حضور رئیس پارک علم و فناوری البرز دربرنامه زنده اقتصاد پویا درشبکه استانی البرز

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۸ کد : ۳۰۸۳۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۰
مهندس عطاالله ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز دربرنامه زنده اقتصاد پویا در شبکه استانی البرز حضور یافت و درخصوص چگونگی تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل درسال ۹۵ و برنامه ریزی انجام شده برای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در سال ۹۶ توسط پارک علم و فناوری البرز سخن گفت.
حضور رئیس پارک علم و فناوری البرز دربرنامه زنده اقتصاد پویا درشبکه استانی البرز

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدا مهندس ربانی با تبریک اعیاد شعبانیه و اشاره به آمار رو به رشد پارک در حوزه های مختلف گفت: درسال ۹۵ توانسته ایم گام های خوب و مناسبی برای رسیدن به اهداف شعار سال برداریم. افزایش فروش محصولات شرکت های فناور عضو پارک از میزان ۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به حدود ۱۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ خود یکی از موفقیت های بزرگ پارک دراین راستا محسوب می گردد که این میزان رشد، از این منظر رتبه استان را به رتبه قابل قبولی در سطح ملی ارتقا داده است. افزایش جذب و پذیرش شرکت های فناور از حدود ۷ شرکت در پایان سال ۹۲ به حدود ۹۰ شرکت در پایان سال ۹۵، عضویت در انجمن های مختلف ملی و بین المللی و ایجاد زمینه های لازم برای گسترش اشتغال تخصصی در استان یکی دیگر از دستاوردهای مهم قابل ذکر است.

رئیس پارک علم و فناوری البرز با تاکید بر حمایت پارک های علم و فناوری از فناوران و نوآوران در تمامی حوزه ها و زمینه‌ها به معرفی بنیان پارک های علم و فناوری و هدف تشکیل آنها و نیز قانون های حمایتی موجود از شرکت های فناور و دانش بنیان پرداخت.

وی درادامه با تاکید همگرایی شرکت ها با حضور درپارک ها افزود: شرکت ها و واحدهای فناور مستقر در پارک ها با هم افزایی و بهرمندی از توان و ظرفیت های علمی، آزمایشگاهی و کارگاهی یکدیگر بر توان یکدیگر در راستای توسعه و گسترش کار می‌افزایند و همین امر فضای مناسبی برای تجاری سازی و گسترش کسب و کار به خصوص برای شرکت های نوپا فراهم می سازد.

مهندس ربانی دربخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر نامگذاری بسیار موثر و پویا از جانب مقام معظم رهبری برسال ۹۶ به دو موضوع اشتغال و تولید اشاره کرده و گفت: تکیه بر توان و تولید داخل و جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای خارجی و مصرف تولیدات داخلی مفهوم بسیار ارزشمندی است. موضوع اشتغال وابسته مستقیم به تولید است و با گسترش تولید داخلی میزان اشتغال نیز افزایش خواهد یافت و با گسترش اشتغال مسلماً گامی مثبت در راستای رفاه مردم برداشته خواهد شد.

رئیس پارک علم و فناوری البرز رابطه اقتصاد دانش بنیان و اشتغال را، به دلیل نیاز به سرمایه کمتر و پایداری بیشتر برای راه اندازی شغل دانش‌بنیان، رابطه ای بسیار مثبت و پایدار ارزیابی کرد و گفت: می توان از این موضوع برای ایجاد اشتغال جوانان و به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی بهره برد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری براینکه یکی از بهترین مسیرهای توسعه اقتصاد کشور حمایت از اقتصاد دانش بنیان شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی است، افزود: پارک علم و فناوری البرز در جهت توسعه این مفهوم و ادامه فعالیت های سال گذشته، در سال ۹۶ مراکز حوزه دانش بنیان، مراکز رشد مشترک و مراکز نوآوری و شکوفایی را در سطح استان و با توجه به امکانات موجود در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی موجود در استان گسترش خواهد داد چرا که هدف نهایی ایجاد همگرایی بین سازمان‌های مختلف استان و تاسیس مراکز رشد مشترک با آنهاست. با این کار می توانیم فرصت های بیشتری در راستای اقتصاد دانش بنیان در اختیار فناوران استان بگذاریم. خوشبختانه تا کنون با سه مرکز پژوهشی معتبر استان این همکاری را آغاز شده و اقدامات لازم برای اخذ مجوز مرکز رشد صورت پذیرفته است.

کلید واژه ها: البرز