گفت و گو با رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در خصوص راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی

۱۱ مهر ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۳ کد : ۱۳۴۹۴ اخبار
تعداد بازدید:۵۹۵
پارک علم و فناوری در چه سالی در کرمان تاسیس شد و چند مرکز رشد در استان کرمان وجود دارد؟ در پی تفاهم نامه بین وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری و پروفسور عبدالسلام، فیزیکدان فقید پاکستانی و برنده ج ...
گفت و گو با رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در خصوص راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در گفت و گویی اختصاصی از راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در کرمان خبر داد وی در این گفت و گو مطرح کرد بر طبق مصوبه‌ی کارگروه ماده‌ی44 قانون رفع موانع سرمایه‌گذاری خطرپذیر و اصلاح نظام مالی کشور که در شهریورماه 1394 توسط رئیس جمهور ابلاغ گردید و بعد از ثبت این صندوق در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها، صندوق پژوهش و فناوری کرمان کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.
آنچه در بالا خواندید گزیده ای است از گفت و گو با رئیس پارک استان کرمان که در خصوص راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در کرمان صورت گرفت.  متن کامل این  گفت و گو به شرح زیر است:
پارک علم و فناوری در چه سالی در کرمان تاسیس شد و چند مرکز رشد در استان کرمان وجود دارد؟ 
در پی تفاهم نامه بین وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری و پروفسور عبدالسلام، فیزیکدان فقید پاکستانی و برنده جایزه نوبل فیزیک و همچنین رئیس وقت فرهنگستان علوم جهان سوم، براساس ماده واحده مصوب سال ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی، مرکز بین المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی (هایتک) در کرمان تأسیس گردید و اساسنامه آن در سال ۱۳۷۷ به تصویب هیئت محترم وزیران رسید. در اساسنامه آن فعالیت های پژوهشی، آموزشی و پارک علم و فناوری پیش بینی شده است. در پی تغییر ساختار وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سال 1381 و تغییر نام آن به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حوزه تجاری سازی فناوری و دانش های فنی توسعه یافته در دانشگاهها و پژوهشگاهها مورد توجه ویژه ای قرار گرفت.
در چند سال اول و تا سال 1386، حدوداً 10 پارک علم وفناوری در کشور با مجوز وزارت علوم تاسیس شد که با توجه به اینکه سال¬ها قبل در اساسنامه هایتک تاسیس پارک علم و فناوری پیش بینی شده بود یکی از این مجوزها به کرمان اختصاص داده شد. در حال حاضر این پارک دارای مرکز رشد واحدهای فناور در شهر کرمان و  7 مرکز رشد وابسته در شهرستانهای استان است.
یکی از موضوعاتی که مسئولان پارک علم و فناوری استان به‌صورت جدی در سال گذشته پیگیر آن بودند، راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری بود، در این خصوص توضیح بفرمایید؟
خوشبختانه در پایان سال گذشته با پیگیری‌های فراوان موفق به اخذ مجوز صندوق پژوهش و فناوری شدیم. یعنی بر طبق مصوبه‌ی کارگروه ماده‌ی44 قانون رفع موانع سرمایه‌گذاری خطرپذیر و اصلاح نظام مالی کشور که در شهریورماه 1394 توسط رئیس جمهور ابلاغ گردید، حداقل مبلغ لازم برای راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری، 30 میلیارد ریال بود. با ایجاد تعهد تامین حدود 51 میلیارد و دویست میلیون ریال و با 49 درصد سهم بخش دولتی و 51 درصد سهم بخش خصوصی توسط پارک علم و فناوری استان کرمان، کارگروه ماده‌ی 44 در آخرین جلسه‌ی خود در سال 1394 با تصویب این صندوق موافقت کرد. مصوبه فوق الذکر در تیرماه 1395 ابلاغ گردید و بعد از ثبت آن در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها، صندوق پژوهش و فناوری کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.
