رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان: مهمترین فعالیت مرکز تخصصی آپا اطلاع رسانی، ارتباط و هماهنگی با مؤسسات، سازمانها و شرکتهای داخلی و بین المللی است

۰۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۳ کد : ۱۱۰۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۰
دکتر عباس قوام رئیس پارک علم وفناوری استان کرمان در نخستین همایش مرکز تخصصی آپا با اشاره به افتتاح مرکز (آپا) در نیمه بهمن سال 94 با حضور دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مهندس جهان...
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان: مهمترین فعالیت مرکز تخصصی آپا اطلاع رسانی، ارتباط و هماهنگی با مؤسسات، سازمانها و شرکتهای داخلی و بین المللی است
 

دکتر عباس قوام رئیس پارک علم وفناوری استان کرمان در نخستین همایش مرکز تخصصی آپا با اشاره به افتتاح مرکز (آپا) در نیمه بهمن سال 94 با حضور دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مهندس جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: این مرکز از آن زمان  فعالیت خود را در "پارک علم و فناوری استان کرمان" آغاز نموده وتا کنون ادامه دارد.
وی مهمترین فعالیت این مرکز را  اطلاع رسانی (مستند و قابل اطمینان بودن اطلاعات)، آموزش، مشاوره ، پیشگیری و پاسخگویی، تست نفوذ و ارزیابی امنیتی، ارتباط و هماهنگی با مؤسسات، سازمانها و شرکتهای بین المللی و داخلی است.
دکتر قوام در ادامه گفت: در عصر اطلاعات، مقوله امنیت اطلاعات نه بصورت یک کالا و یا محصول بلکه بصورت یک فرآیند بایستی دیده بشود و ما نباید امنیت را در حد یک محصول، خواه نرم افزاری و یا سخت افزاری تنزل بدهیم.
وی با بیان اینکه در اغلب کشورهای پیشرفته جهان جهت پاسخ به رخدادهای امنیتی، گروه های تخصصی با نام تجاری CERT  (Computer Emergency Response Team)وجود دارد؛ عنوان کرد: این گروه ها به نوعی مرجع رسمی در زمینه امنیت می باشند. در کشور ما مراکز آپا (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رایانه ای) نیز با همین هدف و در همین راستا ایجاد شده اند.
دکتر قوام با ارائه وضعیت واحدهای فناور و موسسات مستقر در پارک علم و فناوری استان گفت: هم اکنون 27 شرکت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در مرکز رشد و پارک استان فعالیت می کنند.
سرپرست دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان در نخستین همایش مرکز تخصصی آپا ضمن یاد وخاطر شهیدان رجایی وباهنر وگرامیداشت هفته دولت اظهارداشت: گرچه رسالت اصلی دانشگاه تولید علم است؛ ولی در پاسخگویی به نیازهای تخصصی جامعه نیز باید فعال باشد.
محمد جواد آروین؛ افزود: امروزه بحث فناوری وتبادل در فضای مجازی (IT)  وکامپیوتر جزء لاینفک زندگی امروز شده است و با گسترش اینترنت و فضاهای شبکه ای در کشورمان، لزوم امنیت برای فعالیت در فضاهای مجازی بیش از پیش احساس می شود.
وی تصریح کرد: هراس از هجوم اطلاعات آلوده و مخرب و یا نفوذ از طریق اینترنت و فضاهای مجازی واکنشی منطقی است بنابراین به کار گیری روش ها و راهکارهای مختلف برای پیشگیری از نفوذ داده های مخرب، مضر وگزینش اطلاعات سالم در این شبکه ها کاملا ضروری  به نظر می رسد.
آروین با بیان اینکه مرکز آپا دانشگاه تحصیلات تکمیلی می تواند با استفاده از ابزارهای تخصصی تست نفوذ در وب سایت ها را انجام دهد تصریح کرد: این مرکز با پشتیبانی دانشکده برق و کامپیوتر این دانشگاه و با داشتن زیر ساخت های لازم توان ارایه خدمات در جهت رفع مشکلات امنیتی کلیه ادارات و سازمان های استان را دارد.