با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های منتخب تدوین نظام دانشگاه های کارآفرین برگزار شد

۱۵ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۹:۳۳ کد : ۳۲۹۰۵ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۴۸۴
با حضور دکتر وحید احمدی ،معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های منتخب تدوین نظام دانشگاه های کارآفرین در محل وزارت علوم برگزار شد.
با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های منتخب تدوین نظام دانشگاه های کارآفرین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر احمدی به تاریخچه تشکیل دانشگاه های کارآفرین در سطح دنیا اشاره کرد و اظهار داشت: در نظام های نوین آموزش عالی، دانشگاه ها در نقطه آغاز چرخه خلاقیت، نوآوری و ایجاد اشتغال قرار دارند.

وی در ادامه در معرفی دانشگاه های کارآفرین، این دانشگاه ها را محل تربیت نیروی خلاق، ماهر و دارای توانمندی های ایجاد کسب و کار خلاقانه و نوآورانه عنوان کرد و افزود: در دانشگاه های نسل جدید ساختارها با محتوای آموزشی و پژوهشی، رویه ها و همچنین فرهنگ حاکم بر جو دانشگاه معطوف به خلق ایده و تبدیل ایده به محصول مورد نیاز جامعه می باشد.

دکتر احمدی در ادامه گفت: مهم تر از ایجاد تقاضا که خود از ویژگی های مهم این قبیل دانشگاه ها هستند، با عرضه محصول نوآورانه براساس خلاقیت، تقاضا نیز ایجاد می شود همانند آنچه که در محصولات الکترونیک گوشی های هوشمند شاهد آن بودیم که با نوآوری های ایجاد شده تقاضاهای جدید نیز شکل گرفتند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه به دانشگاه های مهارتی به عنوان یک دانشگاه معین برای دانشگاه های کارآفرین اشاره کرد و گفت: در این دانشگاه ها مهارت که یکی از نیازهای اصلی دانشگاه کارآفرین است محور اصلی است و دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی-کاربردی از نمونه های دانشگاه های مهارتی هستند.

دکتر احمدی در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت علوم پرداخته و گفت: یکی از ۵ پروژه اقتصاد مقاومتی وزارت علوم، ارائه مدل تحقق دانشگاه کارآفرین می باشد که به همین جهت اهمیت موضوع را دو چندان می کند و یکی از برنامه های دولت نیز موضوع کارآفرین شدن فارغ التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاهی است و حمایت های دولت نیز به این امر شتاب خواهد داد.

دبیرکل شورای عالی عتف در پایان سخنان خود، برگزاری این نشست را در راستای همفکری و تبادل نظر جهت تهیه و تدوین شاخص ها، الگوها و ساختار و محتوای دانشگاه کارآفرین بسیار مفید و سازنده توصیف کرد.

همچنین در ابتدای این نشست دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر امور فناوری گزارشی از روند تشکیل کارگروه های تدوین نظام دانشگاه های کارآفرین و فعالیت های آن ارائه کرد.

کلید واژه ها: دکتر احمدی