طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی با راندمان بالا توسط پارک علم و فناوری استان هرمزگان

۲۸ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۲ کد : ۱۲۷۵۸ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۰
یک واحد فناور در پارک علم و فناوری استان هرمزگان اقدام به طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی کرده که با توجه به مینیمم کردن تابع هزینه و انرژی عمل می کند. دکتر پویان ادیبی مدیر مرکز رشد واحدهای ف...
طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی با راندمان بالا توسط پارک علم و فناوری استان هرمزگان
 
یک واحد فناور در پارک علم و فناوری استان هرمزگان اقدام به طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی کرده که با توجه به مینیمم کردن تابع هزینه و انرژی عمل می کند.
 دکتر پویان ادیبی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان با اعلام این خبر افزود: این طرح توسط واحد فناور سپند آرمان نوین انرژی به مدیرعاملی شهریار بازیاری مطرح شده است که ایده مذکور در مرحله رشد مقدماتی مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان پذیرش شده است.
وی در تشریح جزئیات این طرح خاطرنشان کرد، یکی از فناوری های جدید تولید انرژی، فناوری سامانه فتوولتاییک یا برق خورشیدی است، که در کنار سامانه های تولید انرژی دیگر همچون انرژی باد، جزر و مد دریا، بیومس و … به سرعت در حال گسترش و رشد می باشد.
ادیبی ادامه داد، سامانه های خورشیدی فتوولتاییک به دلیل قابل استفاده بودن در اکثر نقاط زمین و از طرفی عدم نیاز به مواد خام اولیه برای تولید انرژی و تنها نیاز به یک محیط مستقل برای نصب، به یک منبع تولید انرژی قابل اعتماد تبدیل شده است که برای استفاده از آن در مقیاس های بالا مورد توجه خاصی قرار گرفته اند و تلاش می شود تا با استفاده از تکنولوژی پیشرفته به نسل جدیدی از آنها دست پیدا کرد که دارای راندمان بالاتر و حجم کمتری باشند.
 مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، در سیستم ردیاب خورشیدی هدف این است تا در هر لحظه از زمان ماژول به صورتی قرار بگیرد که تا حد امکان بیشینه تابش خورشید را دریافت کند.
ادیبی گفت: این ردیاب موقعیت خورشید در طول یک سال را در یک منطقه بر اساس روابط نجومی وابسته به طول و عرض جغرافیایی تعیین نموده و در هر زمان می تواند زاویه تابش خورشید بر سطح زمین در آن منطقه را محاسبه نموده و ردیاب را با دادن این اطلاعات، بدون نیاز به سنسورهای نوری، به صورت عمود بر راستای تابش خورشید قرار دهد.