معاونان پژوهش و فناوری منطقه 3 کشور برضرورت انجام فعالیت های تحقیقاتی براساس ظرفیت ها و نیازهای منطقه ای و ملی تاکید کردند

۱۵ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۵۸ کد : ۱۴۷۴۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۰
هشتمین نشست شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه 3 کشوربا صدور بیانیه ای در دانشگاه تبریز به کار خود پایان دادبه گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن این بیانیه به شرح زیر است : ...
معاونان پژوهش و فناوری منطقه 3 کشور برضرورت انجام فعالیت های تحقیقاتی براساس ظرفیت ها و نیازهای منطقه ای و ملی تاکید کردند
هشتمین نشست شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه 3 کشوربا صدور بیانیه ای در دانشگاه تبریز به کار خود پایان داد
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن این بیانیه به شرح زیر است :
با تبریک ولادت با سعادت امام محمد باقر (ع) پنجمین پیشوای شیعیان و شکافنده علوم و همچنین با یاد و گرامیداشت روز دانش¬آموز و شهید فهمیده، هشتمین جلسه شورای هماهنگی و برنامه¬ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه 3 کشور با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران ستادی وزارت متبوع، روسای پارک های علم و فناوری، مدیران اداره استاندارد و اعضای منطقه3 کشور برگزار شد و پس از بحث و تبادل نظر، موارد زیر مورد تصویب و تاکید قرار گرفت:
1-ضروری است اعضای منطقه تلاش کنند سهم پژوهش و تولید علمی در تولید ناخالص ملی افزایش یابد.
2-تاکید می¬شود اعضای منطقه بر پایان نامه¬ها و رساله ها براساس نیازهای علمی کشور نظارت دقیق کنند .
3-باتوجه به وظایف قانونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تحقیق و فناوری کشور از مسئولان امر درخواست می¬شود این موضوع را مورد توجه قرار داده و از فعالیت های موازی در این زمینه پرهیز شود.
4-ردیف های اعتبارات پژوهشی در بودجه¬های مصوب مراکز با نظر مستقیم معاونان پژوهشی و فناوری هزینه شود.
5-در اجرای آئین نامه ارتقا موضوع فناوری مورد توجه جدی قرار گیرد.
6-با توجه به اینکه میزان درصد نرخ مالیاتهای برقرار شده برای طرحهای پژوهشی بالا می¬باشد ضروری است نسبت به حذف مالیات به طرح¬های پژوهشی اقدام شود.
7-با توجه به اینکه تجهیزات موجود دانشگاه ها نیاز به بازسازی جدی دارد، ضروری است موضوع تجهیز آزمایشگاه های مرکزی که به عنوان یک الگوی مناسب و ارزشمند مورد قبول همه دانشگاه ها و مراکز فناوری است از لحاظ تامین تجهیزات تقویت شود تا امکان خدمات دهی برای همه بخش های مختلف تحقیقاتی فراهم شود.
8-ضروری است مناطق ده گانه فعالیت های تحقیقاتی خود را براساس ظرفیت ها و نیازهای منطقه¬ای و ملی متمرکز کنند.
9-اعضای منطقه سه، یک طرح ملی را که در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور اثرگذار است ، بررسی کرده و به معاونت پژوهشی وزارت علوم اعلام تا نسبت به حمایت آن اقدامات لازم به عمل آید.
10-هم افزایی و همکاری مشترک دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری در سیاست¬گذاری و برنامه¬ریزی در مورد برگزاری رویدادهای شتاب (استارت آپ) با موضوعات مورد نیاز منطقه افزایش یابد.
11-ضروری است دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری نسبت به افزایش کیفیت دستاوردهای پژوهشی و فناوری و انتشارات علمی و چاپ مقالات در نشریات علمی دارای ضریب تاثیر بالا برنامه ریزی کنند.