رئیس پارک علم‌وفناوری استان لرستان: ایجاد هماهنگی در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه کشور را در پی دارد

۱۰ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۷ کد : ۳۲۰۹۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۰
دکتر محمودرضا شاکرمی؛ رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان با اشاره به لزوم انسجام در حوزۀ فناوری گفت: اصولاً نمی‌توان با تفکر جزیره‌ای در حوزه‌های علمی و فناوری عملکرد مثبتی داشت.
رئیس پارک علم‌وفناوری استان لرستان: ایجاد هماهنگی در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه کشور را در پی دارد

وی افزود: امروزه با یک تخصص و یا یک شاخۀ علمی خاص نمی‌توان در حوزه‌های فناوری ورود پیدا کرد، بنابراین فرد ناچار است در کنار خود از تخصص‌های رشته‌های مرتبط و متنوع نیز بهره ببرد تا بتواند با نگاهی همه‌جانبه محصول و خدمتی فناورانه و البته بازارمحور عرضه کند.
دکتر شاکرمی با بیان اینکه یکی دیگر از ملزومات پیشرفت، ایجاد انسجام و تعامل بین شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان است، ادامه داد: موازی‌کاری و اختلاط فعالیت‌ها یکی از آسیب‌های جدی است و یکی از راه‌هایی که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه کشور باشد، هماهنگ‌کردن فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است. هم‌افزایی و تعامل این شرکت‌ها با یکدیگر، هم پتانسیل موجود را افزایش می‌دهد و شرکت‌ها می‌توانند از امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را به اشترک بگذارند تا در هزینه و زمان نیز صرفه‌جویی شود.
رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان تصریح کرد: فعالیت فردی یکی از موانع بزرگ برای پیشرفت علم و فناوری است؛ همانگونه که در دانشگاه فرد به ‌تنهایی روی یک موضوع تحقیق می‌کند، در عرصۀ فناوری نیز برخی می‌خواهند به ‌تنهایی شرکتی نوپا و پویا ایجاد کنند در حالیکه یک فرد نمی‌تواند هم ایده ‌پرداز باشد و هم در مواردی مانند سرمایه‌گذاری، عملیاتی‌کردن ایده، مسائل مالی و حقوقی و غیره تخصص داشته باشد. امروزه یکی از معضلات پارک‌های علم ‌و فناوری مواجه با افرادی است که حاضر نیستند ایدۀ ناب و نوآورانۀ خود را با سرمایه‌گذاران به اشتراک بگذارند.
دکتر محمودرضا شاکرمی در ادامه با اشاره به لزوم تعامل همۀ سازمان‌ها برای توسعۀ فناوری، گفت: فناوری یک موضوع فراسازمانی است، به معنای دیگر نمی‌توان انتظار داشت یک سازمان و یا نهاد خاص به ‌تنهایی فناوری را پیش ببرد؛ در مسیر فناوری، پارک علم ‌و فناوری هماهنگ‌کننده و تسهیلگر مسیر نخبگان برای تشکیل تیم و در نهایت تولید محصول نیمه ‌تجاری است.
وی با بیان اینکه بدون بازار، حلقۀ فناوری ناقص است، گفت: مادامی که محصول تولیدشده در بازار موفق نشود، نمی‌توان ادعا داشت که مسیر به طور کامل طی شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان یادآور شد: استانداری‌ها یکی از نهادهایی هستند که می‌توانند ضریب موفقیت کالاهای تجاری‌سازی شده در بازار را به طور چشمگیر افزایش دهند، استانداری می‌تواند به عنوان بزرگترین مشتری درون‌ استانی کالاهای دانش‌بنیان باشد و از سوی دیگر، پیمانکاران بسیاری نیز با استانداری‌ها مشارکت دارند و می‌توانند مصرف‌کنندۀ محصولات فناوران باشند، علاوه بر آن بانک‌ها نیز باید خود را با فضای موجود تطبیق دهند و بروکراسی اداری را تا حد ممکن کاهش دهند.
شاکرمی تأکید بر مزیت‌های بومی را یکی دیگر از راه های توسعۀ فناوری در استان ‌ها دانست و با بیان اینکه این مهم سبب ماندن فناوران در استان می‌شود، یادآور شد: هر استان و منطقه‌ای مزیت منحصر بفردی دارد که باید روی آنها تمرکز شود، به‌عنوان نمونه لرستان در حوزه گیاهان دارویی پتانسیل بالایی دارد و شرکت‌های خوبی نیز در استان ایجاد شده است.
وی افزود: کشور در بُعد فناوری نیز باید قطب بندی شوند، یعنی هر منطقه بر اساس مزیت‌ها، داشته‌های ذاتی، موهبت‌های طبیعی و حتی نیروی انسانی به‌عنوان یکی از قطب ‌های فناوری مطرح شود و بر اساس آن نیز از حمایت ‌ها برخوردار شود؛ این اقدام تا حدودی در دانشگاه رخ داده است و امروزه شاهد این هستیم که برخی دانشگاه‌ها به‌عنوان قطب رشته و یا تخصص خاصی مطرح هستند.
وی خاطرنشان کرد: پخش سرمایه بدون توجه به ظرفیت‌های منحصربفرد هر منطقه، نمی‌تواند بازار را اغنا کند.

کلید واژه ها: لرستان