تولید فیلترهای سرامیکی درشهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۴ کد : ۱۴۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۴
دکترمهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید فیلترهای سرامیکی توسط شرکت دانش بنیان ره‌آورد مواد آپادانا، مستقر در این شهرک خبرداد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکشمیری با اعلام ای...
دکترمهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید فیلترهای سرامیکی توسط شرکت دانش بنیان ره‌آورد مواد آپادانا، مستقر در این شهرک خبرداد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکشمیری با اعلام این خبر گفت: ماده پیشرفته، به عبارت ساده، به ماده‌ای اطلاق می‌شود که طی فرآیند ساخت، امکان تغییر و تنظیم خواص فیزیکی و شیمیایی آن جهت کاربرد مورد نظر وجود داشته باشد.
وی افزود: فیلترهای سرامیکی ماکرو متخلخل که از آن‌ها به غشاهای سرامیکی نیز یاد می‌شود، دسته‌ای از مواد پیشرفته مهندسی بوده که علاوه بر پایداری حرارتی و شیمیایی بالا، دارای تخلخل باز و بهم پیوسته درمقیاس میکرونی بوده و ازاین لحاظ مناسب انواع کاربردهای انتقال سیالات می‌باشند.
همچنین مسعود پروانیان مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان ره‌آورد مواد آپادانا درخصوص این فناوری توضیح داد: فناوری ساخت این محصول همگام با فناوری روز اروپا بوده و برهمین اساس ایران نیز در زمره معدود کشورهای تولیدکننده این محصول قرارمی‌گیرد.
وی افزود: هم اکنون این محصول در سه گرید آلومینا (کدمحصول: CFAL_80)، آلومینا سیلیکاتی (کدمحصول: CFAS-80) و سیلیکن کاربایدی (CFSC_80) با خواص مختلف تولید می شود.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان ره‌آورد مواد آپادانا گفت: این محصولات به دلیل پایداری حرارتی و شیمیایی بالا و نیز ماهیت تخلخل باز در کلیه کاربردهای انتقال سیالات اعم از فرایندهای فیلتراسیون مذاب فلزات، تصفیه بخارات اسیدی، پالایش آلاینده های سیالات صنعتی، پایه کاتالیست، سد شعله های نیروگاهی، کاشتنی های بدن و غیره مورد استفاده قرارمی گیرند.
پروانیان با بیان اینکه این محصولات بسته به نوع رده در محدوده دمایی 1200 تا 1500 درجه سانتیگراد و در هر شرایط شیمیایی اعم از اسیدی و بازی قابل کاربرد هستند، گفت: از خواص بارز قابل تغییر دراین محصولات می‌توان به درصد تخلخل، اندازه حفرات و در نهایت به سطح ویژه این محصولات اشاره نمود که این موارد در حین فرآیند تولید قابل تنظیم است.
وی افزود: استفاده ازاین محصول به عنوان فیلتر مذاب در ریخته‌گری قطعات ریختگی، پاکسازی و تصفیه ذوب از آخال‌ها و ذرات اکسیدی و نیز شکست جریان متلاطم و تبدیل آن به جریان آرام و در نتیجه عدم ماسه‌شویی در حین پر شدن قالب را به همراه دارد.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان ره‌آورد مواد آپادانا گفت: پایداری شیمیایی بالای این محصول خاصیت ممتازی را برای کلیه کاربردهای در معرض با انواع مواد خورنده و ساینده حتی در دماهای بالا فراهم می‌آورد.