برای مطالعات بازاریابی بین‌المللی شرکت‌های دانش بنیان با نماینده‌ی تجار ایرانی حامی علم و فناوری، قراردادی به ارزش 300 هزار دلار امضا کردید؛ اجرای این تفاهم‌نامه در چه مرحله‌ای است؟
این تفاهم‌نامه 100 درصد اجرایی شده است و در توضیح بیشتر باید بگویم متعاقب برگزاری موفق جشنواره‌ی تجاری‌سازی در مهرماه سال گذشته توسط پارک علم و فناوری استان، بحث ایجاد مرکز بین‌المللی مبادلات تجاری و فن‌آوری پارک مطرح شد. با پیگیری‌های زیادی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشتیم، همزمان با برگزاری همایش بانوان کارآفرین، مرکز بین‌المللی مبادلات تجاری و فن‌آوری را در پارک علم و فناوری استان افتتاح کردیم و در حال حاضر با هدف تامین سرمایه برای شرکت‌ها، علاوه بر امارات متحده‌ی عربی با چهار کشور افغانستان، عراق، اتریش و ایتالیا رایزنی‌هایی صورت گرفته است و این کشورها تمایل دارند ارزش‌گذاری طرح‌ها را انجام دهند و طی مذاکراتی که با نمایندگان تجار ایرانی مقیم دبی انجام شد، توانستیم برگزاری جشنواره تجاری‌سازی فن‌آوری‌های برتر را در دبی آغاز کنیم. پس از اعلام و فراخوان، بیش از 110 شرکت درخواست حضور در جشنواره را اعلام کردند. مجری این جشنواره شرکت «‌الانجاز» بود. با رایزنی‌هایی که با پارک‌های کل کشور شد، مقرر گردید شرکت‌هایی که تمایل دارند در جشنواره شرکت کرده و حضور داشته باشند؛ طرح‌های خود را ارائه کنند. در این جشنواره، سرمایه‌گذاران و بازر‌گانانی که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند؛ به صورت رو در رو با مدیران شرکت‌ها مذاکره کرده و در صورتی که طرح‌ها برایشان جاذبه داشته باشد، عقد قرارداد می‌نمایند.
قبل از این نیز 7 طرح جهت ارزیابی و ارزش‌گذاری ارائه گردید که چهار طرح آن، جذب سرمایه‌گذار نموده و در شرف عقد قرارداد هستند که این امر یک موفقیت برای پارک کرمان است.
با توجه به تاثیرگذاری این جشنواره در سال گذشته امسال نیز قصد داریم جشنواره ای به سبک و سیاق گذشته برگزار کنیم تا در جذب سرمایه گذار برای محصولات شرکتهای مستقر در پارک و دانش بنیان گام موثری برداریم.
وضعیت کنونی مرکز بین المللی مبادلات تجاری و فناوری را چگونه ارزیابی می کنید؟ فعالیت های این مرکز در چه زمینه ای است و هدف از تاسیس این مرکز در استان کرمان چه بوده است؟
مرکز بین المللی مبادلات تجاری و فناوری پارک در بهمن ماه سال 94 تاسیس گردید. با توجه هدف پارک در خصوص حمایت از تجاری سازی فناوری و توجه ویژه به صادرات محصولات دانش بنیان، سه شرکت فعال در امر تجاری سازی فناوری در داخل و خارج کشور (شرکت آلا تجارت، شرکت ساحران و شرکت ارس دیبا) در این مرکز مستقر گردیدند و در حال ارائه خدمات تجاری سازی فناوری و صادرات محصولات دانش بنیان به شرکتهای مستقر در پارک کرمان و سایر پارک های کشور می باشند.
در یکی از مصاحبه‌های قبلی خود اظهار داشتید تعامل شرکت‌هایICT پارک با مرکز «آپا»‌ ضروری‌ست، در این خصوص توضیح می‌دهید.
