رونمائی از سامانه های چیگل، چیتان و یاپست ( سامانه های تجارت و پست الکترونیک)

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۶ کد : ۲۷۸۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۶۳
در مراسمی با حضور مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و مدیر کل دفتر وزارتی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، اعضای هیات عامل بانک توسعه صادرات، رئیس و معاونین پارک علم و فناوری فارس و تعدادی از روسا و مسئولین استانی از سامانه های تجارت الکترونیک چیگل، چیتان و یاپست رونمائی شد.
رونمائی از سامانه های چیگل، چیتان و یاپست ( سامانه های تجارت و پست الکترونیک)

دکتر فرید مُر رئیس پارک علم و فناوری فارس در ابتدای این مراسم ضمن خیر مقدم به مهمانان، بیان داشتند اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند مبتنی بر دانایی و شرکت های دانش بنیان است.
 رئیس پارک علم و فناوری فارس اظهار داشت: حضور موثر در عرصه بین المللی می تواند بهترین راه موفقیت برای شرکت های دانش بنیان باشد، و این شرکت با بیش از  3 سال تلاش شبانه روزی و یک تیم جوان و نخبه موفق شدند در میدانی قدم گذارند که شرکت های بزرگ بین المللی حضور دارند و این میسر نمی شد مگر با حمایت سازمانهای مختلف از جمله پارک علم و فناوری فارس، بانک توسعه صادرات، شرکت ملی پست ایران که باعث شد در حال حاظر خرده فروشی و عمده فروشی محصولات ایرانی و با چندین زبان و واحد پولی رایج دنیا انجام گیرد.
 عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: این حرکت بسیار مبارک و میمون است و میتواند الگو و مدل برای سایر شرکت های دانش بنیان داخلی شود، البته بایستی توجه داشت که بهره گیری از ایده های کوچک، نباید تنها در حد بومی سازی و ارائه در یک بازار محلی کوچک باشد و باید حضور قدرتمند در عرصه بین المللی داشت و امیدواریم این سامانه هم به عنوان یک مکان بازار اینترنتی قدرتمند در جهان حضور پیدا کند.
 دکتر مُـر اضافه کرد: با توجه به تفاهم نامه و ارتباطات خوبی که با دانشگاههای شیراز، صنعتی، آزاد و پیام نور وجود دارد، پارک علم و فناوری فارس آمادگی این را دارد که در این مسیر اساتید به ما بپیوندند و از این شرکتها حمایت کنند تا در جهت رشد این شرکت ها کمک نمایند. 
در ادامه مهندس رحمانی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس با تشریح پتانسیل استان فارس در حوزه شرکت های دانش بنیان، بیان داشتند در کنار 4700 واحد صنعتی فعال، 95 شرکت دانش بنیان وجود دارد که این شرکت ها در مراکز مختلفی از جمله پارک علم و فناوری فارس، پردیس شرکت های دانش بنیان، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر مکانها حضور دارند.
 دکتر فریدون مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و مدیرکل دفتر وزارتی نیز که از مهمانان ویژه این مراسم بود با اشاره به اینکه افتخار می کنیم در استان فارس که روزگاری عرصه اهل علم و دانشمندان بوده است امروز هم عرصه ی فناوری است و این حق استان است و امیدواریم همواره در این عرصه ها پیشتاز باشد. 
مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: یکی از عرصه هائی که بعد از انقلاب بیش از سایر حوزه ها دارای تحول بوده و دستاورد داشته است، آموزش عالی است. دانشگاهها قبل از انقلاب تاثیرات عمده ای در پیروزی انقلاب داشتند و بعد از انقلاب نیز به نحوی در عرصه های دفاعی و تحولات و پیشرفت کشور تاثیر داشته اند.
 ایشان با ارائه آمار و اطلاعات و مقایسه وضعیت علم و فناوری در قبل و بعد از انقلاب بیان داشتند که پتانسیل مناسبی در حوزه آموزش عالی در کشور وجود دارد، از همین سوی سیاست های وزارت علوم بر چند عرصه متمرکز شده است، ارتقا کیفیت آموزش و پژوهش، دانشگاه های کارآفرین، بین المللی شدن دانشگاهها و ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر و توجه به بعد فرهنگی از مهمترین این حوزه ها هستند که بر همین اساس برنامه ریزی در راستای دانشگاه کارآفرین، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهمترین برنامه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
 وی اضافه کرد: توسعه پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد، حمایت از شرکت های دانش بنیان که تجهیزات آزمایشگاهی تولید می کنند از مهمترین اولویتها بوده است و بر همین اساس باید فعالیتهای شرکت های دانش بنیان در پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد جهت دهی شوند، مانند آنچه که امروز در پارک علم و فناوری فارس شاهد آن هستیم و محصولاتی با کاربرد بین المللی تولید و حمایت می شود.
 مهندس مهری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه شرکت ملی پست متولی و محور تجارت الکترونیک کشور در زمینه نظارت بر قبول، حمل، رهسپاری و توزیع کلیه مرسولات خرید و فروش اینترنتی است، اضافه کرد: مفهوم تجارت الکترونیکی فراتر از مرز بوده و تمایزی بین بخش داخل و بین المللی نمی توان قائل شد.

