برگزاری نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور هشتم و نهم بهمن ماه در اهواز

۱۳ بهمن ۱۳۹۳ | ۰۸:۴۴ کد : ۱۲۸۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۱
نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور با حضور جمعی از مسوولان استانی و کشور، هشتم و نهم بهمن ماه در محل مهمانسرای شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اهواز برگزار شد.دکتر وحید احمدی معاو...
نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور با حضور جمعی از مسوولان استانی و کشور، هشتم و نهم بهمن ماه در محل مهمانسرای شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اهواز برگزار شد.

دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور اظهار داشت پارک ها و شرکت های دانش بنیان عرضه کنندگان اصلی علم و فناوری به منظور رفع نیازها ی علمی در کشور هستند.

وی به برخی نگرانیها در خصوص این پارکها اشاره کرد و افزود:یکی از نگرانی ها افزایش شمار شرکت های دانش بنیان از پنج هزار به 10 هزار واحد می باشد که ممکن است با عرضه زیاد تقاضایی برای آنها وجود نداشته باشد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه پارکها محصول دوران خودآگاهی بعد از انقلاب اسلامی هستند تصریح کرد: با بوجود آمدن دنیای پیچیده جدید از نظر نظام فکری و ساختاری، استانداردهای جدیدی نیز لازم است.

وی با اشاره به فعالیت سه گروه پارک علم و فناوری در کشور گفت: پارک های قدیمی تر با قدمت 15 سال، پارک های با قدمت هشت تا 10 سال و پارک های جدید از جمله این گروهها هستند.

احمدی با اشاره به اینکه شرایط رشد پارک ها با هم متفاوت است اضافه کرد: باید تور مجازی در پارکهای علم و فناوری برای همه افراد ایجاد شود تا همه جای دنیا از وضعیت پارک ها آگاه باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: هر پارکی باید ظرفیت های استانی خود را شناسایی کرده تا جایگاه واقعی خود را پیدا کند و از موازی کاری ها پرهیز شود.

وی گفت : همچنین باید کیفیت ها و توانمندی ها را در قالب اولویت های منطقه ای و کشوری تنظیم کرده ، ارتباطات بین المللی را افزایش دهیم و کیفیت و عدم انحراف از ماموریت ها و مسوولیت ها را به صورت جدی دنبال کنیم.

احمدی افزود: با گذشت 15 سال از عمر پارک های علم و فناوری، در حال حاضر شاهد ظرفیت بسیار بالا از جمله ساختاری، نیروی انسانی، فرهنگی و تشکیلاتی در مجموعه کشور هستیم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بایدنگرشی نو به نقش آفرینی علم و فناوری در عرصه توسعه داشته باشیم چرا که برای توسعه و ادامه حیات رقابتی کشور در منطقه و دنیا ، توسعه علمی نقش مهمی دارد.

'محمد جواد قاسمی'مشاور ارشد قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل نیز طی سخنانی بر ضرورت تاسیس شعبه مجمع خیران حامی فناوری در تمام استانهای کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم به منظور بین المللی شدن سه محور را به عنوان اصول برنامه پنج ساله ششم خود تعیین کرده است اظهار کرد: بین المللی شدن دانشگاهها و رسیدن به تراز جهانی، خلاقیت و نوآوری و دانشگاههای کارآفرین از جمله این محورها می باشد.

قاسمی گفت: افزایش سرمایه فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی از جمله نتایج بین المللی شدن است