تولید جنین آزمایشگاهی دام در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۲۰ دی ۱۳۹۴ | ۰۸:۴۵ کد : ۱۴۳۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۴
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید جنین آزمایشگاهی دام توسط شرکت دانش‌بنیان فکا، مستقر در این شهرک خبر داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی کشمیری با بیان این مطلب گفت: تولید جنین آ...
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید جنین آزمایشگاهی دام توسط شرکت دانش‌بنیان فکا، مستقر در این شهرک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی کشمیری با بیان این مطلب گفت: تولید جنین آزمایشگاهی دام در سطحی وسیع از اهداف این شرکت دانش‌بنیان بوده و این فعالیت‌ها به منظور تولید نتاج برتر از دام‌های با ظرفیت ژنتیکی مناسب و فریز نمودن آن‌ها برای استفاده در شرایط مورد نیاز است.
وی افزود: استفاده از این فناوری به منظور بهبود فرآیند تولید مثل دام‌ها در شرایط تنش گرمایی و همچنین کنترل انتقال عوامل بعضی از بیماری‌ها در فناوری‌های رایج دیگر است.
همچنین مدیرعامل شرکت فکا با بیان اینکه این فناوری با همکاری و تحت نظر مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور در حال انجام است، در خصوص مزایای این طرح گفت: استفاده‌ مکرر از یک حیوان ماده‌ برتر ژنتیکی، امکان سریع تست نتاج یک حیوان ماده و کاهش فاصله بین نسل‌ها، افزایش نرخ انتخاب برای صفات کمی و بهبود روند اصلاح نژاد از جمله این مزایا می‌باشد.
جمشید جلیل‌نژاد با اشاره به آزمایشگاه جنین‌شناسی این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: آزمایشگاه جنین‌شناسی در سال 1391 راه‌اندازی و تجهیز شد که ضمن تولید جنین‌های IVF در سطح پایلوت، هدف‌گذاری‌هایی نیز به منظور افزایش عملکرد کیفی و کمی انجام شد.
وی اضافه کرد: در این راستا ارتقای کمیت و کیفیت از مهم ترین برنامه‌های پروژه تولید جنین‌های آزمایشگاهی بوده است.
جلیل‌نژاد انجام تست ژنومیک گاوهای گله فکا به منظور تعیین گاوهای برتر از نظر ژنتیکی به عنوان دام دهنده، تولید جنین‌های تازه به منظور انتقال مستقیم به دام‌گیرنده از دام‌های برتر ژنتیکی و فریز جنین‌های تعیین شده و معمولی و استفاده آسان از آن‌ها در شرایط مزرعه را از جمله فعالیت‌های انجام شده در این آزمایشگاه دانست.