توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تعمیر موضعی پوشش مسی تخریب شده غلتک‌های واحد قلع‌اندود

۱۰ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۸ کد : ۳۲۱۰۰ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۴
فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق شدند عیوب موضعی غلتک‌های واحد قلع‌اندود مجتمع فولاد مبارکه را با روش آبکاری الکتریکی موضعی تعمیر کنند.
توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تعمیر موضعی پوشش مسی تخریب شده غلتک‌های واحد قلع‌اندود

دکتر مهدی کشمیری، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در خصوص این فناوری توضیح داد: اصول این روش بر پایه ترسازی ابتدایی، تمیزکاری الکتریکی چند مرحله‌ای، حکاکی الکتریکی، فعال‌سازی و پوشش‌دهی چند مرحله‌ای سطح غلتک توسط آندهای متفاوت استوار است.

همچنین مدیرعامل شرکت پالا فناوران آپادانا با بیان اینکه این روش به منظور تعمیر عیوب موضعی غلتک‌های واحد قلع‌اندود در مجتمع فولاد مبارکه با موفقیت به کار گرفته شده است، افزود، استفاده از این روش باعث صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در صنعت می‌شود.
آرش فتاحی با اشاره به اینکه قطعات و ابزارهای صنعتی همواره در معرض خوردگی، سایش، فرسایش و ضرب‌دیدگی هستند، افزود: به همین دلیل تعمیرات سطحی با چسبندگی، خواص فیزیکی و مکانیکی مشابه نمونه اصلی در تمامی قطعات ضروری خواهد بود.
فتاحی با بیان اینکه وجود کوچکترین نقص در سطح چنین غلتک‌هایی به ویژه در لایه‌های مس و کروم، تاثیر مستقیم برکیفیت ورق‌های تولیدی در فرآیند نورد را دارد، اضافه کرد: در حال حاضر، به منظور رفع چنین نواقصی، قسمت‌های عمده‌ای از پوشش مسی غلتک حذف و تجدید می‌شوند که هزینه‌های بسیار بالایی از جمله از مدار خارج شدن قطعات، حذف پوشش عمدتاً سالم، تجدید پوشش بدون نقص و حمل و نقل را به شرکت تحمیل می‌کند.
مدیرعامل این شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از سرعت بالای پوشش‌دهی در حدود ۵/۰ میلیمتر در ساعت (بیش از ۶۰ برابر سریع‌تر از روش متداول)، چسبندگی و سختی بسیار بالا و هم‌چنین امکان انجام فرآیند در محل، به عنوان مهمترین مزیت‌های این طرح عنوان کرد.
آبکاری الکتریکی موضعی، روش مدرن در مهندسی سطح است که قطعات در محلول الکترولیت شناور نمی‌شوند و در عوض محلول الکترولیت توسط استیلوس طراحی شده، با قطعه تماس داده می‌شود.

کلید واژه ها: اصفهان


( ۱ )