بازدید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پارک علم و فناوری استان البرز

۱۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۶ کد : ۲۷۴۳۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۱
پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی میزبان دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی، مهندس طهائی استاندار البرز و مهندس ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز بود.
بازدید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پارک علم و فناوری استان البرز

در طی این مراسم از داروی گیاهی درمان آلزایمر ملیتروپیک (کنترل آلزایمر و کاهش علائم تحریک پذیری) محصول پژوهشکده گیاهان دارویی و اولین خانواده باکتریایی جدید کشف شده توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در کشور رونمایی شد.

سیدحسن قاضی زاده هاشمی در آیین رونمایی از تاثیر این دو داروی رونمایی شده در حوزه سلامت اظهار داشت: این توفیق نصیب ما شد که امروز بخشی از فناوری و خدمات جهاد دانشگاهی کشور را در استان البرز مورد بازدید قرار دهیم و  بسیار خرسند هستم که، امروز شاهد فعالیت عزیزان محقق و دانشمندان در حوزه سنتی وگیاهان دارویی می باشم. 
وی با اشاره به این که امید است جهاد دانشگاهی بتواند در بحث بالینی بخصوص در طب سنتی ورود کند افزود: این عزیزان بخوبی نشان دادند که از این توانایی بهره مند می باشند و می توانند خیلی در این زمینه موثر باشند. 
وزیر بهداشت با توجه به نقش آفرینی جهاد دانشگاهی و شعبات این سازمان در سراسر کشور تصریح کرد: از این موقعیت می توان به نحواحسن استفاده نمود و یکی از نیازهای اصلی کشور، طب سنتی را که میراثی ارزشمند و بی بدیل کشور ایران محسوب می شود را به عنوان دانشکده طب سنتی مطرح  و تقویت نمود.
هاشمی در ادامه افزود: این آرزوی قلبی ما می باشد که بتوان این میراث گرانقدر ملی را دوباره احیا نماییم البته با روشهای علمی و نه با روشهایی که مبتنی بر شواهد نیست و متاسفانه ابزاری برای سودجویی افراد قرار گرفته است.
"دولت برای حمایت از این مراکز آمادگی لازم را دارد" موضوعی بود که وزیر کشور به آن پرداخت و تاکید کرد: با توجه به فرصت هایی با این نوع پتانسیل از سوی جوانان ایرانی با ضریب  هوشی بالا در زمینه تحقیقات ، ما در حوزه سلامت آمادگی حمایت لازم را داریم تا به این عزیزان که زمینه ساز استقلال کشور را در راستای اقتصاد مقاومتی را فراهم نموده اند یاری رسانیم.
قاضی‌زاده هاشمی در محور دیگری داروی آلزایمر را دارویی موثر در عصر سیاست زدگی برشمرد و گفت: آلزایمر متاسفانه بیماری بدی است که گریبان سیاست را نیز گرفته است. چرا که یادمان رفت مبدا تحولات در کشور از دانشگاه برخاسته و نقش موثر فرهنگی را بر بدنه خود دارد. اما متاسفانه در سیستم دیوان سالاری انقلاب موفق نبودیم و این نوعی از آلزایمر سیاسی ما مطرح می شود که نیاز به داروی درمانی دارد.
وزیر بهداشت با اشاره به این نکته که دانشگاه های ما از ریل علم و فناوری تا حدودی خارج و بیش از حد سیاسی شده اند تصریح نمود: قرار نبود دانشگاه به این سمت کشیده شود و مغایر با ارزش های انقلاب و مردم پیش رود. بلکه هدف این بود که همت گمارده و وجهه جهادی بخود گیرند.
وی در بخش دیگری در مقایسه صدور مجوزها از ابتدای انقلاب تا کنون پرداخت و تصریح کرد: با توجه به این که مبحث گیاهان دارویی ما از رشد 70 درصدی برخوردار است و از ابتدای انقلاب تا انتهای دولت دهم میزان صدور مجوزها 1900 فقره بوده  است، خوشبختانه در دولت تدبیر و امید به تنهایی میزان صدور مجوزها 1400 مورد بوده است و این روند رشد چشمگیری داشته است اما متاسفانه هنوز صنعت گیاهان دارویی ایران نتوانسته است سهم زیادی در بازار داشته باشد.
قاضی زاده هاشمی با تاکید بر این موضوع که، طب سنتی می بایست  بعنوان  طب مکمل  کنار طب نوین قرار گیرد تصریح نمود: ما هیچ راهی بجز گسترش طب سنتی نداریم و باید همکاران ما در طب سنتی و طب نوین همدیگر را قبول داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: طب ملی همان طب مکمل است. باید بستر استفاده از این طب فراهم شود و نیاز است این فرهنگ در دانشگاه ها توسعه یابد چرا که به صلاح دولت است.
وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار پارک علم و فناوری البرز مبنی بر تدابیر وزارتخانه در خصوص  پوشش و حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه پزشکی عضو در پارک های علم و فناوری و بخصوص پارک اظهار داشت: با توجه به استقرار پارک علم و فناوری البرز در مجتمع، هر درخواستی از جانب جهاد دانشگاهی را که  در راستای توسعه پارک و مراکز رشد و در حیطه و اختیارات وظایف وزارت باشد، حتما جزو اولویت ها قرار خواهیم داد . چرا که ما در جهت حمایت از جهاد دانشگاهی گام برمی داریم

کلید واژه ها: البرز