رئیس پارک علم و فناوری خراسان: راه اساسی خروج صنعت از رکود، اتخاذ روش های فناورانه و دانش بنیان است

۱۱ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۷ کد : ۱۱۰۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۶
دکتر علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان در اجلاس روسای مجامع مشورتی توسعه استان های کشور به ریاست دکتر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که در تهران برگزار شد به سخنرانی در خصوص چالش ...
رئیس پارک علم و فناوری خراسان: راه اساسی خروج صنعت از رکود، اتخاذ روش های فناورانه و دانش بنیان است
دکتر علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان در اجلاس روسای مجامع مشورتی توسعه استان های کشور به ریاست دکتر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که در تهران برگزار شد به سخنرانی در خصوص چالش های پیش روی صنعت و توسعه یکپارچه کشور پرداخت.
 
رئیس پارک علم و فناوری خراسان ضمن اشاره به اهمیت مدیریت دانشی- دانایی در توسعه یکپارچه کشور و افق ایران 1404 اظهار کرد: امروزه کشورها نه تنها از توسعه، بلکه از توسعه پایدار هم عبور کرده اند و بحث توسعه یکپارچه(integrated) که در آن همه اجزا به صورت یک سیستم دیده می شوند مطرح است.
 
دکتر علم الهدایی تاکید کرد: طبق سیاست های کلی ابلاغی برنامه ششم مقام معظم رهبری به دولت، پیشتازی در عرصه های اقتصاد مقاوتی، علم و فناوری، جبران عقب ماندگی های گذشته و مقاوم سازی فرهنگی مورد تاکید قرار گرفته است و علاوه بر آن گفتمان سازی علمی و فناوری به عنوان الزامات تحقق اقتصاد مقاوتی مورد اشاره قرار گرفته است.
 
رئیس پارک علم و فناوری خراسان افزود: بر اساس برنامه پنجم می بایست یک چهارم تولید ناخالص ملی(GDP)، از محل تولیدات دانش بنیان میسر شود که التحقیق این اتفاق نیفتاده است و نسبت واردات به صادرات دانش بنیان در حدود ده برابر است.
 
دکتر علم الهدایی افزود: علیرغم همه تلاش های  انجام گرفته و رشد بالای تولید علمی کشور، هنوز نرخ تبدیل دانش به فناوری و خلق ثروت پایین بوده و متاسفانه بسیاری از صنایع ما به تحقیق و توسعه (R&D) اعتقادی ندارند.
 
رئیس پارک علم و فناوری خراسان تصریح کرد: هم اکنون20 درصد شاغلین در صنعت کشور دارای تحصیلات عالیه هستند و راه اساسی خروج صنعت از رکود، اتخاذ روش های دانش بنیانی و نوآورانه به جای دادن تسهیلات است.
 
وی خاطر نشان کرد: صنعت باید به انجام کارهای علمی باور کافی داشته باشد و روش های سنتی را کنار بگذارند.
 
دکتر علم الهدایی در پایان با اشاره به مشکلاتی که پارک های علم و فناوری با آن مواجه هستند ادامه داد: پارک های علم و فناوری کشور نیاز به زیرساخت دارند درحالیکه اگر مجموعه اعتبارات پارک های زیر نظر وزارت علوم جمع شود به اندازه یک دانشگاه متوسط هم نمی شود، در حالی که توسعه فناوری، گلوگاه امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و توسعه یکپارچه کشور است.