذار حقوقی و حقیقی و همچنین ۶۰ عرضه کننده محصول نوآورانه در سه حوزه ۱- برق و الکترونیک، ۲- مکانیک و طراحی صنعتی، ۳- فناوری اطلاعات و ارتباطات از استان همدان و شش استان همجوار، با هدف جذب سرمایه گذار در طرح های فناوری در یکم شهریور سال جاری مصادف با روز همدان در مجموعه تالار قرآن همدان برگزار شد.
برگزاری اولین رویداد منطقه ای بازار تبادل فناوری توسط پارک علم و فناوری استان همدان

در این رویدادفناورانه، فناوران، ایده و طرح های خود را هم به صورت تئوری و هم نمایشگاهی عرضه کردند سرمایه گذاران نیز در این مجال، نسبت به بررسی ایده های برتر جهت سرمایه گذاری و ارائه مشاوره برای بازاریابی محصولات ارائه شده اقدام کردند.

حضور شرکت های شتاب دهنده که تسریع پیوند بین صاحبان طرح و محصول فناورانه و بازار سرمایه را ایجاد می کنند را می توان از نقاط قوت این رویداد برشمرد، همچنین حضور بخش های حمایتی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و توسعه و صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) در بین غرفه های نمایشگاهی این رویداد نیز موثر و ارزشمند بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان در افتتاحیه این مراسم بر لزوم پیوند دانش و سرمایه تأکید و اظهار کرد: انسان های پیشرو و افراد نخبه در همه زمینه ها اگر دستگیری و حمایت شوند می توانند سرمایه و منابع را در کنار فن و دانش قرار داده و برای توسعه و پیشرفت کشور راه باز کنند.

وی با بیان اینکه کشور ما دارای سرمایه های خدادای بسیار زیادی است تشریح کرد: اگر ما به فکر ایجاد پیوند و ارتباط بین این منابع و دانش و نیروی انسانی نباشیم دچار فرصت سوزی خواهیم شد.

این مقام مسؤول با اشاره به این امر که یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی بهره مندی از این دارایی ها در جهت افزایش بهره وری در کشور است یادآور شد: توجه به این بخش می تواند برای کشور توسعه و سرمایه ایجاد کرده و رفاه مردم را در پی داشته باشد و هدایت و حمایت در این مسیر وظیفه امروز ما و هم مسؤولین امر است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان این منابع را از جمله اقلیم چهار فصل، راه ارتباطی بین شرق و غرب آسیا، شرایط کشاورزی مطلوب، معادن و منابع عظیم نفت، گاز، ذغال سنگ و مهمتر از همه منابع انسانی اشاره کرده و ایران را کشوری بالقوه مستعد پیشرفت و توسعه دانست.

وی افزود: به لطف خدا کشورما از منبع و پتانسیل مهم نیروی انسانی جوان و پر انرژی برخوردار است

وی تأکید کرد: سرمایه و دانش و نیروی انسانی کارآمدهیچکدام به تنهایی کارآیی ندارند بنابراین باید به این عناصر وحدت و همگرایی ایجاد کنیم زیرا اینها در کنار هم و با بهره مندی از ظرفیت یکدیگر قابلیت رشد خواهند داشت.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در این رویداد در جمع خبرنگاران ضمن تأکید بر ضرورت های دانش بنیان شدن توسعه اظهار کرد: ما برای رشد وتوسعه در استان هیچ راهی به جز توسعه دانش بنیانی نداریم و با توجه به شرایط و زمینه های بکری که در استان وجود دارد و توجه سرمایه گذاران ملی و بین المللی برای سرمایه گذاری در استان، باید تلاش کنیم جذب سرمایه را در بخش های فناوری و دانش بیشتر کنیم.

وی گفت: برگزاری این رویداد می تواند گامی مؤثر در فناوری محوری و حرکت دانش بنیان استان به سمت پیشرفت و توسعه و فضای بازار محصولات نوین باشد علاوه بر جذب سرمایه گذاران ملی و بین المللی، سبب خواهد شد تا سرمایه گذاران همدانی که به دلیل عدم حمایت ها از این استان رخت بسته اند و سرمایه خود را به نقاط دیگری برده اند با دیدن شرایط تسهیل حضور در همدان بازگشته و به خیل سرمایه گذاران ملی و بین المللی حاضر بپیوندند که این خود نقطه قوتی بر تقویت بنیه های اقتصادی استان خواهد شد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت، ماحصل این حرکت اشتغالزایی مبتنی بر دانش در سطح وسیع در استان باشد عنوان کرد: چه نخواهیم دنیا به سمت ایجاد اشتغال و گسترش ابعاد توسعه از این محل می رود و ما نیز ناگزیر هستیم در این مسیر حرکت کنیم.

خجسته ادامه داد: ما باید تلاش کنیم زمینه کار برای فناوران گسترش یافته و دلگرمی آنها روز افزون شود و این مستلزم همراهی و حمایت مسؤولین استان و مجمع نمایندگان است زیرا این جوانان چیزی جز توجه از ما نمی خواهند پس ما باید تلاش کنیم آنها مورد بی مهری و کم توجهی واقع نشوند.

