برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی تحقیق و توسعه (R&D) توسط پارک علم و فناوری استان لرستان

۰۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۷ کد : ۲۶۵۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۸۴
پارک علم و فناوری استان لرستان با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی تحقیق و توسعه (R&D) و نقش و استقرار آن در بنگاه‌های صنعتی و معدنی کشور نمود.
برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی تحقیق و توسعه (R&D)  توسط پارک علم و فناوری استان لرستان

این دوره دو روزه با هدف ارتقاء سطح آگاهی و دانش مدیران و کارشناسان شرکت ها در زمینه انجام تحقیقات کاربردی و همچنین نحوه استفاده از سایت های تحقیقاتی، طراحی و اجرای طرح های پژوهشی مرتبط با خطوط تولیدی مختلف برگزار گردید.

دکتر محمودرضا شاکرمی؛ رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان در این خصوص گفت: با توجه به رسالت و ماموریت پارک علم و فناوری رویکرد مدیریتی این پارک، تعامل بیشتر با سازمان ها و ادارات به ویژه با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است و خوشبختانه این دیدگاه متقابل در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز وجود دارد.
دکتر محمودرضا شاکرمی افزود: یکی از جنبه های این تعامل برگزاری دوره های آموزشی مشترک در راستای توسعه صنایع استان می باشد که دوره R&D نیز در همین راستا برگزار گردید و ان شاءالله درنظر داریم به صورت سالانه دوره های مقدماتی و پیشرفته R&D را با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار نماییم.
رئیس پارک علم وفناوری استان لرستان ضمن ابراز اطمینان از نقش موثر این دوره ها در توسعه صنایع استان تصریح کرد: در قدم بعدی واحدهای تحقیق و توسعه صنایع در صورت داشتن ایده های نو، امکان استقرار در پارک علم و فناوری و بهره مندی از مزایای قانونی مناطق آزاد تجاری را خواهند داشت.
دکتر مهدی زاهدی؛ مدرس کارگاه در خصوص اهمیت برگزاری دوره تحقیق و توسعه گفت: یکی از مهم ترین ابزارهای توسعه رقابت و رقابت پذیری در بنگاه های صنعتی و معدنی، افزایش تولیدات به سبک رقابت پذیر هم سو با نیازهای جدید مشتریان می باشد. لذا بر همین اساس توسعه محصولات و خدمات جدید می تواند یکی از ابزارهای توسعه قلمداد گردد. از این رو دوره R&D به توانمندسازی مدیران و کارشناسان واحدهای صنعتی در این امر و آماده سازی آنها به منظور حضور موفق تر در بازارهای بین المللی و یک سهم قابل قبول از بازارهای بین الملل منجر خواهد شد.
دکتر زاهدی افزود: هم سو و هم راستا با اقتصاد مقاومتی و افزایش توانمندی های داخلی و حضور موفق در بازارهای جهانی، توسعه مفاهیم دانشی در امر تولیدات بر پایه فناوری های نوین امری الزامی و در شرایط کنونی انکارناپذیر است.
وی افزود: یکی از مهمترین عوامل تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش توان صادرات و اشتغال مولد؛ توسعه محصولات جدید و تجاری سازی ایده های است که می توان بر پایه آن در تجارت آزاد سهم قابل قبولی برای ایران قائل شد. بر همین اساس توسعه مغزافزاری شرکتهای دانش بنیان و سایر شرکتهای صنعتی و معدنی از اولویت های آموزشی سازمان های متولی نظیر پارکهای علم و فناوری و سازمان­های صنعت، معدن و تجارت استان هاست.

کلید واژه ها: لرستان


( ۱ )