مرکز «آپا‌» یک مرکز پشتیبانی و امدادرسانی و انجام برخی خدمات مربوط به پشتیانی و امدادرسانی در حوزه‌ی سامانه‌ها و سرویس‌های تحت شبکه است. در واقع یکی از نهادهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که در حال حاضر در پارک علم و فناوری استان قرار دارد. این مرکز در راستای فعالیت‌هایی که دارد، می‌تواند به شرکت‌هایICT پارک نیز خدمات خوبی را ارائه دهد و این خدمات طبیعتاً در هر سطحی که باشند، کمک موثری برای شرکت‌های ICT پارک هستند.
استاندار کرمان بارها اعلام کرده‌اند که شرکت‌های دانش بنیان، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه‌ی استان هستند، در خصوص تسهیل فرآیند دانش بنیان شدن شرکت ها توضیح بفرمایید؟
با توجه و عنایت استاندار محترم که بینش و آگاهی کافی از اقتصاد دانش بنیان دارند و به دستور و ریاست شخص ایشان و با دبیری رئیس محترم دانشگاه تحصیلات تکمیلی، سال گذشته یک کار‌گروه کاملا تخصصی و حرفه‌ای تحت عنوان «کارگروه فناوری استان کرمان» جهت بررسی و روند دانش‌بنیان شدن شرکت‌ها تشکیل شد تا فرایند دانش بنیان شدن شرکت‌ها را  تسهیل نموده و بتواند کمک شایان توجهی به آن‌ها بکند. با جدیت و تلاش ریاست دانشگاه، افراد زبده‌ای در کمیته‌های مختلف ارزیابی علمی، فنی، اقتصادی و حقوقی شرکت‌های متقاضی تعریف شده و پارک علم و فناوری استان نیز هر یک از این کمیته‌های هفت‌گانه را نمایندگی می‌کرد. در این راستا آیین‌نامه‌ی اجرائی کارگروه فناوری نیز تدوین شد که وظیفه‌ی آن، ارزیابی علمی و تجاری طرح‌های شرکت‌های متقاضی، ایجاد هماهنگی به منظور اعطای تسهیلات و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، جهت‌دهی حمایت از فعالیت‌های شرکت‌ها بر اساس قابلیت‌های استان و ساماندهی و تصویب سطح بهره‌مندی شرکت‌های دانش بنیان از کمک و تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری و بانک‌های عامل، معرفی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان به منظور پوشش بیمه و صدور ضمانت‌نامه اعتباری، معرفی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان به منظور مشارکت صندوق با این شرکت‌ها، معرفی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان جهت استفاده‌ی این شرکت‌ها از معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و استفاده از ظرفیت‌های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است. هم اکنون این کار‌گروه آغاز به کار کرده است  و یقیناً در سال جاری تاثیر آن به‌خوبی حس خواهد شد.
چه موانع و مشکلاتی بر سر راه شرکت‌های دانش بنیان قرار دارد؟
شرکت‌های دانش بنیان به سه تیپ تقسیم می‌شوند. تیپ اول شرکت‌های نوپایی هستند که در پارک مستقر می باشند. تیپ دوم شرکت‌های تولیدی هستند که کالا و خدمات دانش بنیان تولید می‌کنند و تیپ سوم شرکت‌های صنعتی هستند که دارای فعالیت دانش بنیان هستند. ما برای شرکت‌های تیپ یک، تسهیلات خوبی را در نظر گرفته ایم که مشخصاً خود پارک کمک می‌کند اما در مورد  شرکت‌های تیپ دو و سه که خارج از پارک بوده و به دلیل طولانی بودن فرآیند دانش بنیان شدن و نیاز به ارائه مستندات زیاد و عدم آگاهی بسیاری از شرکت‌ها و یا عدم تمایل برخی از آن‌ها به دانش‌بنیان شدن، باید بگویم که متاسفانه استقبال خوبی نشده است و از طرف آن‌ها تقاضا‌های زیادی نداشتیم. بنابراین تصمیم گرفتیم به صورت عکس، عمل کنیم و افراد حرفه‌ای آموزش دیده در پارک را سراغ شرکت‌ها بفرستیم و پتانسیل دانش بنیان شدن شرکت‌ها را یادآوری و خودمان برای انجام برخی از کارهای اولیه اقدام کنیم. نکته‌ی دیگر استفاده از ظرفیت صندوق نوآوری و شکوفایی است که متاسفانه از تسهیلات تخصیصی، سهم ناچیزی را داشت. البته به‌جز استان‌هایی مانند اصفهان و تبریز که استان‌های صنعتی هستند و شرکت‌های صنعتی بیشتری را دارند؛ سایر استان‌ها هم همین وضعیت را داشته و تنها استان تهران بود که توانست سهم قابل توجهی از اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی را به‌خود اختصاص دهد. از دیگر مشکلات ما، فاصله تا مرکز است، طبیعتاً هرچه از مرکز دورتر می‌شویم؛ دسترسی به مسئولان و ارتباط با آن‌ها مشکل‌تر است و شرایط استان‌هایی مانند استان کرمان که محرومیت بیشتری دارند؛ با استان تهران فرق می‌کند و تقاضا داریم این‌گونه اعتبارات توزیع وزنی استانی شوند.
