بازدید از پارک علم و فناوری استان اردبیل

۲۶ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۰:۱۱ کد : ۱۲۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۴
در طی مراسمی که  با حضور دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر مجید خدابخش استاندار محترم استان اردبیل، دکتر گودرز صادقی سرپرست دانشگ...
 بازدید از پارک علم و فناوری استان اردبیل
در طی مراسمی که  با حضور دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر مجید خدابخش استاندار محترم استان اردبیل، دکتر گودرز صادقی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی و مدیران دستگاهها اجرایی استان و نیز اساتید و کارکنان دانشگاه محقق اردبیلی صورت گرفت پس از سخنرانی آقایان دکتر گودرز صادقی، دکتر خسرو  پیری و دکتر مجید خدابخش حکم سرپرستی پارک علم و فناوری استان اردبیل که توسط دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به امضا رسیده بود رسماً به دکتر قلی پوری اعطاء گردید.
در ابتدای مراسم دکتر گودرز صادقی، سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی ضمن خیرمقدم گویی به حاضرین بویژه جناب آقای دکتر خسرو پیری، از تلاش های مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راه اندازی پارک علم و فناوری استان اردبیل قدرادانی کردند و اظهار امیدواری نمودند با تلاش های سرپرست پارک و همدلی مدیران اجرایی استان، شاهد شکوفایی استعداد ها در استان اردبیل و  رفع موانع و مشکلات پیش روی اشتغال و توسعه شرکت های دانش بنیان باشیم. ایشان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری همدلی و همزبانی را لازمه توسعه و پیشرفت در حوزه های مختلف عنوان کردند و اظهار امیدواری نمودند در سال جدید بتوانیم گام های موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی برداریم.
دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم طی سخنرانی خویش بیان داشتند: ۸۰ درصد اقتصاد کشور باید در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد تا اقتصاد کشور پویایی خود را به دست آورد.
دکتر خسرو پیری اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های گذشته آنچنان که اقتصاد کشور باید در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد انجام نشده است و دانشگاه‌ها در این راستا وظیفه بسیار اساسی دارند.
وی با بیان اینکه یکی از راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری توسعه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: دانشگاه‌ها باید با برنامه‌ریزی مناسب و دقیق برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدامات بسیار اساسی و سازنده‌ای انجام دهند.
دکتر پیری تصریح کرد: ورودی پارک‌های علم و فناوری باید خروجی دانشگاه‌ها باشد و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها یک کارآفرین نمونه و برتر در راستای اشتغالزایی بوده و در این زمینه گام اساسی بردارند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه باید در سیستم دانشگاه‌ها تحولی بسیار اساسی ایجاد کنیم، افزود: لازمه این تحول ارج نهادن به دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری و توسعه کارآفرینی است که باید با الگو قرار دادن شعار سال همدلی و همزبانی را در بین اساتید و دانشجویان ارتقا دهیم.
وی بیان کرد: دانشگاه‌ها باید به سمت فناوری‌های بنیادین و کارآفرینی سوق داده شوند و در کنار توسعه صنعت و تکنولوژی نوآوری نیز چه در سطح استان  و چه در سطح کشور به وجود آید.
دکتر پیری خاطرنشان کرد: برای افزایش قدرت چانه‌زنی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در مذاکرات ۵+۱ باید دانشگاه‌ها در حوزه هسته‌ای و درمانی به نحو اساسی وارد شوند و در این راستا تعامل همه‌جانبه‌ای برای ارتقای این علم داشته باشند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه باید مراکز نوآوری و انتقال تکنولوژی در دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی شود، گفت: دفاتر انتقال تکنولوژی باید در دانشگاه‌ها شکل بگیرد که این امر یک راهکار اساسی برای توسعه کارآفرینی و انتقال تکنولوژی است.
وی تصریح کرد: مهمترین اولویت وزارت علوم، تحققیات و فناورزی تقویت و اجرای برنامه‌ها برای افزایش تعاملات بین‌المللی بوده و همگان از جمله دستگاه‌های اجرایی و اساتید با همدلی و همزبانی یک برنامه هدفمند و راهبردی داشته باشند.
دکتر پیری افزود: دانشگاه‌ها باید در حوزه اشتغالزایی پایدار و ایجاد توانمندی در فارغ‌التحصیلان برای تقویت کارآفرینی تمام تلاش خود را به کار بگیرند و در این راستا باید حمایت اساسی توسط دولت از پارک‌های علم و فناوری  شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شود تا پویایی خاصی در اقتصاد کشور به وجود آید.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: استان اردبیل دارای ظرفیت‌های بسیار عظیمی در حوزه دانشگاه، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان بوده و باید از این ظرفیت‌ها علاوه بر توسعه کارآفرینی و اشتغال در استان برای تعاملات بین‌المللی نیز استفاده بهینه شود.
در ادامه دکتر مجید خدابخش، استاندار اردبیل به ایراد سخنرانی پرداختند، ایشان اظهار داشتند: در استان اردبیل با ایجاد پارک علم و فناوری و اختصاص 10  هکتار زمین به این پارک تحولات عظیمی در حوزه ارتقای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود و باید همگان با وحدت و همدلی در این راستا حمایت‌های همه‌حانبه‌ای داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اشتغال یکی از دغدغه‌های جوانان فارغ‌التحصیل است، گفت: ایجاد پارک‌ها علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان بی‌شک این دغدغه بسیار مهم جوانان را رفع می‌کند.
خدابخش با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌ها نقش بسزایی در تولید فکر و ایده به ثروت دارند، افزود: امیدواریم در سال آینده با مدیریت راهبردی و دقیق شاهد افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم.
استاندار اردبیل تصریح کرد: بنیاد نخبگان ، پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها نقش بسیار اساسی در کارآفرینی و اشتغال در جامعه دارند و باید تعاونی‌های کار‌آفرینی با مشارکت اساتید دانشگاه‌ها برای توسعه اشتغال تلاش کنند.
رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل با بیان اینکه یکی از راه‌های میانبر برای اشتغال جوانان و به ویژه فارغ‌التحصیلان راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: در این زمینه دولت نیز با ارائه تسهیلات و حل برخی مشکلات در حوزه خدمات‌دهی می‌تواند در راستای اشتغالزایی گام اساسی بردارد.
خدابخش اظهار کرد: دانشگاه محقق اردبیلی باید حمایت‌های همه‌جانبه‌ای از پارک علم و فناوری داشته باشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری از اولویت‌های اساسی استان بوده که در این راستا اقدامات سازنده‌ای انجام شده است.
در ادامه، مراسم اعطای حکم دکتر عبدالقیوم قلی پوری به عنوان سرپرست پارک علم و فناوری استان اردبیل انجام شد و احکام شورای پارک علم و فناوری استان اردبیل نیز به اعضای شورا اعطا گردید.
در پایان مراسم تبادل تفاهم نامه های همکاری بین پارک علم و فناوری استان اردبیل و سازمان جهاد کشاورزی استان، دانشگاه محقق اردبیلی و مرکز تحقیقات پلیس ناجا انجام گردید.