رئیس پارک علم و فناوری در این مراسم با اشاره به اهداف برپایی نخستن رویداد بازار منطقه ای تبادل فناوری استان اظهار کرد: دو مولفه مهم در اهداف برپایی این بازار وجود دارد که یکی از آنها صاحبان فن و نوآوری هستند و دیگری سرمایه گذار خطرپذیر است که تلاش می کنیم در این فضا ارتباطی تنگاتنگ و گفتگویی مبتنی بر نیاز طرفین ایجاد کنیم.

مجید کزازی تصریح کرد: خروجی این بازار می تواند اکوسیستم نوآوری را شکل دهد در حالی که گر این مولفه ها به صورت جزیره ای بوده و با هم ارتباطی نداشته باشند اکو سیستمی شکل نمی گیرد.

وی افزود: نخستین هدفی که در برپایی این رویداد وجود دارد این است که راهبردهایی در تبادل فناوری شکل بگیرد و نمایشگاه ها و کارگاه ها در این فضا به این روند کمک خواهد کرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با بیان اینکه تعاملات در سطح منطقه و جهان می تواند در بکارگیری فناوری های جدید مؤثر باشد گفت: هدف دیگر از برپایی این رویداد تدوین مقرراتی است که انتقال فناوری را تضمین کند بنابراین چنانچه صاحبان ایده و سرمایه از یکدیگر رضایت داشته باشند باید مقررات و ضوابطی برای ارتباط این دو فراهم شود که در این فضا تلاش می کنیم به آن دست یابیم.

وی شناسایی و تحلیل فناوری های جدید در سطح منطقه و کشور و حتی خارج از کشور را از دیگر دستاوردهای برپایی این رویدادها برشمرد و عنوان کرد: تنها انعقاد قرارداد بین طرفین در ماحصل این نمایشگاه نیست بلکه پارک علم و فناوری ایده ها و طرح ها را مورد ارزیابی قرار اولیه ای قرار می دهد که بر اساس آن محرز شود جایگاه استان در آخرین فناوری به دست آمده کجاست؟

دکتر کزازی تبیین کرد: استفاده حداکثری از ظرفیت های فناوری در سطح منطقه یکی دیگر از اهدافی است که رد برپایی ای بازار منطقه ای به دنبال آن هستیم چراکه به هر حال نیازهایی در استان و منطقه وجود دارد که باید از آخرین فناوری موجود برای رفع آن بهره مند شویم.

وی تسهیل گری را از دیگر اهداف مسؤولین پارک در این روند دانست و گفت: پارک داری یعنی ارائه خدمات از هر طریق و راه ممکن یکی از مهمترین انگیزه های برپایی این رویداد است.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با اشاره به “آمایش فناوری” به عنوان هدف دیگر برپایی رویداد تبادل بازار تشریح کرد: برای رصد و ارزیابی فناوری های موجود در استان و منطقه لازم است ظرفیت ها و نقاط ضعف و قوت شناسایی و بررسی شوند که این بازار فضای خوبی برای این کار ایجاد می کند.

*۶۰ طرح در بازار منطقه ای تبادل فناوری موفق به عرضه شدند

این مقام مسؤول در ادامه به تشریح جزئیات این رویداد پرداخت و بیان کرد: بیش از ۱۳۰ طرح به دبیرخانه نخستین رویداد منطقه ای تبادل فناوری استان همدان ارسال شده که حدود ۶۰ مورد آن قابلیت ارائه پیدا کرده اند و بیش از ۳۰ سرمایه گذار حقیقی و حقوقی هم در این بازار برای خرید و تبادل ایده حضور دارند.

وی با بیان اینکه بازار منطقه ای تبادل فناوری استان همدان فرصتی مغتنم برای شکوفایی هرچه بیشتر شرکت های دانش بنیان است تأکید کرد: در این رویداد از استان های همجوار از جمله استان های لرستان، کرمانشاه، مرکزی، قزوین، زنجان، کردستان حضور دارند و حتی برخی شرکت های سرمایه گذار نیز از تهران و اصفهان برای حضور در این فضا ابراز علاقمندی کرده و حاضر شدند اگرچه عمدتاً فراخوان ما از صاحبان ایده و سرمایه گذاران دراستان های منطقه غرب کشور بوده است.

کزازی به تسهیل شرایط مالیات و گمرک در حمایت از سرمایه گذاران اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر در حوزه فعالیت های دانش بنیان قوانین و شرایط اجرایی در حمایت از سرمایه گذارانی که به تعامل از شرکت های دانش بنیان ورود کرده اند ایجاد شده است.

وی افزود: امیدوار هستیم در ماه های آتی زمین هایی که در جاده تهران در اختیار داریم بتوانیم در خدمت شرکت های دانش بنیان قرار داده و از این ظرفیت به خوبی بهره مند شویم.

رئیس پارک علم و فناوری استان در ادامه با اشاره به دیدار با رئیس دیوان محاسبات استان اظهار کرد: در این دیدار مقرر شد لیستی از شرکت های دانش بنیان در اختیار دستگاه های استان قرار گیرد و بر اساس این لیست دیوان محاسبات نامه ای به دستگاه های استان ارسال کرده و در آن تأکید کرده کالاهایی که در این لیست قرار دارند اگر از خارج از استان تهیه شوند مورد تأیید دیوان محاسبات قرار نخواهند گرفت که این گامی مؤثر در شکوفایی و ایجاد دلگرمی برای شرکت های دانش بنیان استان خواهد بود.

کلید واژه ها: همدان