در سال گذشته پارک علم و فناوری کرمان در لیست مراکز ارزیابی تقاضاهای اختراع قرار گرفت، در این خصوص توضیح بفرمایید؟
با پیگیری‌های انجام شده در سال گذشته، پارک علم و فناوری کرمان به یکی از مراکز ارزیابی تقاضاهای اختراع، تبدیل شد و در سال جاری به دنبال آن هستیم که بتوانیم دفتر مالکیت فکری را در پارک علم و فناوری تاسیس کنیم. کارهای اولیه انجام و قول‌هایی نیز در این زمینه داده شده که امیدواریم در سه ماهه‌ی دوم سال جاری این مجوز را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کنیم.
سال گذشته پارک علم و فناوری کرمان اقدام به ساخت ساختمان جدید و واگذاری زمین برای ساخت و ساز به شرکت‌های دانش بنیان مستقر کرده است، در این خصوص توضیح بفرمایید؟
سال گذشته پارک علم و فناوری اتفاقات خوبی را تجربه کرد، کلنگ ساختمان پارک علم فن‌آوری با متراژ بیش از 4300 متر مربع در خرداد ماه 94 به زمین زده شد که متعاقب آن، ساخت‌و‌ساز شروع شد و اکنون در مرحله‌ی خوبی از پیشرفت قرار دارد. همچنین پارک استان کرمان به عنوان چهارمین پارک کشور، به واگذاری زمین در قطعات 300، 600، 800 و1000 متری و حتی بیشتر به شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت و ساز ساختمان‌های مورد نیاز آن‌ها اقدام کرده و فرآیند جانمایی اراضی و واگذاری آن‌ها آغاز شده است. هم چنین قرار است چند شرکت داروسازی نیز به‌طور تخصصی کار خود را با ساخت و ساز ساختمان‌هایی در این اراضی شروع کنند. این اراضی در انتهای محور گردشگری هفت باغ و جنب باغ تاریخی شاهزاده ماهان قرار دارند.
از مراکز رشد وابسته به پارک استان کرمان چه حمایت هایی می شود؟
افزایش شرکت‌های دانش بنیان و توجه ویژه به این شرکت‌ها و حمایت از مراکز رشد شهرستان‌هایی مانند جیرفت، زرند، رفسنجان، سیرجان و بم از دیگر فعالیت‌های پارک علم و فناوری کرمان بود. روند پذیرش شرکت‌های شهرستانی تسهیل شد و حتی تفویض اختیاراتی را در شهرستان‌ها داشتیم تا داوری در شهرستان‌ها انجام شود و مجوز استقرار شرکت‌ها در شورای مرکزی صادر گردد. در سال گذشته مرکز رشد دانشگاه ولی عصر (‌عج) رفسنجان نیز زیر چتر حمایت پارک علم و فناوری قرار گرفت . با آموزش و پرورش استان، تعامل خوبی داشتیم و تقاضای پارک از پژوهشکده‌ی تعلیم و ‌تربیت برای ایجاد کانون خلاقیت و نوآوری مورد استقبال قرار گرفت که به‌زودی در یکی از ساختمان‌های این پژوهشکده، این کانون راه‌اندازی می‌شود و در شهرستان‌ جیرفت به مدت 25 سال ساختمانی به پارک علم و فناوری واگذار شد تا مرکز رشد در این منطقه‌ی کشاورزی و زرخیز توسعه یابد و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای تقویت کشاورزی منطقه به‌خوبی استفاده شود.
