"لارستان" کریدور صادراتی محصولات دانش‌بنیان در جنوب کشور می‌شود

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۲۷ اخبار
تعداد بازدید:۶۷۰
فرزاد قناعت‌پور مدیر مرکز رشد واحدهای علم و فناوری لارستان گفت: یکی از برنامه‌های این مرکز در سال ۹۵ تبدیل لارستان به کریدور صادراتی محصولات دانش بنیان است که با توجه به تصویب این امر در شورای مدیران ...
فرزاد قناعت‌پور مدیر مرکز رشد واحدهای علم و فناوری لارستان گفت: یکی از برنامه‌های این مرکز در سال ۹۵ تبدیل لارستان به کریدور صادراتی محصولات دانش بنیان است که با توجه به تصویب این امر در شورای مدیران پارک امید است که امسال این امر محقق شود.
وی گفت: در چند سال اخیر مقام معظم رهبری بارها اقتصاد مقاومتی و عمل به آن را راه‌حل برون‌رفت کشور از مشکلات اقتصادی مطرح کردند در این میان پارک‌های علم و فناوری محلی مناسب برای حمایت از ایده‌های خلاق است و می‌تواند نخبگان هر منطقه را برای توسعه و پیشرفت به کارگیرد.
مراکز رشد اقماری یا مراکز رشد واحدهای علم وفناوری زیر مجموعه پارک‌های علم وفناوری هستند که در شهرستان‌ها ایجاد می‌شوند تا ظرفیت‌های بالقوه یک شهرستان را با کمک علم و فناوری بالفعل کنند.
قناعت‌پور گفت: در استان فارس 8 مرکز رشد اقماری در شهرستان‌ها شکل گرفته که هر یک نقش مهمی در توسعه آن شهرستان داشته است در این میان مرکز رشد اقماری لارستان که در یک‌سال و نیم گذشته شروع به‌کار کرده به‌دلیل ظرفیت‌های موجود در این شهرستان و موقعیت استراتژی آن در آینده تبدیل به کریدور صادراتی محصولات دانش بنیان در جنوب استان فارس و کشور می‌شود.
علاوه بر آن پیگیری برای راه‌اندازی دفتر خیران علم و فناوری برای نخستین بار در جنوب کشور در لارستان از دیگر اقداماتی است که قناعت‌پور به عنوان برنامه‌های سال 95 این مرکز بیان می‌کند.
مدیر مرکز رشد واحدهای علم و فناوری لارستان بر این باور است که فعالیت این مرکز در لارستان در کنار 13 دانشگاه دولتی و آزاد این منطقه، لارستان را به چهره علمی تبدیل می‌کند و در کنار تحقق کریدور صادراتی محصولات دانش بنیان و دیگر ظرفیت‌های لارستان نظیر فرودگاه بین‌المللی می‌تواند قدرت تجاری جدیدی در جنوب استان فارس و به ویژه لارستان ایجاد کند.
وی افزود: نزدیکی به مناطق انرژی بر پارس جنوبی و همجواری با استان‌های جنوب و بنادر مهم و ویژه کشور، ظرفیت آسمان لار برای توسعه و گسترش انرژی خورشیدی از دیگر ظرفیت‌ها برای گسترش شرکت‌های دانش بنیان در لارستان است.
قناعت‌پور درباره این مرکز و شرکت‌های فعال در آن نیز خاطرنشان کرد: فضای مرکز به‌گونه است که 14 تا 17 فضای استقرار دارد که هر کدام میزبان دو شرکت هستند و در کل 30 شرکت می‌توانند در مرکز مستقر شوند، علاوه بر آن فضای کارگاهی، یک سالن کنفرانس برای برگزاری نشست‌های علمی نیز در اختیار شرکت‌ها قرار داده می شود.
مدیر مرکز رشد واحدهای علم و فناوری لارستان تصریح کرد: در طول فعالیت یکساله مرکز 6 شرکت راه‌اندازی شده و شرکت‌های دیگری نیز به مرور زمان جذب می‌شوند.