رییس پارک علم و فناوری خوزستان:

توجه جدی استاندار خوزستان به توسعه شرکت های پارک علم و فناوری

۲۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۹ کد : ۳۱۸۳۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۵۳
توجه جدی استاندار خوزستان به توسعه شرکت های پارک علم و فناوری

 

رییس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به حضور استاندار در برنامه ها و فعالیت های حمایتی از شرکت های دانش بنیان، گفت: استاندار خوزستان توجه جدی به توسعه شرکت های دانش بنیان که مورد تاکید مقام معظم رهبری است دارند و این توجه قابل تحسین است.

بابک مختاری با اشاره به اینکه عنوان دانش بنیانی در سال ۹۳ به برخی شرکت ها داده شد، اظهارکرد: در سال ۹۳ تعداد ۳۰ شرکت از شرکت های پارک علم و فناوری مجوز دانش بنیانی گرفتند این تعداد در سال ۹۴ به ۴۵ شرکت، پایان ۹۵ به ۷۳ شرکت و در حال حاضر تقریباً ۸۰ شرکت دانش بنیان در استان فعالیت می کنند.

وی افزود: از این ۸۰ شرکت نیز ۵۵ شرکت در پارک علم وفناوری استان و مرکز رشد فناوری دانشگاه شهید چمران مستقر هستند و ۲۵ شرکت دیگر در شرکت شهرک های صنعتی استان خوزستان در حال فعالیت اند.
رییس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به میزان درآمد شرکت های دانش بنیان و شرکت های تابعه پارک علم و فناوری بیان کرد: بر اساس آمار در سال ۹۴ شرکت های دانش بنیان استان حدود ۹۰ میلیارد تومان فروش داشته اند که به نسبت دیگر پارک های علم و فناوری در کشور مبلغ قابل توجهی است. تا نیمه دوم امسال نیز با مشخص شدن اظهار نامه مالیاتی شرکت ها، میزان فروش آنها در سال ۹۵ مشخص و اعلام خواهیم کرد.
مختاری در ادامه با اشاره به جایگاه شرکت های دانش بنیان خوزستان عنوان کرد: معمولاً رتبه خوزستان با توجه به نوسانی که در آمار شرکت های دانش بنیان وجود دارد بین شش و هشت کشور متغیر است. علت این نوسانات در واقع ارزیابی شرکت های دانش بنیان بوده که باید دو سالی حداقل یک نو آوری در فعالیت و محصول خود داشته باشند.
وی بیان کرد: در مجموع وضعیت پارک علم و فناوری از لحاظ تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور وضعیت مطلوبی است.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان، مهمترین مشکلی شرکت های دانش بنیان استان را بازار دانست و اظهارکرد: بخش عظمش از اقتصاد استان دولتی است مشتریان اکثراً شرکت دولتی اند و معمولاً این شرکت ها دیر به شرکت های دانش بنیان جدید اعتماد می کند و همچنین در پرداخت مطالبات شرکت ها و عقد قرارداد با شرکت ها کمی تعلل می کنند.
مختاری در خصوص نحوه تامین اعتبار شرکت ها عنوان کرد: اعتبارات تامینی این شرکت ها مقداری از سوی پارک علم و فناوری، صندوق نو آوری و شکوفایی بوده به عنوان مثال؛ دی ماه سال گذشته ۳۳ شرکت دانش بنیان استان خوزستان موفق شدند در صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل پرونده دهند و حدود ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد ۴ درصد دریافت کنند.
وی گفت: شرکت هایی چون؛ شرکت ملی حفاری، مناطق نفت خیز جنوب، توسعه نیشکر، فولاد خوزستان، سازمان آب و برق خوزستان و آب و فاضلاب روستایی همکاری های خوبی با پارک علم و فناوری دارند اما نیاز هست این تعاملات و همکاری ها بیشتر شود تا توسعه بیشتر شرکت های دانش بنیان را با توجه به رهنمود های مقام معظم رهبری شاهد باشیم.

کلید واژه ها: خوزستان