اختراع سیستم عملکرد هدفمند داروی ضد لخته خون در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان

۰۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۰۹:۰۱ کد : ۱۰۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۶
سیستم رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز توسط محققان دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داود معروفی مسئ...
سیستم رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز توسط محققان دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: «سیستم  رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز» با تلاش دکتر سید محمد صادق نوربخش عضو هیئت‌ علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان، محمد بنی اسدی دانش‌آموخته تحصیلات تکمیلی این دانشگاه با همکاری دکتر مریم تاج‌آبادی و مهدی کمالی از اساتید دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) و با مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره 87288 به ثبت رسید.
معروفی افزود: ثبت این اختراع از آن جهت حائز اهمیت است که برای نخستین بار ثبت اختراع در حوضه مهندسی پزشکی و با تعامل دو دانشگاه سمنان و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) و با مشارکت 3 مرکز تحقیقاتی در این دو دانشگاه صورت پذیرفته است.
دکتر سید محمد صادق نوربخش گفت: با توجه به آنکه بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آن به علت سبک زندگی نامناسب فعلی، گسترش یافته ،لذا توجه به روش‌های نوین درمانی در این حوضه اهمیت دارد.
وی افزود: یکی از عوامل اصلی بیماری‌های دستگاه گردش خون، ایجاد لخته ناهنجار در درون عروق و ایجاد انسداد عروقی است که در صورت جدا شدن لخته و ایجاد آمبولی متحرک در عروق، سکته‌های قلبی و مغزی و آمبولی ریوی را باعث می شود .
دکتر نور بخش با بیان اینکه در صورت جلوگیری از لخته در درون عروق و یا حذف سریع لخته در صورت ایجاد شدن، می‌توان بخش گسترده‌ای از بیماری‌های قلبی و عروقی را کنترل نمود افزود : یکی از داروهای ترومبولیتیک بسیار مؤثر که در موارد حاد استفاده می‌شود، استرپتوکیناز (Streptokinase) است؛ اما استفاده بالینی از این دارو به علت کوتاه بودن نیمه عمر آن در بدن (شرایط درون تنی)، پاسخ ایمنی، افزایش خون‌ریزی سیستمیک و تضعیف اثربخشی درمانی و قیمت بالای آن محدود شده و مشکلات دسترسی به دارو برای بیماران به علت وارداتی بودن مشکلات عدیده‌ای را فراهم آورده است.
وی ادامه داد: در این سیستم سعی شده است معایب یاد شده کاهش یافته و مزایایی هم چون هدفمندسازی با میدان مغناطیسی افزوده شود.
محمد بنی اسدی محقق دیگر این اختراع گفت: در این اختراع چندین مزیت را در یک ساختار هسته– پوسته‌ای (Core-Shell) تجمیع نموده‌ایم. 
وی همچنین بهبود نیمه عمر دارو در شرایط درون تنی، افزایش فعالیت آنزیمی، بهبود اثربخشی استرپتوکیناز و کاهش چشم‌گیر پاسخ ایمنی بدن و هم‌چنین جلوگیری از خون‌ریزی در نواحی گوناگون را از مزایای دیگر این تحقیق برشمرد.

( ۱ )