معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: پارک ها باید بتوانند حلقه اتصال دانشگاه ها با دنیای کارباشند

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۰:۱۰ کد : ۲۰۳۱ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۱
دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری یزد در کارگاه آموزشی "ارزش گذاری و ارزیابی فناوری" در جمع روسا و معاونان پارک های علم و فناوری حض...
 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: پارک ها باید بتوانند حلقه اتصال دانشگاه ها با دنیای کارباشند
دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری یزد در کارگاه آموزشی "ارزش گذاری و ارزیابی فناوری" در جمع روسا و معاونان پارک های علم و فناوری حضور یافت و با آن ها گفت و گو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراحمدی دراین نشست با بیان اینکه یکی از معضلات حوزه فناوری کمبود افرادی است که با این حوزه آشنایی نزدیک داشته باشند، گفت: متاسفانه در انتخاب روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد با این مشکل مواجه بوده و برگزاری کارگاه هایی از این دست می تواند گام موثری در این زمینه باشد.
وی با اشاره به اینکه اساتید دانشگاه ها و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی تخصص تجاری سازی نداشته و دانشگاه ها نمی توانند این خلا را جبران کنند، افزود: باید پارک ها و مراکز رشد با پرورش دادن تیم های تخصصی کمک کنند تا پروژه هایی که زمینه تجاری سازی شدن را دارند بتوانند به این مرحله برسند.
دکتراحمدی با اشاره به رویکرد مثبت مسئولان کشور به حوزه فناوری و مسائل پارک ها و تجاری سازی محصولات آن ها، گفت: باید آموزش را درسطوح مختلف انجام دهیم. برای مثال درسطح اول باید آموزش تجاری سازی و تفکر تقاضا محوری و عرضه محصول به فارغ التحصیلان جوان مقطع کارشناسی و ارتباط دادن آن ها با بخش صنعت در دستور کار قرارگیرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم،  با بیان اینکه کشورهای بزرگ و توسعه یافته در دنیا دراین زمینه سرمایه گذاری کرده اند، گفت: ما نیز در مجموعه وزارت خانه معتقدیم وقتی 8/4 میلیون دانشجو داریم و فقط 700 هزار نفر از آن ها درمقطع تحصیلات تکمیلی و دکترا درس می خوانند، باید بر روی 4 میلیون دانشجوی دوره کارشناسی که ضریب حضورشان درجامعه بالاتر است سرمایه گذاری کنیم.
دکتراحمدی تصریح کرد: پارک ها می توانند هم به صورت تئوری و هم عملیاتی حلقه اتصال دانشگاه ها با دنیای کار باشند.
وی با بیان اینکه خروجی دانشگاه ها به بخش صنعت و بخش های دیگر ملاک ارزیابی دانشگاه ها است، افزود: اگر دانشگاه ها افرادی را برای ایجاد زمینه تجاری سازی محصولات و ایده های دانشجویان قرار دهند، اتفاق های بهتر و موثرتری خواهد افتاد.
دکترداریوش پورسراجیان رئیس پارک علم و فناوری یزد نیز با بیان اینکه سه سطح آموزش شرکت ها، مراکز رشد و مدیران ارشد پارک ها برنامه ریزی شده است، گفت: این کارگاه دومین اقدام پارک یزد در راستای برنامه طراحی شده و در سطح مدیران ارشد پارک ها است.
گفتنی است دراین نشست روسا و معاونان پارک ها دغدغه های خود را با معاون وزیر مطرح کردند.