عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۰:۴۵ کد : ۳۰۵۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۸
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از رشد ۶۸ درصدی اعتبارات این مجموعه در سال جاری خبر داد.
عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان

 

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی فتی با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و از نظر ما پارک هرمزگان سال ۹۲ شناسنامه دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تا ۹۵ بطور سالیانه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد به اعتبارات پارک اضافه می شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک ۶۸ درصد افزایش یافت.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان بود که این رقم با رشد ۶۸ درصدی به دو میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان رسید.

وی این افزایش را ناشی از نگاه مثبت به عملکرد و فعالیت های انجام شده در پارک علم و فناوری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.

فتی همچنین از اختصاص ۲۰۰ میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد، گفت: جهش بالای پارک هرمزگان از متوسط به بالا باعث شده تا نگاه های مثبتی به این مجموعه شود.

وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال های گذشته خاطرنشان کرد، ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که ۴۵۰۰ متر فضای فیزیکی دارد که می تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد.

وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده ایم گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک سوم آن از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.

دکترفتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تامین شده است که امیدواری با تکمیل آن برج فناوری هرمز راه اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.

وی به احداث ساختمان پارک علم و فناور واقع در روبروی دانشگاه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بنای ساختمان انجام شده است که امیدواریم با تکمیل آن شرکت های رشد یافته و دانش بنیان در این محل مستقر شوند.

وی همچنین از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان « IASP» خبر داد و گفت : IASP یک سازمان غیرمردمی بوده و به عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بیان داشت: پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با رایزنی و تعامل و معرفی شرکت های مستقر و ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های خود طی سال های اخیر، به تصویب هیئت مدیره انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری IASP ، در روزهای آغازین سال ۱۳۹۶ به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.

دکترفتی گفت: این انجمن همچنین با ایجاد حس رقابت بین شرکت ها و کارآفرینان شهرها و مناطق آنها توسعه اقتصاد جهانی را در نوآوری ها، کارآفرینی و انتقال دانش و تکنولوژی توزیع می کند.

وی در ادامه به فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری ها و دانشگاه های شهرستان های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده های افراد را در دورترین نقطه استان را شناسایی و حمایت کند.

وی اظهار داشت: در کنار حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان ها از سوی مرکز نوآوری برگزار شده است و این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده های مردمی برگزار می شود که در نهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می شود.

وی همچنین گفت: با حمایت این مرکز سه رویداد استارتاپ ویکند نیز با موضوعات آزاد، خدمات شهری و شهر هوشمند برگزار شده است.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: حمایت مالی بلاعوض از دانش آموزان نیز از دیگر خدماتی است که پارک هرمزگان از طریق مرکز نوآوری انجام می دهد.

دکترفتی تصریح کرد، با همکاری مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری بسیاری از طرح های دانش آموزی طراحی و ساخته می شود که یکی از این طرح ها مربوط به مبینا وطن خواه بود که اخیراً موفق به کسب مقام جهانی شد.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت ها در زمان دولت تدبیر و امید تشکیل شده و آمار قابل توجهی برای هرمزگان رقم زده است.

وی با بیان اینکه با دریافت کارگزاری دانش بنیان از سوی پارک علم و فناوری زمینه برای توسعه این شرکت ها فراهم شده است، گفت: هرمزگان در این زمینه قابلیت های فراوانی دارد اما پیش تر بدلیل نداشتن کارگزاری تیم هایی از خارج استان ارزیابی های دانش بنیان را انجام می دادند که بدلیل زمان اندک بررسی حق بسیاری از شرکت ها ضایع می شد اما با دریافت کارگزاری دانش بنیان توسط هرمزگان این روند آسان تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت های دانش بنیان هست و هم زمان برای بررسی ها وجود دارد.

به گفته فتی، در حال حاضر ۲۶ شرکت دانش بنیان در هرمزگان وجود دارد که ۱۶ شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می کنند.

در این نشست همچنین دکتر علیرضا نصیری معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان از برگزاری مسابقات مکران کاپ خبر داد و گفت: مسابقات بازی های رایانه ای جام مکران از سری برنامه های جدید جشنواره سیریک است که برای اولین بار در خرداد ۹۶ در سطح منطقه جنوب کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و با همکاری پارک علم و فناوری با اهدای جوایز میلیونی برگزار می شود.

نصیری خاطرنشان کرد، علاوه بر بازی های رایانه ای بازی پینت بال ویژه بانوان بصورت تیمی (تیم های ۵ تا ۷ نفره) و برنامه های جانبی نظیر تور دور جزیره قشم نیز برگزار می شود.

در این نشست همچنین مجید سرنی زاده مدیرمرکز رشد مواد و تجهیزات پزشکی پارک علم و فناوری هرمزگان به لزوم ورود سرمایه گذاران در سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان گفت: ما نیازمند ترغیب سرمایه گذاران در حوزه دانش بنیان هستیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران باید به سمت سرمایه گذاری ریسک پذیر بیایند گفت: با ورود سرمایه گذاران به این بخش کمک زیادی به توسعه استان هرمزگان خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای تکمیل اکوسیستم نوآوری نیازمند ورود صنایع هستیم، خاطرنشان کرد، بخش عمده ای از فعالیت ها در حوزه وظایف پارک ها نیست اما برای سرعت بخشی به این اکوسیستم پارک مجبور است ورود کند و وظایف بخش های دیگر را انجام تا سرعت بیشتری به این حوزه بدهد.

کلید واژه ها: هرمزگان