اطلس دریایی ویژه مراکز رشد و پارک علم و فناوری هرمزگان باید تهیه شود

۱۳ بهمن ۱۳۹۴ | ۰۹:۴۵ کد : ۱۰۶۶ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۸
محمد سعید سیف دبیرستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درنشست مشترک با واحدهای فناور مراکز رشد پارک علم و فناوری هرمزگان برتهیه اطلس توانمندی های دریایی براساس...
 اطلس دریایی ویژه مراکز رشد و پارک علم و فناوری هرمزگان باید تهیه شود
محمد سعید سیف دبیرستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درنشست مشترک با واحدهای فناور مراکز رشد پارک علم و فناوری هرمزگان برتهیه اطلس توانمندی های دریایی براساس نیازهای مراکز رشد و پارک علم و فناوری تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سیف دراین نشست با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان و فناوری های دریایی حمایت ویژه می کند، گفت: استان هرمزگان با توجه به توانمندی در حوزه دریایی نیازمند تهیه اطلس دریایی است.
وی با اشاره به کتابچه و راهنمای مختلف از بخش های گوناگون هرمزگان از جمله گردشگری افزود: این کتاب ها استفاده خاص خود را دارد و متناسب با جامعه هدف تهیه کننده آماده شده و دیدگاه های مراکز رشد و پارک علم و فناوری در آنها لحاظ نشده است از این رو می بایست اطلس ویژه مراکز رشد و پارک در حوزه دریایی تهیه شود.
دبیرستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هرمزگان برای اینکه بتواند مسیر پیشرفت دریایی خود را با برنامه مشخص ادامه دهد نیاز به تهیه طرح جامع توسعه دریایی دارد.
سیف ادامه داد: این کار می تواند توسط مسئولان هرمزگان انجام شود تا مسئولان بدانند استان طی چند سال آینده در زمینه دریا باید به چه نقطه ای برسد.
وی با استقبال از پیشنهادات پارک علم و فناوری هرمزگان از پیگیری این پیشنهادات توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
دبیرستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخصوص پیشنهاد راه اندازی آزمایشگاه دریایی نیز گفت: برای این منظور هزینه ای پرداخت نمی شود، ولی راه اندازی شبکه آزمایشگاه های دریایی مورد حمایت قرار می گیرد.
دراین نشست همچنین علیرضا نصیری سرپرست معاونت فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان به فعالیت های انجام شده در این پارک اشاره کرد و گفت: پارک هرمزگان درحال حاضر دو مرکز رشد دارد که 75 شرکت دربخش مراکز رشد و موسسات این مجموعه فعالیت می کنند.
وی افزود: از این تعداد 49 شرکت در مرکز رشد واحدهای فناور مستقر هستند.
نصیری همچنین به خدمات قابل ارائه به شرکت های مستقر اشاره کرد و گفت: دراین زمینه خدماتی ازجمله استقرار، ارائه تسهیلات، مشاوره، تجاری سازی ارائه می شود.
وی عمده مشکلات موجود را کمبود فضای فیزیکی عنوان کرد و گفت: تقاضا برای استقرار واحدهای فناور درپارک علم و فناوری زیاد است که بدلیل کمبود فضا با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستیم.
دراین نشست همچنین پویان ادیبی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان با اشاره به فعالیت واحدهای فناور در مرکز رشد پارک علم و فناوری، گفت: 12 شرکت در حوزه صنایع دریایی فعال هستند که چهار شرکت دانش بنیان شده اند.
وی افزود: از مجموع 12 شرکت فعال در صنایع دریایی 8 شرکت در زمینه زیست فناوری، یک شرکت در حوزه عمران سازه های دریایی و سه شرکت در زمینه فناوری دریایی فعالیت می کنند.
ادیبی گفت: این شرکت ها بر مبنای نیاز استان هرمزگان شکل گرفته و فعالیت می کنند.
وی همچنین پیشنهاد راه اندازی مرکز رشد فناوری های دریایی توسط پارک علم و فناوری هرمزگان داد و خواستار حمایت معاونت علمی و فناوری در این زمینه شد.
گفتنی است راه اندازی مجموعه جامع آزمایشگاه های دریایی درمحل پارک علم و فناوری، حمایت از ایجاد شبکه توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی جنوب کشور دراستان هرمزگان شامل استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان، حمایت از ایجاد دفتر بین المللی دیپلماسی فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی هرمزگان و حمایت از برگزاری نشست های تخصصی توسعه فناوری ها و صنایع دانش بنیان دریایی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان از دیگر پیشنهادهای مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان بود که قول همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دراین زمینه داده شد.