تیک تنها شتابدهنده پارکی در کشور است

۱۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۶ کد : ۳۲۲۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۶۰۲
معصومه خان احمدی سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه مراکز شتاب دهنده در جهت حمایت بیشتر و بهتر از استارتاپ‌ها (تیم‌های متشکل از افراد خلاق و ایده‌پرداز) به وجود آمده‌اند، گفت: استارتاپ‌ها یا همان هسته‌های نوپا و گروه‌های ایده‌پرداز نمونه‌های موفق تشکیل کسب و کار در دنیای امروز هستند.
تیک تنها شتابدهنده پارکی در کشور است

وی افزود: هزینه تشکیل استارتاپ که هسته‌هایِ اشتغال آفرین جامعه نیز محسوب می‌شوند بسیار پایین است بطوری که در برخی کشورها استارتاپ‌های ۱۰۰ دلاری داریم و این بدین معنی است که با هزینه بسیار اندک می‌توان کسب و کار راه انداخت.

خان احمدی تصریح کرد: علاوه بر اینکه هزینه استارتاپ‌ها بسیار پایین است زمان و فرآیند رشد آنها نیز بسیار سریع است بطوری که یک استارتاپ می‌تواند ظرف مدت شش ماه به رشد برسد.

وی با بیان اینکه نهادهای مختلفی برای حمایت از رشد استارتاپ‌ها در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: از جمله این نهادها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد هستند و اخیراً نهادی که در این زمینه در کشور فعال شده شتاب‌دهنده هستند که تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار استارتاپ‌ها داشته و به آنها کمک می‌کنند که به سرعت توانمند شده و به کارآفرینان موفق تبدیل شوند.

خان احمدی خاطرنشان کرد: با رونق فعالیت شتاب‌دهنده‌ها قطعاً اقتصاد کشور متاثر از این پدیده خواهد شد و این اکوسیستم کارآفرینی آرام آرام کشور را به سمت اقتصاد دانش بنیان پیش خواهد برد.

سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه افزود: تمرکز و فعالیت اصلی شتاب‌دهنده بر تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری‌هاست.

اولین "شتاب‌دهنده" غرب کشور به زودی وارد مرحله شتابدهی می‌شود

خان احمدی در ادامه با بیان اینکه در زیست بوم کارآفرینی، عوامل متعددی دخیل هستند، گفت: کارآفرینان (استارتاپ‌ها)، سرمایه گذاران، دانشگاه، دولت، مراکز شتاب‌دهنده و فرهنگ جدیدی که به اسم مربیگری یا مِنتوری در کشور در حال فراگیر شدن است همگی اگر در یک اکوسیستم جمع شوند می‌توانند اثرگذاری بسیار مطلوبی در بحث تشکیل شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان و کارآفرین داشته باشند.

وی افزود: خوشبختانه در استان بیشتر این ساختارها برای تشکیل یک اکوسیستم فناوری وجود دارد از جمله پارک علم و فناوری که با سابقه ۱۰ ساله فعالیت دارد، ۹ مرکز رشد داریم و کانون‌های شکوفایی و خلاقیت نیز در استان فعال بوده و از همه مهم‌تر سرمایه‌گذارانی در استان داریم که با ادبیات فناوری آشنا هستند.

خان احمدی تصریح کرد: مجموع این عوامل در کنار هم به ما این نوید را داد که می‌توانیم به بحث شتاب دهنده ورود پیدا کنیم.

وی افزود: در همین راستا با استفاده از تجربیات یک کارآفرین موفق و بصورت خصوصی یک مرکز شتاب‌دهنده با عنوان شتاب‌دهنده "تیک" در استان راه‌اندازی شد.

وی افزود: راه‌اندازی این شتاب‌دهنده توسط بخش خصوص با هدف انفصال از سرمایه‌گذاری دولت انجام گرفت و هدف این مرکز این است که بتواند استارتاپ‌ها را طی یک بازه شش ماهه به رشد رسانده و به کارآفرینانی قدرتمند تبدیل کند.

خان احمدی افزود: علاوه بر این با وجود شتاب‌دهنده، حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه گذاری آنها در فعالیت‌های استارتاپ بسیار تسهیل می‌شود و آرام آرام به سمتی خواهیم رفت که فضای کارآفرینی کشور از منابع دولتی فاصله بگیرد.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری کرمانشاه یکی ازحامیان راه‌اندازی اولین مرکز شتاب‌دهنده غرب کشور است، گفت: شتاب‌دهنده تیک با حمایت صندوق فناوری زاگرس وابسته به پارک علم و فناوری و شرکت نیروی غرب کار خود را آغاز کرده است.

کلید واژه ها: کرمانشاه