با توجه به نامگذاری سال جاری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل،  فعالیت¬ها و برنامه های پارک در خصوص تحقق این امر چیست؟
یکی از محورهای کلی تدوین شده در حوزه اقتصاد مقاومتی،اقتصاد دانش بنیان می باشد. با توجه به این موضوع، به جرات می توان گفت که تمام فعالیت های پارک در راستای تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی در استان است. یکی از مشکلات اساسی در تولیدات داخلی و اقتصاد کشور، عدم اتکای آنها به علم و تکنولوژی و تبعیت از علوم و دانش غربی است. از طرفی، متأسفانه کاربرد ناصحیح علم و دانش در جهتی غیر از جهت معیشت مردم و آسیبهای اساسی اقتصاد کشور، سبب شده است تا نه تنها وابستگی اقتصاد ملی به غرب و علوم غربی کاهش پیدا نکند، بلکه این وابستگی روزبه‌روز بیشتر شود و زمینه‌های شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی در کشور ایجاد نشود. این مسئله سبب شده است که مقام معظم رهبری در بیاناتشان در جاهای مختلف بر مسئله‌ی اقتصاد دانش‌بنیان تکیه کنند و آن را یکی از لوازم اقتصاد مقاومتی بدانند.
در همین راستا، دبیرخانه کمیته توسعه اقتصاد دانش بنیان و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی در پارک علم و فناوری استان کرمان تشکیل گردیده است که عمده برنامه¬های عملیاتی پیشنهادی این دبیرخانه شامل شناسایی اختیارات و مجوزهای مورد نیاز استان و احصاء قوانین و موانع اجرایی در حوزه اقتصاد دانش بنیان، شناسایی طرح های فناورانه و ایده های نو در زمینه کسب و کار، تهیه ساز و کار اجرایی جهت تجاری سازی طرح های دانش بنیان، پیاده سازی نظام حمایت از توسعه کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان، تدوین طرح  پیشنهادی جهت مطالعه و بررسی ظرفیت ها و توانمندی های استان کرمان در حوزه اقتصاد دانش بنیان و جهت دهی مناسب طرح های پژوهشی و پایان نامه های دانشجویی به سمت اولویت ها و مسائل اساسی توسعه استان است.
سایر برنامه های پارک علم و فناوری در ادامه سال جاری برای توسعه اقتصادی استان چیست؟
در نظر داریم در سال جاری فرآیند توسعه‌ی پارک استان کرمان را همانطور که در خور و شایسته‌ی این استان است؛ ادامه دهیم. در این سال ضمن ادامه‌ی انجام و اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های گذشته، تاسیس مرکز رشد علوم انسانی، راه اندازی یک مجله‌ی علمی و ترویجی در حوزه‌ی فناوری، برگزاری حداقل چهار دوره استارتاپ ویکند، چهار دوره ایده بازار، تلاش در جهت ورود و استقرار واحدهای تحقیق و توسعه‌ی شرکت های داخلی و خارجی در پارک و ایجاد برج فناوری در استان کرمان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی را خواهیم داشت. همچنین در مذاکر‌اتی که با شهرداری کرمان داشتیم، خواستار راه‌اندازی پارک «علم و فناوری کودک و نوجوان» در کرمان شدیم که این درخواست در شورای اسلامی شهر به تصویب رسید و امیدواریم در سال جاری پارک مذکور راه‌اندازی گردد.