رونمایی از نسل دوم و سوم سامانه راکت هوشمند اطفای حریق در پارک علم و فناوری فارس

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۶ کد : ۱۱۷۱۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۰
نسل دوم و سوم سامانه راکت هوشمند اطفای حریق توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس طراحی و ساخته شده است در مراسمی با حضور مدیران کشوری و استانی در محل پارک علم و فناوری فارس ...
رونمایی از نسل دوم و سوم سامانه راکت هوشمند اطفای حریق در پارک علم و فناوری فارس
نسل دوم و سوم سامانه راکت هوشمند اطفای حریق توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس طراحی و ساخته شده است در مراسمی با حضور مدیران کشوری و استانی در محل پارک علم و فناوری فارس رونمائی شد.
دکتر سید مهدی نصیری، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری در این مراسم با اشاره به تلاش متخصصان و توان داخلی این شرکت که در مرکز رشد جامع فناوری مستقر است، گفت: این محصول منحصر بفرد است و به صورت کاملا بومی طراحی و ساخته شده است.
مدیر عامل شرکت آلتون صنعت جنوب، مجری و طراح این سامانه گفت: سامانه راکت هوشمند اطفای حریق که برای نخستین‌بار در جهان طراحی و در شیراز ساخته شده است بر روی بالگرد و هواپیما نصب و عملیات خاموش کردن آتش را در ارتفاع بالا انجام می‌دهد.
این سامانه به صورت خودکار و هوشمند قابلیت تنظیم در ارتفاع را دارد و دارای ویژگی حمل و انبارش در نقاط مختلف، و قابل استفاده در حریق‌های بیابانی، جنگلی و مراتع است.
گفتنی است: مواد اطفایی موجود در این سامانه هیچ‌گونه آلایندگی زیست‌محیطی ندارد و تمام مصالح و مواد اولیه تولید آن در کشور موجود است و قابلیت تغییر در ساختار مواد اطفایی برای سوخت‌های مختلف و لکه‌گیری حریق را دارد.
توجه به چهار شیوه اطفای حریق پرتاب شامل سردکردن، حذف اکسیژن و دو مرحله جداسازی و قطع سوخت و مرحله شکستن واکنش‌های شیمیایی، اختلاف عملکرد سامانه راکت هوشمند اطفا حریق با آب‌پاش‌های هوایی است که در نقطه‌زنی حریق را مهار کرده و از هدررفتن مواد اطفایی جلوگیری می‌کند.
در این سامانه به روش و متدهای روز دنیا بر اساس استاندارد «سی تی آی اف» کمیته فنی بین‌المللی پیشگیری و اطفای حریق و استاندارد «ان اف پی آ» توجه ویژه شده و با پژوهش و مطالعات بر روی تکنولوژی‌های نوین دنیا در این زمینه، این سامانه در نوع خود بی‌نظیر است.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آلتون صنعت جنوب بیان داشت: راکت این سامانه هوشمند به وزن 1.5 تن و در ارتفاع 300 متری توسط بالگرد برای اطفای حریق قابل پرتاب و اجراست.
این سامانه در صورت نیاز ابتدا در استان فارس به عنوان پایلوت و سپس در استان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.