9 شرکت دانش‌بنیان در استان چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی می‌شود

۰۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۴ کد : ۲۴۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۴۷
دکتر اسماعیل پیرعلی رییس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر 11 شرکت دانش بنیان در استان در حال فعالیت هستند و امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد این شرکت‌ها تا پایان ...
دکتر اسماعیل پیرعلی رییس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر 11 شرکت دانش بنیان در استان در حال فعالیت هستند و امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد این شرکت‌ها تا پایان سال جاری به 20 شرکت برسد.رییس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر 11 شرکت دانش بنیان در استان در حال فعالیت هستند و امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد این شرکت‌ها تا پایان سال جاری به 20 شرکت برسد.
دکتر اسماعیل پیرعلی در نشست خبری با اصحاب رسانه به پیشرفت شتاب‌دار علم و تکنولوژی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر توسعه پایدار، فناوری، ایجاد اشتغال و تکنولوژی حرف اول را می‌زند.
وی با بیان اینکه در دهه اخیر تولیدات نرم‌افزاری، فروش ایده، فناوری، اقتصاد و تولید بر مبنای دانش افزایش یافته است، تصریح کرد: اکنون تجارت کالاهای سبک با ارزش افزوده بالا و تجارت الکترونیک بر اساس فناوری‌های موجود در حال انجام هستند.
پیرعلی بر لزوم استفاده از سوابق تحقیقاتی موجود در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تاکید و خاطرنشان کرد: ایران بایستی خود را از نظر پیشرفت و تولید فناوری با کشورهای توسعه یافته هماهنگ کرده و به سمت مهارت محوری پیش برود.
وی شرکت‌های دانش بنیان را پایه‌ای برای بالابردن سودآوری، بهره‌وری، ایجاد اشتغال برای جوانان و تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: شالوده اقتصاد دانش بنیان به توان فکر کردن و استفاده از خلاقیت نخبگان جامعه و به کارگیری منابع در راستای خدمت به نخبگان خلاق بستگی دارد.
رییس پارک علم و فناوری استان به فعالیت دو هزار و 200 شرکت دانش بنیان در کشور و وجود چهار هزار شرکت در مرحله داوری اشاره کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری بستر حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان را برای صاحبان ایده فراهم می‌آورند.
  به گفته وی در حال حاضر 11 شرکت دانش بنیان در استان در حال فعالیت هستند و امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد این شرکت‌ها تا پایان سال جاری به 20 شرکت برسد.
پیرعلی در خصوص نحوه فعالیت پارک‌های علم و فناوری گفت: در پارک‌ها ایده‌های نخبگان جامعه شناسایی و ایده‌ها به سمت مشاوره، آموزش و داوری سوق داده شده و پس از آن بسترهای فیزیکی، حمایت‌های مادی، ارائه تسهیلات، آموزش، فراهم آمدن فضای کارگاهی، آزمایشگاهی و زمینه شرکت در نمایبشگاه‌های داخلی و خارجی صورت می‌گیرد.
وی پارک‌های علم و فناوری را حلقه اتصال دانشگاه با صنعت، زمینه ساز هدایت ایده به سمت تجاری سازی و بازار کار خواند و افزود: فضای پارک‌های علم و فناوری موجب هدایت دانش‌های بومی و تبدیل آن‌ها به تکنولوژی می‌شود.
رییس پارک علم و فناوری استان به ارتباط خوب این مرکز با دانشگاه‌ها وسازمان آموزش و پرورش استان اشاره کرده و گفت: در استان 130 شرکت و هسته فناور وجود دارد که 40 درصد از آن‌ها در قالب مرکز رشد در حال فعالیت هستند.
پیرعلی کشاورزی و منابع طبیعی، الکترونیک،IT و تجهیزات پزشکی را از حوزه‌های فعالیتی پارک علم و فناوری استان برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر 50 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری مستقر هستند.