وی از استفاده از پتانسیل بخش خصوصی توانمند، دارای تجربه و دانش بنیان را از اولویت های شرکت ملی پست دانست و بر توجه به برند پست، استفاده از این ویژگی در جهت ایجاد فضای اعتماد برای مشتریان در عرصه داخل و بین الملل تأکید نمود. 
وی ایجاد بانک اطلاعاتی فعالین حوزه کسب و کار تجارت الکترونیکی و پیاده سازیBI  در جهت ایجاد اعتماد بیشتر برای آحاد مردم و ترغیب کسب و کار در این حوزه را با اهمیت خواند و تأکید نمود: استفاده از پتانسیل حوزه های دارای ارزش افزوده که در انحصار شرکت ملی پست می باشد برای شبکه پستی دارای  اهمیت است. 
مهندس رحمانی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس نیز با اشاره به اینکه استان فارس در هفته پژوهش در سال جاری به عنوان استان برتر کشور در حوزه پژوهش و فناوری انتخاب شد، اظهار امیدواری کرد با پتانسیل مناسبی که در این استان وجود دارد ، بتوان منطقه ویژه علم و فناوری را تاسیس کنیم که در این راستا کارگروه های مختلفی نیز تشکیل شده است.
 همچنین دکتر سروش عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات در این مراسم ضمن تبریک به مدیریت و مجموعه پارک علم و فناوری فارس به عنوان یکی از پیشگامان ورود به عرصه تجاری سازی شرکت های بین المللی و حمایت از شرکت های کوچک و متوسط و آماده سازی بستر مناسب جهت ورود سازمانهای سرمایه گذار در این حوزه، بیان داشتند به دلیل اینکه شرکت های کوچک و متوسط سهم عمده ای در درامد ناخالص کشورها دارند، توجه به آنها اهمیت ویژه ای دارد. 
این مقام مسئول اضافه کرد با توجه به اینکه درصد بیکاری در بین فارغ التحصیلان رشته های فناوری اطلاعات و نرم افزار زیاد است و این نشان از وجود نیروی انسانی بسیار خوبی در این حوزه دارد که اگر در دانشگاهها خوب تقویت شوند و در جاهائی از جمله پارک های علم و فناوری بر روی آنها سرمایه گذاری شود می توان امیدوار بود که خروجی های مطلوبی را شاهد باشیم.
 در بخشی دیگر از این مراسم مدیران عامل و رئیس هیات مدیره شرکت پیک فرزانه پویان ضمن معرفی سامانهای چیگل، چیتان و یاپست ابعاد مختلف اجرائی این سامانها را تشریح کردند.
 شایان ذکر است مکان بازار اینترنتی "چیگل" با هدف توسعه صادرات کشور با همکاری، مشارکت و حمایت هلدینگ بانک توسعه صادرات ایران راه اندازی شده و هدف از آن ارتقای بازاریابی محصولات ایرانی در جهان و توسعه صادراتی کشور است.
  "چیتان" نیز یک سرویس تجارت الکترونیکی خاص است که از طریق یکپارچه سازی با بزرگترین سامانه های اینترنتی جهان، EBay  و amazon   برخی از کالاهای مورد نیاز صنعت و صنایع دفاعی کشور را با قیمت بسیار پایین تر از شرایطی که تحریم ها تحمیل کرده بود، تامین خواهد کرد.خرید کالا از این سامانه به طور مستقیم از EBay و amazon صورت می گیرد و پرداخت از طریق کارت شتاب میسر است.
 "یاپست" سرویس قدرتمند پست مستقیم الکترونیک موسوم به EDM است که قویترین خدمات بازاریابی و توزیع مویرگی در داخل ایران و آسیا را فراهم می کند. این سامانه ابزاری قدرتمند، آسان و سریع برای مسئولین روابط عمومی سازمانها، واحد تبلیغات و اطلاع رسانی شرکت ها و موسسات و عموم مردم جهت توسعه کسب و کار، روابط فردی و اجتماعی است.
 امضا 4 تفاهم نامه پیک فرزانه پویان با سازمانهای مرتبط و تقدیر از 9 تامین کننده اول کالای ایرانی در چیگل از دیگر برنامه های این مراسم بود.

کلید واژه ها: فارس