نشست کارشناسان پارک های علم و فناوری کشور در راستای بررسی و اصلاح برنامه راهبردی پارک‌ها برگزار شد

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۵ کد : ۱۵۴۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۲
نشست کارشناسان پارک های علم و فناوری کشور در راستای بررسی و اصلاح برنامه راهبردی پارک های علم و فناوری به ریاست دکتر سالکی معاون دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و با هدف بررسی کلی...
نشست کارشناسان پارک های علم و فناوری کشور در راستای بررسی و اصلاح برنامه راهبردی پارک‌ها برگزار شد
نشست کارشناسان پارک های علم و فناوری کشور در راستای بررسی و اصلاح برنامه راهبردی پارک های علم و فناوری به ریاست دکتر سالکی معاون دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و با هدف بررسی کلی فلسفه اسناد راهبردی، مباحث و تحلیل های اقتصادی، تصمیمات و اقدامات مدیریتی در عملکرد بلند مدت یک سازمان و تفاوت برنامه‌ریزی استراتژیک از دیگر برنامه‌ریزی‌ها، در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
دکتر خلیل سالکی معاون اداره کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری با اشاره به اینکه برنامه راهبردی به نوعی تصویر رسمی آینده هر سازمانی است بیان نمود که برای اینکه یک سازمان بداند به کجا خواهد رفت در ابتدا باید بداند اکنون دقیقا کجا قرار گرفته است سپس باید آنچه که میخواهد باشد را به درستی تعریف کرده و چگونگی رسیدن به آن جایگاه را مشخص کند.
وی بیان نمود که هر برنامه راهبردی دست کم باید به سه پرسش اساسی پاسخ دهد اول اینکه ما باید بدانیم که در پارک ها داریم چه کار می‌کنیم دوم اینکه ذی‌نفعان ما در پارک ها چه کسانی هستند و سوم اینکه چه کار باید بکنیم که کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.
دکتر سالکی با اشاره به اینکه در بسیاری از سازمان ها برنامه راهبردی برای این است که بداند طی 3 تا 5 سال آینده سازمان به کجا خواهد رسید اگرچه بعضی سازمان ها چشم انداز خود را تا 20 سال گسترش می دهند.
 وی با توجه به تدوین برنامه ششم توسعه کشور و اهمیت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در این برنامه تاکید نموده به منظور تحقق این هدف اجرای سند راهبردی باعث می شود پارک ها که از پیشتازان اقتصاد دانش بنیان در کشور هستند انها را در راه رسیدن به این موضوع کمک نماید.
در ادامه این نشست دکتر مریم ملونی مشاور مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: برای برنامه ریزی استراتژیک باید به تاکید برون سازمانی برای جهت گیری پویایی، تحول و پیگیری بینش‌های نو در یک سیستم باز و عمل بر اساس پیش‌بینی و آینده نگری جهت تاکید بر نوآوری و خلاقیت عنوان کرد.
مشاور مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم استراتژی را رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب یا ابزاری برای دست یافتن به اهداف بلند مدت دانست و تصریح کرد: استراتژی در نظر مدیران به منظور برنامه های مقیاس بزرگ و آینده نگر برای تعامل با محیط رقابتی به منظور بهینه کردن دستیابی به هدف‌های سازمان است.
وی افزود: استراتژی برنامه‌باز موسسه است، اگر چه استراتژی همه نیازهای آینده را تفصیل نمی‌کند و چارچوبی برای تصمیم‌گیری مدیریتی فراهم می سازد ولی استراتژی آگاهی سازمان درباره نحوه رقابت کردن برای دستیابی به اهداف است.
در ادامه دکتر شهیکی رئیس پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان در خصوص سند راهبردی پارک های علم و فناوری گفت: نقش محوری پارک‌های علم و فناوری در توسعه فعالیت‌های دانش محور مبتنی بر فناوری، مدل غیرخطر و در نهایت بازخورد نوآور است.
وی در مورد خصوصیات سند راهبردی به عنوان نقشه راه توسعه پارک ها خاطرنشان کرد: باید از مهندسی سازمانی بر اساس تحولات محیطی برای نهادسازی های توسعه گرا به جهت نقش در تولید ناخالص استانی و ارزش افزوده استانی برای توسعه خوشه های فناور و توسعه کسب و کارها، ‌تحقیق و توسعه (R&D) و صنعتی سازی محصولات دانش بنیان برای زیست بوم کار آفرینی و تراز تجاری فناوری استفاده کرد.
دکتر رضایی معاون مرکز هیئت‌های امناء و هیئت ممیزه مرکزی در مورد شناسایی منابع‌ گفت: اگر شناخت از منابع نباشد سیستم‌ها دچار چالش می شوند به همین دلیل کم توجهی به برنامه راهبردی چالش برانگیز است و برای اینکه از موضوعات اساسی دور نباشیم باید به اهمیت برنامه های راهبردی  پی ببریم.
وی گفت: برنامه راهبردی نباید از منابع دیگر کپی شود، باید با کمک تمام بخش های دیگر سازمان نوشته شود، این بدین معنی است که حتی کوچک‌ترین جزء سازمان، مطابق با برنامه تعریف شده انجام فعالیت می‌کند.
دکتر رضایی در خاتمه با بیان اینکه برنامه های راهبردی برای رسیدن به اهداف سازمان مفید و حیاتی است افزود: برنامه راهبردی دقیق همان آموزش است و تفاوتی با آموزش ندارد و برنامه های راهبردی نباید بلند پروازانه باشد بلکه باید یک برنامه آرمانی و قابل سنجش باشد.