رییس پارک علم و فناوری خوزستان تاکید کرد:

پارک های علم وفناوری موتور محرکه اقتصاد مبتنی بر دانایی هستند

۲۹ دی ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۴ کد : ۲۶۵۲۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۲
رییس پارک علم وفناوری خوزستان با اشاره به اهمیت پارک های علم و فناوری و کانون های شکوفایی خلاقیت و نوآوری در عرصه کنونی تاکید کرد: پارک های علم وفناوری موتور محرکه اقتصاد مبتنی بر دانایی هستند.
پارک های علم وفناوری موتور محرکه اقتصاد مبتنی بر دانایی هستند

بابک مختاری در آیین افتتاحیه کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری شهرستان مسجد سلیمان که با حضور نماینده شهرستان، فرماندار و مسولان شهرستانی برگزار شد عنوان کرد: اگر گذری بر تاریخ داشته باشیم، زمانی اقتصاد بر پایه شکار بود و پس از ابداع کشاورزی، اقتصاد مبتنی بر کشاورزی شد که این دوره تقریبا 3000 سال طول کشید بعد از آن وارد انقلاب صنعتی و عصر صنعت و تکنولوژی شدیم که به حدود 300 سال بر می گردد.

وی ادامه داد: با این تفاسیر هرچه پیش تر می رویم فعالیت مبتنی بر دانش بشر بیشتر شده و تکیه بر فعالیت های جسمی کمتر می شود. در واقع پارک های علم وفناوری که موتور محرکه اقتصاد مبتنی بر دانایی هستند متشکل است از جوانانی دارای ایده که پایه همان اقتصاد مبتنی بر دانش هستند.
مختاری افزود: پارک های علم و فناوری نهادهای حمایتی هستند که از طرف دولت و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سیاست های حمایتی خود را در قالب تسهیلاتی متفاوت، از جمله وام های بلاعوض، وام های با کارمزد پایین، معافیت های مالیاتی و تامین فضا و محیط کاری به شرکت های دانش بنیان و صاحبان ایده که ایده آن ها علاوه بر توجیه اقتصادی دارای نوآوری و فناوری باشد ارایه می شوند.
وی به تحلیلی در مورد وضعیت اشتغال در کشور پرداخت و گفت: اگر نسبت دانشجویان در حال تحصیل و فارغ تحصیلان دانشگاهی را نسبت به توانایی ایجاد ظرفیت اشتغال دولت در کشور و به تبع در استان در یک سال مقایسه کنیم به آمار قابل تاملی خواهیم رسید که نشان می دهد اگر بخواهیم سیر ایجاد اشتغال این قشر عظیم در انتظار کار را به امید فعالیت های دولتی پیش ببریم عملا جز نا امیدی چیزی در پی نخواهد داشت.
رییس پارک علم و فناوری خوزستان، راه کار گذر از این بحران را توجه بیشتر به پارک های علم و فناوری دانست و تاکید کرد: پارک های علم و فناوری می توانند در چنین شرایطی با عرضه تسهیلات کمی به شرکت های خصوصی مبتنی بر دانش سهم عظیمی از اشتغال را از دوش دولت و جامعه بردارند که مساله بسیار مهمی است و نباید آن را نادیده گرفت.
وی با اشاره به افتتاح کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری در مسجد سلیمان افزود: این کانون در سال اول فعالیت خود ممکن است یک فعالیت لاک پشتی را طی کند که امری عادی است اما همین کانون با یک برنامه ریزی درست می تواند طی یک دهه آینده سهم به مراتب بیشتری را در حوزه اشتغال نسبت به پتروشیمی های منطقه ایجاد کند.

کلید واژه ها: خوزستان