معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم : دانشگاه ها باید به ایجاد فرصت های ارتباط با صنعت اقدام کنند

۰۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۵ کد : ۲۰۱۶ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۱
جلسه شورای سیاست گذاری معاونان پژوهش و فناوری منطقه 7 پژوهش و فناوری آموزش عالی کشور با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر عبدالمجید مصلح رییس دانشگاه خلیج ...
 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم : دانشگاه ها باید به ایجاد فرصت های ارتباط با صنعت اقدام کنند
جلسه شورای سیاست گذاری معاونان پژوهش و فناوری منطقه 7 پژوهش و فناوری آموزش عالی کشور با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر عبدالمجید مصلح رییس دانشگاه خلیج فارس، دکتر احمد عریان دبیر شورای سیاستگذاری معاونان پژوهش و فناوری منطقه 7 کشور در دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم دکتر احمدی با تسلیت ایام فاطمیه در سخنانی ارتباط دانشگاه با صنعت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت : دانشگاه ها باید به ایجاد فرصت های ارتباط با صنعت اقدام کنند. 
وی با بیان اینکه معاونان پژوهشی و مسئولان پارک های علم و فناوری عناصر اصلی و تاثیر گذار در حوزه پژوهشی کشور هستند ، به نقش اساسی پژوهش در خروج اروپا از بحران اقتصادی در سال های گذشته پرداخت و گفت : مدیران و مسئولان ما به پژوهش باید به عنوان یک امر غیر هزینه ای توجه داشته باشند .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین خواستار اصلاح هرم علمی کشور به خصوص در بخش تحصیلات تکمیلی شد تا به این ترتیب شاهد ارتقای پژوهش و فناوری در سطح دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور باشیم .
در ادامه این نشست دکتر احمد عریان دبیر شورای سیاستگذاری معاونان پژوهش و فناوری منطقه 7 کشور با اشاره به بحث آسیب شناسی راه اندازی رشته های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری گفت: دانشگاه های ما از لحاظ کمی رشد مناسبی  داشته اند اما رشد آنها از لحاظ کیفی مناسب نمی باشد.
وی افزود : اگردوره های پسا دکتری راه اندازی شود 20 تا 30 درصد افزایش تولید علم خواهیم داشت.
دکتر مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس نیز در ابتدای این جلسه ضمن خوش آمد گویی و تسلیت ایام فاطمیه گفت: ما در دوره جدید که فعالیت خود را آغاز کردیم با تمرکز بر تهیه سند راهبردی دانشگاه، کارآفرینی، پژوهش و فناوری را سرلوحه کار خود قرار دادیم.
وی با اشاره به سند چشم انداز دانشگاه افزود: اهداف کلان دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری در چهار محور ساماندهی نظام مدیریت پژوهش و فناوری و افزایش کارآمدی آن،  ثروت آفرینی و ارتقای ظرفیت ایجاد ثروت از دانش،  ارتقای مستمر کمیت و کیفیت فعالیت های پژوهشی و فناورانه و ایجاد شبکه ارزش آفرینی بر مبنای اقتصاد دانش بنیان خلاصه می شود.
رئیس دانشگاه خلیج فارس ادامه داد: ساماندهی و یکپارچه سازی فعالیت سازمان انتشارات دانشگاه برای چاپ دو عنوان مجله انگلیسی زبان، یک مجله فارسی زبان و کتب، استفاده از ظرفیت محققان سایر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای چاپ کتب، برگزاری کارگاه های علمی توان افزایی برای اعضای هیئت علمی و دانشجویان، راه اندازی ژورنال کلاب توسط تیم های تحقیقاتی و تقویت زیرساخت های کتابخانه از جمله اقدامات انجام شده در حوزه ارتقای مستمر کمیت و کیفیت فعالیت های پژوهشی و فناورانه دانشگاه خلیج فارس می باشد.