رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان از راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهت تقویت اقتصاد دانش بنیان خبر داد

۲۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۲:۱۸ کد : ۱۱۰۰۶ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۷
دکتر علی فتی رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در نشست هماهنگی راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری با بیان اینکه فضای کسب و کار در دنیا تغییر یافته است، عنوان کرد: صندوق پژوهش و فناوری با هدف ح ...
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان از راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهت تقویت اقتصاد دانش بنیان خبر داد
 
دکتر علی فتی رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در نشست هماهنگی راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری با بیان اینکه فضای کسب و کار در دنیا تغییر یافته است، عنوان کرد: صندوق پژوهش و فناوری با هدف حمایت از طرح های پژوهشی فناورانه و نوآورانه فعالیت می کند.
وی ادامه داد: در سال ۹۲ هیئت امنای جدید صندوق پژوهش و فناوری به ریاست دکتر روحانی رئیس جمهور تشکیل شد و صندوق شکل قانونی به خود گرفت و در همان سال اول دولت با وجود مشکلات ۳۰۰ میلیون دلار در صندوق قرار داد و هم اکنون سرمایه صندوق هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که ۹۰۰ میلیارد تومان از این سرمایه به شرکت های دانش بنیان داده شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان افزود: این صندوق قرار است سود ده باشد و بر این اساس تفکر غیردولتی در آن قرار گرفته است و راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری با مشارکت بخش خصوصی و نهادها و سازمان های دولتی در استان محقق می شود.
دکتر فتی تصریح کرد: این صندوق تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه برای طرح های دانش بنیان ارائه می دهد که راه اندازی آن موجب رونق کسب و کار در استان می شود.
وی با اشاره به ملزومات راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری، اظهار داشت: میزان سرمایه آورده استان ها برای راه اندازی صندوق یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است و به هر میزان استان آورده اختصاص دهد به همان میزان نیز صندوق به سرمایه صندوق استان اختصاص خواهد داد و اضافه می کند.
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان با اشاره به ترکیب سهامداران صندوق پژوهش و فناوری، عنوان کرد: ۵۱ درصد از سهام این صندوق متعلق به بخش خصوصی شامل شرکت ها و موسسات و ۴۹ درصد آن مربوط به بخش دولتی شامل دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و شرکت های دولتی و موسسات دانش بنیان است.
دکتر فتی گفت: پارک علم و فناوری با راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری به دنبال تقویت اقتصاد دانش بنیان است که تاثیر بسزایی در تولید داخلی خواهد داشت و راه اندازی این صندوق گام مهمی در کمک به تجاری سازی محصولات دانش بنیان در سال اقتصاد مقاومتی است.
دکتر جاسم جادری در این نشست با بیان اینکه از ظرفیت بخش خصوصی و خیرین باید برای راه اندازی این صندوق بیشتر استفاده شود، عنوان کرد: شرکت های دولتی و غیردولتی فعال در استان در این زمینه می توانند کمک خوبی داشته باشند.
 وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان در کشور درآمدهای بسیار خوبی کسب کرده اند و هرمزگان می تواند در این زمینه جزء استان های پیش رو باشد.
استاندار هرمزگان افزود: دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی و اساتید و بزرگان علمی باید در زمینه راه اندازی شرکت های دانش بنیان پیش قدم شوند تا شرکت های دانش بنیان بیشتری در استان راه اندازی شود.
 جادری با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان یکی از بخش های اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند با تولید ثروت و کسب و کار نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند که در این راستا صندوق پژوهش و فناوری با ارائه تسهیلات مناسب می تواند موجب فعال شدن شرکت های دانش بنیان در استان هرمزگان شود که گام مهمی در جهت اقتصاد مقاومتی است.
 وی بر لزوم تامین سرمایه راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری در هرمزگان تاکید کرد و بیان داشت: دانشگاه ها باید در زمینه تولید ثروت و تبدیل علم و دانش به کار و ثروت پیشگام باشند و در دانشگاه های استان باید به سمت ایجاد فناوری های درآمدزا برویم.