نقش پارک های فناوری در رشد اقتصاد کشور

۲۱ مهر ۱۳۹۴ | ۰۸:۱۹ کد : ۱۵۶۶۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۵
الزامات رشد و توسعه اقتصادی همراه با توسعه تکنولوژی و فناوری ملزم می کند تا از آموخته های فارغ التحصیلان دانشگاهی به صورت صحیح و علمی استفاده شود. پارک های فناوری میتوانند محلی مناسب برای استفاده از پ...
نقش پارک های فناوری در رشد اقتصاد کشور
الزامات رشد و توسعه اقتصادی همراه با توسعه تکنولوژی و فناوری ملزم می کند تا از آموخته های فارغ التحصیلان دانشگاهی به صورت صحیح و علمی استفاده شود. پارک های فناوری میتوانند محلی مناسب برای استفاده از پژوهش های علمی باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر خسرو پیری با حضور در برنامه پیشخوان درباره وظایف پارک های فناوری گفت: پارک های فناوری نهادهای هستند که اخیرا شکل گرفتند. عمر این پارک ها در ایران 12 سال و در جهان نیز 30 تا 40 سال است. پارک های فناوری پلی بین دانشگاه ها و بخش خصوصی هستند. پارک های فناوری را در ایران از شهرک علمی فناوری اصفهان شروع کردیم و در حال حاضر در همه استان ها یک پارک علم و فناوری داریم. پارک ها مستقل و زیر نظر وزارت علوم هستند. تعدادی از پارک ها در دانشگاه ها و تعدادی از آنها هم در دستگاه های اجرایی دولتی هستند. بنابراین در ایران کل پارک ها دولتی اند؛ اما در جهان بیشتر آنها خصوصی اند؛ زیرا نقش پارک یک ماهیت خصوصی دارد. پارک ها بستر ایده های نو به دست متخصصان است، ایده به محصول و در نهایت به ثروت منجر می شود. هم اکنون 156 مرکز رشد در دستگاه های اجرایی و در دانشگا ه های کشور داریم.
دکتر پیری افزود: تفاوت محصولات پارک ها و شرکت های شهرک های صنعتی این است که در پارک ها بیشترین درصد ثروت باید حاصل نوآوری و فکر باشد، و دارای ارزش افزوده بالایی باشد. محصولات پارک ها باید کاملا انحصاری و داراری فناوری پیشرفته باشد. هدف نهایی ما تکنولوژی پیشرفته است، محصولی که تولید می شود، بیش از 50 درصد آن حاصل فکر و باقی ابزار است به همین علت درآمد بالایی دارد. دو شرط اصلی جذب فکر در پارک ها نوآوری و قابلیت تجاری شدن است.

دکتر پیری در ادامه برنامه به ارزیابی مشکلات پارک ها پرداخت و گفت: یکی از مشکلات مهم پارک ها بحث زیرساخت هاست. زیر ساخت های فیزیکی پارک باید جایی باشد که شرکت های آنها مستقر شود. هم اکنون تعدادی از پارک ها قدیمی هستند؛ اما بیشتر پارک ها از سال 88 شکل گرفتند و جوان هستند. این زمین ها مشکل دارند، برای ساخت مصوبه سازمان مدیریت برنامه ریزی و حمایت مالی و تامین اعتبار می خواهد، ما با وجود این مشکلات، توانستیم بیش از 3000 شرکت دانش بنیان و فناور بالقوه ایجاد کنیم.
او با انتقاد از مبلغ بودجه در نظر گرفته شده برای پارک های کشور گفت: این بودجه نزدیک به 130 میلیارد تومان است، یعنی به اندازه بودجه یک نهاد آموزش عالی. ما با زحمت خودمان شرکت ها را شکل می دهیم.
دکتر پیری درباره صادرات این شرکت ها افزود: خوشبختانه در مسیر صادرات هستیم. طبق آخرین آمار نزدیک به 80 میلیون  دلار، از مجموع پارک ها از سال 92 تا حال صادرات داشتیم. الان یکی از برنامه های وزات علوم که در قالب اسناد بالادستی دولت و سیاست های رهبر معظم انقلاب حرکت می کند، بحث ایجاد و تعامل بین المللی برای انتقال تکنولوژی است.

لینک دانلود برنامه