رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران: مهندسی، موتور ثروت آفرینی است

۰۶ دی ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۲ کد : ۱۶۹۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۵
دکتر محمد جعفر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دعوت حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در این دانشگاه به ایراد سخنرانی تحت عنوان "نقش دانشگاه‌های نسل سوم (کارآفرین)...
دکتر محمد جعفر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دعوت حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در این دانشگاه به ایراد سخنرانی تحت عنوان "نقش دانشگاه‌های نسل سوم (کارآفرین) در توسعه کشور" در این دانشگاه پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،در این جلسه دکتر محمد جعفر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تبریک حلول ماه مبارک ربیع الاول و میلاد با سعادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گفت: هدف ما طرح یک حرف و ایده نو در آموزش عالی کشور است.
وی با بیان این که مهندسی، موتور ثروت آفرینی جامعه است اظهار داشت: ما باید به دنبال تولید علم نافع باشیم، علمی که در راستای حل مشکلات جامعه باشد.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: دانشگاه نسل سوم، دانشگاه کارآفرین است؛ یعنی علاوه بر تولید علم و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز توسعه در راستای تجاری سازی علم و تأسیس شرکت های دانش بنیان قدم بر می دارد.
دکتر صدیق با بیان این که امروز تولید کمترین سهم را در درآمد زایی دارد تاکید کرد: الان عمده ثروت در خدمات است و نوآوری و بازاریابی مهم شده است.
وی با اشاره به اکوسیستم نوآوری،  نیازهای ایجاد کسب و کار را مهارت در کسب درآمد، شناخت بازار، مهارت تولید نمونه، مهارت شرکت داری، رفتار و مدل اقتصادی عادلانه و ورود به بازار عنوان کرد.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رویکردهای تجاری سازی دستاوردهای علمی دانشگاه ها را تشکیل شرکت های دانش بنیان، فروش دانش فنی یا واگذاری حق لیسانس و مشارکت در قالب شرکت و تقسیم سهام برشمرد.
در ادامه دکتر سید علی اصغر قریشی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در سخنانی گفت: جامعه از ما دانشگاهیان در زمینه کاهش معضلات و مشکلات و حل مسئله اشتغال و کارآفرینی انتظاراتی دارد که به این انتظارات می توان با تغییر رویکرد دانشگاه ها از آموزش محوری به کارآفرینی، تلفیق مدبرانه و هوشمندانه مؤلفه های زمان، نیروهای انسانی و فناوری در قالب یک نقشه راهبردی و ایجاد شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی علم پاسخ داد.
گفتنی است این جلسه پس از برگزاری پرسش و پاسخ به پایان رسید.