دیدار رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان با نماینده شهرستان های مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی

۰۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۵ کد : ۱۰۶۷۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۴
دکتر بابک مختاری رییس پارک علم و فناوری استان خوزستان با نماینده شهرستان های مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی به منظور ارایه گزارش عملکرد پارک و بررسی وضعیت آموزش عالی اس ...
دیدار رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان با نماینده شهرستان های مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی
 
دکتر بابک مختاری رییس پارک علم و فناوری استان خوزستان با نماینده شهرستان های مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی به منظور ارایه گزارش عملکرد پارک و بررسی وضعیت آموزش عالی استان در پارک علم و فناوری خوزستان دیدار و گفتگو کرد.
وی با اشاره به عدم تخصیص  اعتبار یک درصد پژوهشی شرکت ها و دستگاه های دولتی به ویژه شرکت های نفتی به مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری استان گفت: متاسفانه در چند سال اخیر مبلغی از این بودجه به مراکز آموزش عالی در استان اختصاص نیافته که بسیار تاسف آور است.
دکتر مختاری ادامه داد: این میزان بودجه که در سال های ۹۱-۱۳۸۷ مبلغی بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان بوده گاها بدون تخصیص به مراکز آموزش عالی و توسعه و تجهیز آزمایشگاهی مراکز، بازگشت داده شده است.
وی با استناد به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: به عنوان مثال در سال ۹۰ این بودجه ۱۰۶ میلیارد تومان بوده که طبق قانون می توانست ۳۰ درصد آن را بدون هیچ گونه قرارداد پژوهشی صرف توسعه زیرساخت آزمایشگاهی دانشگاه های استان و پارک علم و فناوری کرد اما متاسفانه علی رغم همه پیگیری ها، این شرکت ها از انجام تکلیف قانونی خود، خودداری کردند.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به حضور بیش از نیمی از نمایندگان استان در کمیسیون انرژی؛ خواستار توجه و پیگیری ویژه نمایندگان به تخصیص این اعتبار شد و تصریح کرد: به جرأت می توان گفت اگر بودجه یک درصد نفت دو سال به مراکز آموزش عالی استان تخصیص یابد شاهد تحول بزرگی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری استان خواهیم بود.
دکتر مختاری همچنین وضعیت صنایع استان را در مقایسه با سایر استان ها مطلوب ندانست و عنوان کرد: با یک بررسی کوچک در می یابیم صنایع استان ارزش افزوده کمتری در مقایسه با سایر استان های کشور ایجاد می کنند و لازم است در راهبرد توسعه صنعتی استان تجدید نظر اساسی به عمل آید.
وی بیان کرد: در این راستا می بایست توسعه صنایع کوچک و متوسط که اشتغال زایی و ارزش افزوده بالا و سرمایه بری کمتری دارند جایگزین تاسیس و توسعه صنایع بزرگ شوند.  
نماینده مردم شهرستان های مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی؛با اشاره به این موضوع که اشتغال زایی بزرگترین خواسته مردم است بیان کرد: ایجاد بستر کاری مناسب و اشتغال زایی بزرگترین خواسته مردم است.
علی عسگر ظاهری ذهنیت سازی درست را مساله مهمی دانست که باید به آن بیشتر توجه نمود و گفت: پیش از انجام پروژه های بزرگ باید بستر سازی فکری کرد و سپس به اجرای ایده ها و برنامه ها پرداخت.
وی با تاکید بر اینکه همه تلاشمان را در جهت همگرایی و وحدت با نمایندگان استان، برای پیگیری مسایل و مشکلات به ویژه در حوزه آموزشی و پارک علم و فناوری به کار خواهیم بست اظهار داشت: در تحقق برنامه ها و اهدافی که برای پیشبرد منطقه داریم به مشاوره ها، ایده ها و توانمندی های پارک علم و فناوری نیاز داریم.
ظاهری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید کرد: اولویت نخست ما باید تغییر در سبک زندگی مردم منطقه به ویژه در زمینه اشتغال زایی و توسعه حوزه کسب و کار باشد.
نماینده مردم شهرستان مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: راه اندازی اشتغال های کوچک و زود بازده، فعال کردن طرح های کوچک کشاورزی، از جمله برنامه ها و اهدافی است که در نظر داریم و نتیجه خوبی در پیش خواهد داشت.
گفتنی است؛ در این نشست دکتر علیرضا زراسوندی رییس بنیاد نخبگان استان و آقای سیروس داوودی مشاور کار آفرینی رییس پارک علم و فناوری استان هم حضور داشتند که به اظهار نظر در خصوص مسایل و مشکلات حوزه آموزش عالی و بررسی راه های ایجاد کسب و کارهای کوچک و زودبازده پرداختند.